Templates by BIGtheme NET

“Një moment historik”, arbitre gra në Superkupën e UEFA-s

Bosi i Chelsea-it Frank Lampard, e ka përshkruar si një “moment historik” pjesëmarrjen e grave në Superkupën e UEFA-s të mërkurën, ku skuadra e tij do të luajë kundër Liverpulit.

Arbitrja franceze Stéphanie Frappart do të bëhet arbitrja e parë femër që zyrtarizohet për ndeshjen dhe gjithashtu drejton ekipin e zyrtarëve pothuajse të gjitha femra.

Duke folur për shtypin para-ndeshjes,  Lampard tha që ishte i kënaqur që ishte pjesë e një “momenti të tillë historik”.

“Është një lajm i shkëlqyeshëm. Unë jam shumë i kënaqur që jam pjesë e këtij momenti historik, kishte ardhur momenti dhe unë mendoj se loja ka bërë një rrugë të gjatë në shumë mënyra për sa i përket Kupës së Botës së Grave, që kemi parë të gjithë gjatë kësaj vere,”, u tha Lampard gazetarëve .

“Është një moment historik si dhe një hap në drejtimin e duhur”, shtoi ai.

Frappart do të bëhet gruaja e parë që do të gjykojë një ndeshje kryesore të futbollit evropian për burra, kur të marrë detyrën në Turqi të Mërkurën. 35-vjeçarja ka përvojë brenda vendit në nivelin më të lartë në “Ligue 1” dhe është referuar në Kupën Botërore të Grave në Francë këtë vit.

Gjithashtu si mysafire të UEFA-s në ndeshje janë edhe gjyqtaret italiane Annalisa Moçia dhe Giulia Nicastro, të cilat kanë kryer detyrën në ndeshjet vendase si ndihmëse arbitre dhe si arbitre, kur ishin viktima të sjelljes seksiste.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*