Vendosni fjalën kyçe....

Biden do vijojë mbajtjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden është i përkushtuar për të ruajtur sanksionet ndaj Turqisë nën Aktin e Kundërvënies së Armiqve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA) për blerjen sistemit raketor ruse S-400 dhe do të vendoste sanksione të mëtejshme nëse Ankaraja do të blinte sisteme të mëdha të armëve nga Moska, tha një diplomat i lartë amerikan të mërkurën.

Në dëshminë e kongresit, Nënsekretarja e Shtetit e SHBA Victoria Nuland gjithashtu dënoi njoftimin e autoriteteve turke qipriote për një rihapje të pjesshme të Varosha, një qytet i braktisur, për zhvendosjen e mundshme, duke grumbulluar kritikat e SHBA.