Vendosni fjalën kyçe....

Snowden: Pegasus e ka aftësinë të spiunojë edhe telefonin e presidentit Biden, pretendimet e kundërta të pavërteta

Denoncuesi i NSA-së, Edward Snowden, ka kritikuar Washington Post për mosmbajtjen e një qëndrimi më të fuqishëm ndaj skandalit të spiunazhit Pegasus dhe tha se ishte e pavërtetë të pretendohej se virusi tashmë famëkeq nuk mund të infektojë telefonët në SHBA.

Ish-kontraktori i inteligjencës amerikane shprehu shqetësim për një editorial të WaPo në përgjigje të raporteve që NSO Group, një firmë izraelite e mbikëqyrjes, shiti programin e saj të spiunazhit Pegasus te klientët qeveritarë të cilët më pas e përdorën mjetin e fuqishëm të hakimit për të spiunuar gazetarët, punëtorët e OJQ-ve dhe madje edhe krerët e shteteve.

Një telefon që i përket të fejuarës së Jamal Khashoggi, një gazetar në gazetë, thuhet se u hakua nga autoritetet saudite duke përdorur Pegasus. Khashoggi u vra brenda konsullatës saudite në Stamboll, Turqi, në tetor 2018.

Vrasja e tij u krye nga agjentët sauditë, kinse me urdhër të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman. Denoncuesi i NSA-së ishte në mënyrë të ngjashme i impresionuar nga pretendimi i NSO se virusi i tij ishte programuar për të parandaluar infektimin e telefonave amerikanë.

Ai vuri në dukje se nuk kishte asnjë arsye për të besuar se programi mund të depërtonte në telefonin e presidentit francez Emmanuel Macron, por jo në telefonin që i përket presidentit amerikan Joe Biden.

Sipas raporteve, Macron nuk është i vetmi udhëheqës botëror që ka qenë në shënjestër të Pegasus. Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador dyshohet se ishte spiunuar nga administrata e paraardhësit të tij, Presidentit Enrique Pena Nieto.