Egnatia fiton Kupën e Shqipërisë për herë e dytë radhazi

Egnatia ka arritur një fitore vendimtare 0-1 kundër Kukësit në finalen e Kupës së Shqipërisë (edicioni 72), duke vazhduar dominimin e tyre në këtë turne për herë të dytë radhazi. Ndeshja e zhvilluar në “Air Albania” u karakterizua nga një ritëm intensiv, duke përfshirë edhe përdorimin e VAR.

Fillimi i ndeshjes ishte në favor të Egnatias, e cila shfaqi shpejt iniciativë drejt portës kundërshtare. Në minutën e 24, Kukësi u detyrua të zëvendësonte Dragoshin me Hasajn për shkak të një lëndimi. Në minutën e 38, Edison Ndreca shënoi një gol vendimtar për Egnatian dhe i dha epërsinë, duke siguruar trofeun për ekipin e tij.

Me fitoren e Egnatias në Kupë, përfiton edhe Tirana, e cila do të përfaqësojë Shqipërinë në fazën eliminatore të Conference League. Egnatia, që ishte e renditur e para në sezonin e rregullt, kishte siguruar një vend në Evropë, ndërsa suksesi në Kupë hap rrugën për një ekip tjetër të Shqipërisë për të përfaqësuar vendin në arenën evropiane.