Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb1

Meta tregon ku e ka bërë shkeljen Dvorani: Më çoi në përplasje me Kuvendin

Presidenti i vendit Ilir Meta, në këtë konferencë të Jashtëzakonshme, ka shpjeguar arsyet se përse sipas tij kreu i KED-së Ardian Dvorani ka shkelur ligjin me dërgimin e listave te Presidenti dhe Kuvendi.  Meta tha se Dvorani nuk ka respektuar rendin kronologjik në dërgimin e listave, duke çuar në përplasje mes Presidentit dhe Kuvendit.  “KED krijimin e katër listave i ...

Lexo me teper »

Meta nis konferencën e Jashtëzakonshme: Kallëzim penal për Ardian Dvoranin

Presidenti i vendit Ilir Meta, sapo ka dalë në një konferencë të Jashtëzakonshme për shtyp, lidhur me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese. Ai tha se të hënën do të kallëzojë penalisht kreun e KED-së, Ardian Dvoranin. “Së pari gëzuar për fillimin e funksionimit të Gjykatës Kushtetuese, së dyti dëshiroj t’ju bëj të ditur vendimin tim si president i Republikës dhe kryetar ...

Lexo me teper »

Gjykata Kushtetuese refuzon Vorpsin, Marsida Xhaferllari zyrtarisht anëtare

Gjyakata Kushtetuese ka konfirmuar zyrtarisht Marsida Xhaferllarin si anëtarja e re e këtij institucioni. Në faqen zyrtare të Gjykatës Kushtetuese, listohen anëtarët e saj, ku figuron emri i Marsida Xhaferllarit dhe jo i Arta Vorpsit. Emrat e listuar janë: 1. Znj. Vitore Tusha, gjyqtare me kompetencat e Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese; 2. Z. Besnik Muçi, gjyqtar; 3. Znj. Elsa Toska, gjyqtare; 4. Znj. Marsida ...

Lexo me teper »

Arta Vorpsi i kërkon Gjykatës Kushtetuese t’i njohë mandatin

E emëruara e KED-së si anëtare e Gjykatës Kushtetuese u ka bërë një kërkesë kolegëve të asaj që janë emëruar në organin e parë të drejtësisë në vend, përveç Marsida Xhaferllarit. Sipas “BalkanWeb“, Vorpsi kërkon nga katër anëtarët Vitore Tusha, Elsa Toska, Fiona Papajorfgji dhe Besnik Muçi, njohjen e mandatit të saj. Në këtë mbledhje nuk mori pjesë Marsida Xhaferllari, ...

Lexo me teper »

Iu vidhte varëset nga qafa vajzave, kapet i riu në Fier

Policia e Fierit ka arrestuar një 24-vjeçar, i cili dyshohet se ka kryer të paktën 5 vjedhje në këtë qark. I arrestuari është identifikuar vetëm me inicialet e tij,  E. B., dhe thuhet se është banues në Urën Vajgurore. Sipas policisë, mes akuzave përfshihet vjedhja e varëseve nga qafa e vajzave. 24-vjeçari dyshohet dhe se i dhunonte gratë dhe vajzat, ...

Lexo me teper »

Prokurori i Antimafias italiane: Ndrangheta ka lidhje të forta në Shqipëri

Prokurori i Antimafies italiane, Federico Cafiero De Raho, i cili po zhvillon një vizitë pune në Tiranë thotë se krimi shqiptar ka një bashkëpunim të ngushtë me organizata të tjera të huaja, siç është Ndragheta. Gjatë një konference për shtyp me ministren Etilda Gjonaj De Raho tha se organizata mafioze Ndrangheta, ka lidhje të fuqishme me elementë kriminalë shqiptarë.  “Me ...

Lexo me teper »

Hiqej si juriste dhe premtonte se do të lironte të dënuarin për vrasje, arrestohet 33-vjeçarja

Një 33-vjeçare ka rënë në prangat e policisë për akuzën e mashtrimit me pasoja të rënda, pas hetimeve të prokurorisë. Gruaja e quajtur Amarilda Leka akuzohet se hiqej si juriste në Gjykatën e Lartë dhe se përmes njohjeve të saj ndikonte në trupën gjykuese të Apelit për Krime të Rënda dhe të Lartën. 33-vjeçarja akuzohet se ka mashtruar një person ...

Lexo me teper »

PD kallëzimin penal në Prokurori për dhunën në Astir, Balliu: Përgjegjësit para drejtësisë

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në Prokurorinë e Tiranës, një kallëzim penal ndaj atyre që i konsideron përgjegjës për dhunën e ushtruar ndaj banorëve të Unazës së Re. Funksionarët e lartë të cilët janë paditur për ‘shpërdorim detyre’, janë Sandër Lleshaj, ministër i brendshëm; Ardi Veliu, Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit; Niko Brahimajt, drejtor i policisë vendore Tiranë; ...

Lexo me teper »

Këngëtarja kiliane gjest proteste në tapetin e kuq: Ata torturojnë, përdhunojnë e vrasin

Një këngëtare nga Kili është shfaqur me mbishkrime në gjoks në tapetin e kuq në ndarjen e çmimeve “Latin Grammy” në SHBA, si shenjë proteste me situatën që po ndodh në vendlindjen e saj. Artistja Mon Laferte kishte të shkruar në kraharorin e ekspozuar: “Në Kili ata torturojnë, përdhunojnë dhe vrasin”. Laferte fitoi çmimin për albumin më të mirë të ...

Lexo me teper »

Atentati ndaj Ines Hajrullës, arrestohen katër të dyshuarit

Policia ka vënë në pranga katër persona, të cilët dyshohet se janë autorët e plagosjes së 63-vjeçarit, në lagjen “Uji i Ftohtë”, në Vlorë. Ngjarje kjo e ndodhur në 10 maj të këtij viti,  ku mbeti i plagosur një kalimtar i rastit, Dajko Canodemaj. Katër të arrestuarit janë Daut Elmazi, 25 vjeç, Albano Goxhaj, 24 vjeç, Dejvison Serjani, 28 vjeç, ...

Lexo me teper »