Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb1

OSBE para protestës: Molotovi dhe shashkat të paligjshme, por dhe reagimi i tepruar i policëve i papranueshëm

Pak orë përpara nisjes së protestës së sotme të opozitës, përfaqësuesit OSBE-së në Shqipëri bëjnë apel që protesta të jetë paqësore. Në një deklaratë për mediat, OSBE thotë se dhuna është e papranueshme dhe se hedhja e shashkave, gazit dhe gurëve është e paligjshme. Po ashtu OSBE ka paralajmëruar dhe policinë që të mos bëjë reagime të tepruara. “E tërë ...

Lexo me teper »

Nis gara për zëvendësimin e May-t, që tani rivalët përplasen për BREXIT

Kandidatët për liderin e Partisë Konservatore janë përplasur për “Brexit”, pasi gara për të zëvendësuar Theresa May-n ka filluar. “BBC” shkruan se Rory Stewart tha se nuk do të shërbejë nën rivalin Boris Johnson, për shkak se ndryshe nga Johnson ai mbështet largimin nga BE-ja pa asnjë marrëveshje. Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock, kandidati i pestë që hyn në garë, ...

Lexo me teper »

Shpërthen vullkani në Bali, ndërpriten fluturimet drejt destinacionit turistik

Shpërthen një vullkan në ishullin indonezian të Balit, duke lëshuar llavë dhe pjesë shkëmbore deri në 3 kilometra larg. Tymi dhe hiri u ngritën deri në 2.5 kilometra mbi vullkan. Nga shpërthimi i fundit i malit Agung, hiri shkoi mbi dhjetra fshatra të afërta, por nuk pati raportime për viktima dhe evakuime. “RT” shkruan se njerëzit po këshillohen që të ...

Lexo me teper »

Assange letër me shkrim dore nga burgu: Gjithkush të vendoset në vendin tim

Në një letër të shkruar me dorë nga burgu i Belmarshit, bashkëthemeluesi i “WikiLeaks” Julian Assange thotë se atij i është mohuar shansi për të mbrojtur veten dhe se elementët në SHBA që “urrejnë të vërtetën, lirinë dhe drejtësinë” duan që ai të ekstradohet dhe të vdesë. Këtë letër, Assange ia dërgoi gazetarit të pavarur britanik Gordon Dimmack. Ishte data ...

Lexo me teper »

Meta bën thirrje për protesta paqësore

Pak orë para nisjes së protestës së thirrur nga opozita e bashkuar, presidenti i Republikës Ilir Meta bën thirrje për protesta paqësore. Përmes një njoftimi, Meta u bën thirrje qytetarëve që do të marrin pjesë në protestë dhe opozitës që të mos kryejnë akte dhune. Presidenti shkruan “ndaj dua t’ju kujtoj se drejtësia e kauzës tuaj, nuk duhet të cënohet ...

Lexo me teper »

“Edhe armiqtë dialogojnë”, Rama i shkruan letrën e katërt Bashës

Kryeministri Edi Rama, i ka dërguar sot letrën e katërt radhazi kreut të Partisë Demokratike Lulzim Bashës. Duke iu drejtuar sërish me fjalën “Kryetar”, Rama i kërkon Bashës të ulen në tavolinë për të arritur një marrëveshje për fatin e zgjedhjeve. I vendosur për të mos dhënë dorëheqjen, Rama i bën thirrje kryedemokratit të harrojë edhe nënshtrimin e shumicës për ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet lokale, 3. 5 milionë shqiptarë me të drejtë vote

Publikohet lista përfundimtare e zgjedhësve për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Brendshme, rreth 3.5 milionë shqiptarë kanë të drejtën e votës. 132.788 prej tyre do të votojnë për herë të parë. “Nga të dhënat e gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile të drejtën e votës e kanë 3,536,015 shtetas shqiptarë, ...

Lexo me teper »

Aksidentohet me motor, humb jetën kandidati për Këshillin Bashkiak në Selanik

Një burrë 64 vjeç, ka humbur jetën në Selanik, si pasojë e një aksidenti të premten në periferi të qytetit portual verior. Sipas mediave greke, 64-vjeçari po kandidonte për këshillin bashkiak të Langadës në Selanik. Motorri me të cilin po lëvizte Tasos Haritonidis, u përplas me një makinë pranë shkëmbimit të Xylokambos. Shoferi i makinës dhe pasagjerët pësuan lëndime të ...

Lexo me teper »

Kriza politike, këshilltari i Merkel pro qeverisë teknike

  Pasi e quajti presidentin Ilir Meta një “burrë dhe demokrat të vërtetë në Ballkan“, këshilltari i CDU-së, Martin Henze ka komentuar situatën politike në Shqipëri. Sipas Henze, presidenti Meta me reagimin e tij të djeshëm e shpjegoi qartësisht çfarë duhet bërë, ndërsa shton se Partia Socialiste dhe opozita duhet të reagojnë. “Si organi suprem i Kushtetutës, Presidenti i Shqipërisë ...

Lexo me teper »

Fytyra e emigrantit shqiptar në muralin më të madh në New York, artisti i fiksuar dhe me Nënë Terezën (FOTO/VIDEO)

Artisti brazilian i grafiteve të rrugës, Eduardo Kobra, ka piktuaruar fytyrën e një emigranti shqiptar në një prej muraleve më të mëdha në qytetin e New York-ut. Kjo është një nga fotografitë historike nga Ishulli “i Emigrantëve” Ellis (Ellis Island), që tregon portretet e pesë emigrantëve që mbërritën në SHBA në mes të shekullit të 19 dhe fillimit të shekullit ...

Lexo me teper »