Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb1

Meta në Skrapar: Kriza politike po ndikon turizmin

  Presidenti i Republikës Ilir Meta ka qenë në Skrapar, ku ka folur për turizmin. Sipas Metës, efektet e krizës politike kanë nisur të ndihen edhe në turizëm, ndaj bën thirrje për reflektim. “Me urimin për një sezon të mbarë e të suksesshëm turistik, jam i bindur se Skrapari, falë atraksioneve të jashtëzakonshme që ofron, mikpritjen, traditat e kulinarinë e ...

Lexo me teper »

Mediat amerikane heshtin për sulmin e Elisabeth Warren ndaj “Fox News”

Mediat kryesore në SHBA kanë akuzuar vazhdimisht presidentin Donald Trump, për rrezikimin e lirisë së shtypit, për shkak se ai shpesh herë i kritikon për “Lajme të Rreme”. Mirëpo sipas “Breitbart” kur bëhet fjalë për senatoren Elisabeth Warren, e cila sulmoi të martën “Fox News”, të njëjtat media heshtën. “Fox News” nuk bëri asgjë për të provokuar sulmin, përveçse e ...

Lexo me teper »

Dashamir Shehi: Bien moralisht zgjedhjet, këta po sajojnë kandidatë

Ka përfunduar takimi i aleatëve me kreun e PD-së Lulzim Basha. Në një dalje për mediat, Dashamir Shehu tha se aksioni i opozitës do të spostohet kryesisht me protestat në rrugë. Sipas Shehit, maxhoranca po mundohet të shpikë kandidatë për zgjedhjet e qershorit, por opozita është e vendosur që  zgjedhjet të mos zhvillohen më 30 qershor. “36 Bashki janë pa kandidat ...

Lexo me teper »

Princi William dhe Kate e takojnë më në fund Archie-n

Duka dhe dukesha e Kembrixhit më në fund e kanë takuar nipin e tyre Archie. “Daily Mail” shkruan se princi William dhe Kate Middleton e kanë takuar dje foshnjën e princit Harry dhe të Meghan Markle, për herë të parë. Më shumë se një javë pas lindjes. Takimi sipas mediat britanike ishte privat dhe pa praninë e fotografëve. Archie, i ...

Lexo me teper »

Alabama në SHBA ndalon me ligj abortin

Ligjvënësit në Alabama kanë miratuar një ligj, për të ndaluar abortin, duke u bërë ligji më strikt në SHBA. “BBC” shkruan se senati e miratoi ligjin në fjalë me 25 vota, duke hedhur poshtë përjashtimet për rastet e përdhunimit apo incestit. Tanimë ligji do të kalojë për miratim në duart e guvernatores republikane, Kay Ivey. Ajo nuk ka thënë gjë ...

Lexo me teper »

Gjendet pas tri ditësh trupi i pajetë i Arben Shaqirit

Gjendet pas tri ditësh trupi i pajetë i 55-vjeçarit Arben Shaqiri, në Sarandë. Më 12 maj, Shaqiri po kalonte nga fshati Çukë për në fshatin Berdenesh, kur ka rënë në lumin e Bistricës. Dëshmitar i ngjarjes ka qenë djali 15-vjeçar, i cili ka pranuar para uniformave blu se babai i tij ka qenë i dehur.  “Më datë 12.05.2019, rreth orës ...

Lexo me teper »

Si u ndalua në mes të natës Ana Hazizaj, studentja që shkroi “Shame on you” për Borchardt

Studentja Ana Hazizaj është shoqëruar mbrëmë në orën 11 të natës në polici. Efektivët e kanë marrë nga shtëpia me dhunë, duke mos e njoftuar paraprakisht që të përgatitej. “Hashtag.al” mëson se studentja Hazizaj (aktiviste e LSI-së) është liruar pas orës 02:30 të mëngjesit pas debateve dhe reagimeve të politikanëve të opozitës dhe gazetarëve. Hazizaj akuzohet se është ajo e ...

Lexo me teper »

“Garat me traktor” po kthehen në sportin e ri kombëtar në Rusi (VIDEO)

  Gara e traktorëve, një ngjarje vjetore e mbajtur në Rostov-on-Don, në Rusinë e Jugut, çdo verë, po kthehet në një sport kombëtar në vend. “RT” shkruan se ky sport po zhvillohet vazhdimisht duke u kthyer nga një shfaqje argëtuese argëtuese në një konkurrencë serioze. Organizatorët e ‘The Bison Track Show’ këmbëngulin se traktori është mjeti më i përshtatshëm për ...

Lexo me teper »

Mungojnë gjyqtarët, shtyhet sërish gjyqi për Shullazin

Shtyhet sërish seanca gjyqësore ndaj Emiljano Shullazit dhe grupit të tij dhe këtë radhë është bërë shkak mungesa e gjyqtarëve. Në seancën e kaluar, kujtojmë se , Gjykata iu drejtua Këshillit të Lartë Gjyqësor për të zëvendësuar gjyqtarin e përjashtuar, por kërkesa ende nuk ka marrë një përgjigje dhe në këto kushte gjykimi nuk mund të vazhdonte. Seanca e radhës ...

Lexo me teper »

Kryemadhi takohet në SHBA me profesorin e njohur amerikan: Pa Shqipërinë me sytë tanë

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e cila ndodhet në SHBA, ka zhvilluar një takim me profesorin e njohur amerikan, Daniel Serwer të Qendrës për Çështjet Transatlantike, në Shkollën për Studime të Avancuara Ndërkombëtare, Johns Hokpins.  Sipas Kryemadhit,  takimi dhe biseda me Serwer ishte e frytshme pasi diskutuan për problemet e Shqipërisë. “Pata kënaqësinë të takoja në Ëashington profesor Daniel Serwer ...

Lexo me teper »