Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb1

Fytyra e emigrantit shqiptar në muralin më të madh në New York, artisti i fiksuar dhe me Nënë Terezën (FOTO/VIDEO)

Artisti brazilian i grafiteve të rrugës, Eduardo Kobra, ka piktuaruar fytyrën e një emigranti shqiptar në një prej muraleve më të mëdha në qytetin e New York-ut. Kjo është një nga fotografitë historike nga Ishulli “i Emigrantëve” Ellis (Ellis Island), që tregon portretet e pesë emigrantëve që mbërritën në SHBA në mes të shekullit të 19 dhe fillimit të shekullit ...

Lexo me teper »

Kërcënimet ndaj oficerit Emiliano Nuhu, mbyllen hetimet për djalin e deputetit socialist

Prokuroria e Tiranës ka pushuar hetimet ndaj Rexhep Rrajës, djalit të deputetit socialist të Krujës Rrahman Rraja, për kërcënimet ndaj oficerit të policisë Emiljano Nuhu. Sipas organit të akuzës, nuk provohet që oficeri Nuhu të jetë kërcënuar nga pjesëtarë të fisit Rraja nga Fushë-Kruja, e për këtë shkak pak javë më parë, dosja është vendosur të arkivohet, duke rrëzuar të ...

Lexo me teper »

Këshilltari i Merkelit vlerëson Metën: Një burrë dhe demokrat i vërtetë në Ballkan

Këshilltari i CDU-së, Martin Henze ka vlerësuar presidentin e Republikës Ilir Meta, pas qëndrimit të tij të djeshëm lidhur me krizën politike. “Garancia e rendit kushtetues, siguria publike, stabiliteti i vendit dhe zgjedhjet demokratike, të lira dhe të drejta, janë parimet kushtetuese që mbizotërojnë mbi çdo aspekt tjetër formal, duke përfshirë rishikimin e ditës së zgjedhjeve.”, kjo është fjalia që ...

Lexo me teper »

“Protesta më e madhe në Shqipëri”, opozita kërkon sot largimin e Ramës

  Sot do të mbahet protesta e radhës kombëtare e opozitës. Protesta do të nisë në orën 19:00 dhe sipas drejtuyesve të opoiztës kjo do të jetë protesta më e madhe e organizuar ndonjëherë gjatë pluralizmit politik në vend. Kreu i Partisë Lulzim Basha i bëri thirrje dje qytetarëve t’i bashkohen protestës, përmes një videoje mesazhi kryesor i të cilës ...

Lexo me teper »

Ish-zyrtari i CIA-s: Assange mund ta kalojë gjithë jetën në burg

Nuk ka shumë shpresa që Julian Assange t’i jepet një gjykim i drejtë në duart e sistemit gjyqësor amerikan, sipas ish-analistit dhe informatorit të CIA-s, John Kiriakou. Në një prononcim për “Russia Today”, Kiriakou tha se Assange mund ta kalojë gjithë pjesën tjetër të jetës në burg. Vetë Kirikaou u dënua me 30 muaj burg pasi u deklarua fajtor për ...

Lexo me teper »

Rita Ora harron në avion bizhuteritë me vlerë 4 milionë dollarë, që do përdorte në festivalin e Kanës

Bizhuteritë me vlerë 4 milionë dollarë që këngëtarja me origjinë shqiptare Rita Ora, do i mbante në festivalin e Kanës, janë harruar në avion. Sikurse shkruan revista “People“, gruaja që kishte marrë përsipër transportimin e bizhuterive të huazuara nga një markë luksoze, i harroi ato në avionin ku udhëtoi për në aeroportin e Nisës në Francë. Por kur gruaja kuptoi ...

Lexo me teper »

Arrestohen katër persona problematikë në Gjirokastër

Katër persona janë vënë në pranga gjatë 24 orëve të fundit në qarkun e Gjirokastrës, pas akuzave për vepra të ndryshme penale. Sipas policisë së Gjirokastrës, dy persona nga Memaliaji dyshohen për kultivim të lëndëve narkotike në fshatin e tyre Buz. Një tjetër person, me banim në Mamurras është kapur duke transportuar 5 shtetas të  huaj si klandestinë. Së fundmi ...

Lexo me teper »

Nuk mundi të shkonte në koncert, Michael Bublé i këndon fanses me “Facetime” (VIDEO)

Një fanse nuk mund ta përballonte biletën për një koncert të Michael Buble, por këngëtari i bëri asaj një suprizë duke e takuar përmes “FaceTime”. 29 vjeçarja e quajtur Beccy Walsh, një infermiere nga Birmingham i kishte blerë prindërve të saj bileta për në koncert për ditëlindjen e 50-të të babait, por vetë nuk mundi të shkonte. Babai i saj ...

Lexo me teper »

Largohet Gjergj Prendi, emërohet prefekti i ri i Lezhës

Zgjidhet prefekti i ri i Lezhës. Pas shkarkimit të Gjergj Prendit si prefekti i Lezhës, në këtë detyrë është zgjedhur Gjokë Jaku. Ky i fundit është një nga eksponetet më të rëndësishem të Partisë Socialiste në qarkun e Lezhës dhe ka mbajtur një sërë fundksionesh politike, duke nisur nga kryebashkiak i Lezhës, deputet, zv. Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ...

Lexo me teper »

Basha fushatë për zgjedhjet në BE, thirrje shqiptarëve: Votoni Manfred Weber

  Përmes një videomesazhi live nga selia e PD-së, kryedemokrati Lulzim Basha, u ka kërkuar shqiptarëve që jetojnë në vendet e Bashkimit Europian dhe me të drejtë vote, që të marrin pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Europian. Basha u kërkon shqiptarëve të votojnë për partitë si motra të Partisë Popullore Europiane dhe kandidatin e tyre, Mandfred Weber. Sipas Bashës, kjo ...

Lexo me teper »