Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb1

Prishen 10 furra për prodhimin e gëlqeres në Krujë (FOTO)

Inspektorati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit ka rinisur aksionin në zonën e Krujës, për prishjen e gropave të paligjshme të gëlqeres. Sikurse bën me dije IKMT, në dy ditë janë prishur dhjetë gropa gëlqeresh: “IKMT prej dy ditesh ne zonen e Krujes ne aksionin per prishjen e furrave te paligjshme te gelqeres. Deri tani jane prishur dhjete te tilla, mes ...

Lexo me teper »

“Akoma në pritje”, Rama tre letra në tre ditë Bashës

Tre letra në tre ditë. Kryeministri Edi Rama i ka nisur letrën e radhës publike kreut të PD-së Lulzim Basha, ku komenton përgjigjen e këtij të fundit. Sipas Ramës, në përgjigjen e tij Basha ka thënë gjysmë të vërteta. Duke e sulmuar kryetarin e opozitës, Rama i kërkon sërish të rikonsiderojë kërkesën e tij për dialog duke shtuar se është ...

Lexo me teper »

“Folën shqip”, 36-vjeçari shqiptar qëllohet në sy të gruas

Një shqiptar 36-vjeçar u qëllua me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës në një park të vogël në Hamburg-Rahlstedt. Mediat gjermane shkruajnë se shqiptari është qëlluar nga një mik që me shumë gjasa ishte gjithashtu shqiptar. 36-vjeçari ishte i shoqëruar nga një grua, kur ishte ndeshur me një person tjetër. Sipas gruas, ata të dy folën shqip dhe më pas ...

Lexo me teper »

Albana Vokshi: Të ndalen zgjedhjet politike në Akademinë e Shkencave

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi kërkon ndalimin e zgjedhjeve në Akademinë e Shkencave, që pritet të mbahen sot. Vokshi kundërshton kandidaturën e Skënder Gjinushit, i cili në fakt është i vetmi që kandidon për postin e kryetarit. “Të ndalen zgjedhjet politike në Akademinë e Shkencave! Më 24 Maj votohet politikisht për Akademinë e Shkencave. Ish ministri i diktaturës, Skënder ...

Lexo me teper »

Investigimi i “BBC”-së trondit britanikët: Personat me aftësi të kufizuara dhe autikët abuzohen në spital (VIDEO)

Policia britanike ka nisur një hetim pas një investigimi të “BBC“-së lidhur me një spital në Durham dhe 16 punonjës të këtij spitali janë pezulluar. Në spitalin privat “Whorlton Hall” të financuar nga “NHS”, pacientët me aftësi të kufizuara dhe autizëm tallen, frikësohen dhe keqtrajtohen. Investigimi i publikuar të mërkurën, ishte rezultat i dy muajsh filmime sekrete nga gazetarja Olivia ...

Lexo me teper »

Ish-diplomates amerikane Victoria Nuland i refuzohet viza nga Rusia

Ish-diplomates amerikane Victoria Nuland, e njohur më së shumti për shpërndarjen e biskotave për protestuesit gjatë grushtit të shtetit në Ukrainë, papritmas ka zbuluar se ajo ishte në listën e zezë të Rusisë kur iu refuzua kërkesa për vizë. Ish-ambasadorja amerikane në NATO dhe ndihmës sekretarja e shtetit për Euroazinë më së shumti njihet për mbështetjen e saj ndaj grushtit ...

Lexo me teper »

56% e shqiptarëve të vetëpunësuar ose punëtorë në biznesin e familjes, shifra më e lartë në Europë

Në 10 të punësuar në Shqipëri, gati gjashtë prej tyre janë tëvetëpunësuar ose punojnë në biznesin e familjet. Në mungesëtë alternativave të tjera, më shumë se gjysma e të punësuarve në Shqipëri janë vetëpunësuar ose janë të angazhuar nësipërmarrjet familjare. Vetëpunësimi është tregues i njëekonomie pak konkurruese, me produktivitet dhe vlerë tështuar të ulët. Sipas të dhënave nga Eurostat, norma e tëvetëpunësuarve dhe e të punësuarve në bizneset familjare përbën 55.9% e tëpunësuarve në Shqipëri. Kjo është norma më e lartë në rajon, ku përqindja e të vetëpunësuarve në Shqipëri është mbi 20 pikë përqindje më e ...

Lexo me teper »

Presidenti i Iranit: Nuk dorëzohemi para SHBA-së edhe nëse na bombardojnë

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani deklaron se Irani nuk do të dorëzohet përballë presionit të SHBA-së edhe nëse bombardohet. Në një ceremoni për përkujtimin e luftës Iran-Irak të 1980-ës, Rouani tha se Irani tani përballet me një sulm më kompleks se çdo gjë tjetër që kishte hasur më përpara. Ai tha se “Fushata e presionit të SHBA kundër Teheranit përbën ...

Lexo me teper »

Komisionerët e Ramës bllokojnë opozitën për të vëzhguar zgjedhjet vendore

Komisioni zgjedhor i Zgjedhjeve ka rrëzuar kërkesën e PD-së dhe LSI-së për komisionerë në KZAZ. Ky vendim u mor me katër vota pro dhe 1 kundër. Sekretari për Çështjet Zgjedhore i PD-së në KQZ, nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha për mediat: “KQZ në mënyrë të paprecedentë, antiligjore dhe me urdhër të drejtpërdrejtë politik nga eksponentët më të lartë të ...

Lexo me teper »

Zëdhënësi i Metës: Presidenti nuk ndalon askënd, të këndojë ‘na fitorja në fitorje’

Zëdhënësi presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar lidhur me qëndrimet e ambasadorit të BE-së Luigi Soreca dhe kryeministrit Edi Rama për Reformën në Drejtësi. Blushi thotë se prsidenti ka bërë dhe do vazhdojë të bëjë çdo përpjekje për zbatimin kushtetues të Reformës në Drejtësi, të cilën vetë Meta dje nuk e konsideroi aspak sukses duke marrë parasysh mungesën e ...

Lexo me teper »