Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Pompeo: Marrëveshja me talibanët do nënshkruhet më 29 shkurt

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se marrëveshja e paqes mes Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve në Afganistan do të nënshkruhet më 29 shkurt. “Shtetet e Bashkuara dhe talibanët janë angazhuar në bisedime për të lehtësuar një zgjidhje politike, për t’i dhënë fund konfliktit në Afganistan si dhe për të zvogëluar praninë e SHBA-së në rajon”, thuhet në deklaratën ...

Lexo me teper »

Gjonaj i përgjigjet Presidentit: Jam e gatshme të përgjigjem ligjërisht, në dorë ke vetëm dorëheqjen tënde

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta pasi ky i fundit nëpërmjet një deklarate për shtyp tha se do e padisë në SPAK. Gjonaj deklaroi se është e gatshme të përgjigjet ligjërisht, ndërsa shtoi për dorëheqjen se Presidenti ka në dorë vetëm të tijën dhe jo të të tjerëve duke mos pranuar kërkesën e Metës. “E ...

Lexo me teper »

PD-ja i akuzoi për dështimin në shëndetësi, Rama dhe Manastirliu i përgjigjen me foto

Partia Demokratike organizoi ditën e sotme në bashkëpunim me Konrad Adenauer Stiftung një tryezë për shëndetësinë. Nga kjo tryezë, Berisha, Basha dhe eksponentë të tjerë të PD-së hodhën akuza në drejtim të mazhorancës se ka dështuar në sektorin shëndetësor. Por nga ana tjetër për të përligjur punën e tyre, kreu i qeverisë Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ...

Lexo me teper »

Maskat hyjnë në shtëpi dhe grabisin 3500 euro në Finiq

Një banesë ka rënë pre e maskave mbrëmjen e djeshme në Finiq. Dy persona të maskuar kanë hyrë në banesën e shtetasit Foto Zoto dhe pasi kanë ushtruar dhunë fizike dhe presion, kanë grabitur një shumë prej 3500 eurosh. Ka qenë i zoti i banesës ai që ka njoftuar policinë dhe ka bërë denoncimin. Policia ka nisur hetimin për ngjarjen.

Lexo me teper »

Meta: Do kallëzoj në SPAK ministren Etilda Gjonaj, pres dorëheqjen e saj, ndikoi në punën e KED-së

Kreu i Shtetit Ilir Meta në konferencën e lajmëruar për shtyp, ka lajmëruar se do kallëzojë në SPAK, ministren e Drejtësisë Etida Gjonaj. Për presidentin, ministrja e Drejtësisë ka ndikuar në punën e KED-së si edhe ka urdhëruar dërgimin për botim të vendimeve të KED-së në kundërshtim me ligjin. Meta tha më tutje se kallëzimi do bëhet në bazë të ...

Lexo me teper »

Raportuesja e PE-së: Palët politike duhet qëndrojnë bashkë për procesin e integrimit, vendimi për zgjedhje të parakohshme i takon atyre

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, Isabelle Santos në një konferencë të përbashkët për mediat me ambasadorin e Bashkimit Evropian, Luiggi Soreca deklaroi se do mbështesë integrimin e vendit në strukturat evropiane. Gjithashtu, Santos i bëri thirrje palëve politike që nuk duhet të kenë ndasi në këtë proces dhe se duhet të bëhen bashkë. “Gjatë kësaj vizite do përpiqem të ...

Lexo me teper »

Zbulohet kontrata/ Drenova i OST-së, punëson këshilltare Ajolën e ish-shefit Erion Veliaj

Ish-vartësi i Erion Veliajt në Bashkinë e Tiranës, tashmë drejtor i Operatorit të Sistemit të Transmetimit (OST), Skerdi Drenova, duket se nuk e ka harruar nderin që kryebashkiaku i kryeqytetit i bëri, duke e marrë në krah të tij si Kryeinspektor të Ndërtimit. Tashmë që Drenova është emëruar titullar i Shoqërisë Aksionere, OST, ka marrë në punë bashkëshorten e Veliajt, ...

Lexo me teper »

KPK-ja shkarkon kreun e Gjykatës Administrative të Vlorës, Astrit Shema

Komisoni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur për shkarkimin e kryetarit të Gjykatës së Shkallës së Parë Administrative Vlorë, Astrit Shema. Vendimi i arsyetuar me shkrim nga trupi gjykues i kryesuar nga znj.Suela Zhegu, z. Etleda Çiftja relatore, znj. Xhensila Pine anëtare, do t’u njoftohet subjektit të rivlerësimit, komisionerëve publikë dhe vëzhguesve ndërkombëtarë brenda 30 ditëve. Vendimi mund të ankimohet  ...

Lexo me teper »

Përfaqësuesit e opozitës takohen me raportuesen e PE-së: Duhet të votojmë reformën zgjedhore

Përfaqësuesit e opozitës së bashkuar zhvilluan ditën e sotme një takim me raportuesen e Parlamentit Evropian në Shqipëri Isabelle Santos. Në fokus të diskutimeve ishte reforma zgjedhore. Pas përfundimit të mbledhjes, përfaqësuesi i PD-së Genc Pollo u shpreh se zgjidhja e vetme janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ndërsa ish-ministrja Klajda Gjosha tha se mazhoranca po përdor taktika për minimin ...

Lexo me teper »

“Të dënuar për trafik narkotikësh”, OFL i dërgon formularin dy shtetasve nga Lezha

Operacioni Forca e Ligjit ditën e sotme i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë dy shtetasve banues në Lezhë të cilët më herët janë dënuar për trafik të lëndëve narkotike. Subjekt i OFL-së janë dy shtetasit me iniciale E.S dhe A.L. Njoftimi i plotë: OFL, 21 shkurt Vijon operacioni Forca e Ligjit, në bashkëpunim me strukturat vendore të Policisë, ...

Lexo me teper »