Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Gjoni: Gjiknuri, Bylykbashi dhe Vasili janë emëruar për të sabotuar reformën zgjedhore që i jep shqiptarve lirinë e votës

Deputeti i LSI-së në parlament, Ralf Gjoni ka shigjetuar përfaqësuesit e mazhorancës dhe opozitës së bashkuar në tryezën e Reformës Zgjedhore. Sipas Gjonit ata janë emëruar tek Këshilli Politik për të sabotuar çdo shans për të bërë një reformë zgjedhore e cila do i japë shqiptarëve lirinë e votës. “Është e qartë si kristali se këta tre emisarë janë emëruar ...

Lexo me teper »

Gjiknuri shpjegon pse PS-ja është kundër identifikimit biometrik në të gjithë qendrat e votimit

Përfaqësuesi i Partisë Socialistë për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri, pas mbledhjes së Këshillit Politik ku përsëri nuk pati ndonjë dakordësi mbi çështjet e diskutuara shpjegoi se përse forca që ai përfaqëson nuk është dakord me propozimet e opozitës. Identifikimi biometrik është çështja më e debatueshme për Reformën Zgjedhore në këtë fazë, ku sipas Gjiknurit, mazhoranca nuk është dakord pasi nuk ...

Lexo me teper »

Të shtëna me armë në Shijak, plagoset i riu

Të shtëna me armë janë regjistruar në Shijak mbrëmjen e sotme. Si pasojë e të shtënave ka mbetur i plagosur një i ri rreth 30 vjeç. I plagosuri është dërguar në spitalin e Durrësit ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00 të mbrëmjes në afërsi të stadiumit të qytetit, raporton News 24.

Lexo me teper »

I arrestuar për aferën e “ventilatorëve”, kush është kryeministri i Bosnjës Fadil Novaliç

Kryeministri i Bosnjë dhe Herzegovinës Fadil Novaliç dhe një zyrtar të lartë të shtetit për Mbrojtjen Civile së bashku me pronarin e kompanisë së përpunimit të frutave që mori rreth 5.5 milionë dollarë u arrestuan për aferën e njohur të “Ventilatorëve” Të tre po hetohen me akuzën e pastrimit të parave, mashtrimit, përvetësimit të fondeve të shtetit dhe krime të ...

Lexo me teper »

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk ka dakordësi për identifikimin biometrik

Ka përfunduar pas 4 orësh, mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Në përfundim të saj, përfaqësuesi i PD-së Oerd Bylykbashi deklaroi se nuk është arritur sërish dakordi për identifikimin biometrik. Këtë çështje, Bylykbashi e konsideroi vijën e kuqe të opozitës pasi sipas tij miratimi i saj do të thotë heje dorë nga vjedhjet e votave. “Sot përsëri pavarësisht insistimeve, ...

Lexo me teper »

Vetëvendosja nuk do lejojë “qeveri pa zgjedhje”

Sekretarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Vlora Haxhimurati ka njoftuar të shtunën se pjesëtarët e kësaj Lëvizjeje do të nisin një peticion për mbajtje të zgjedhjeve të reja në Kosovë. “Zgjedhjet janë zgjidhje e krizës politike, zgjedhjet janë paqësore dhe demokratike. Ato janë e vetmja rrugë për të dalë nga ngërçi. Peticioni do të jetë i stërmadh”, ka deklaruar ajo, teksa ka ...

Lexo me teper »

Një kryeministër tjetër falënderon artistët

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, me anë të një video-mesazhi i është drejtuar artistëve duke i falënderuar ata dhe shprehur mirënjohjen për rëndësinë që kanë në jetën e shtetit gjerman. Merkel i tha artistëve se do i qëndrojë pranë në këtë kohë kur aktiviteti dhe puna e tyre është mbyllur për shkak të bllokimit nga epidemia e shkaktuar nga koronavirusi. ...

Lexo me teper »

Sondazhi UNDP-së në Kosovë nxjerr Kurtin me pëlqyeshmëri më të madhe se Presidenti

UNDP-ja ka bërë publike të dhënat e fundit të mbledhura dhe përpunuara në Pulsin Publik XVIII në të cilin është matur kanqëshmëria e qytetarëve me institucionet publike dhe politikanët që i drejtojnë. Nga këto të dhëna, shihet një rritje e pëlqyeshmërisë nga qytetarët në vitin 2020 për punën e bërë nga Kryeministri apo edhe Kryetarja e Kuvendit krahasuar me nëntorin ...

Lexo me teper »

Superiorja rikthehet të mërkurën, dy javë në 4 ditë

Pas lejes së miratuar ditën e djeshme nga Ministria e Shëndetësisë, futbolli shqiptar po përgatitet që të zbresë në fushën e lojës me Kategorinë Superiore që do të luajë javën e 27-të dhe të 28-të në harkun e katër ditëve. Ajo që bie në sy në kalendarin e këtyre dy javëve është se të gjitha sfidat do të zhvillohen në ...

Lexo me teper »

SpaceX dhe NASA do provojnë sërish nisjen në hapësirë

Kompania SpaceX do të bëjë tentimin e dytë të shtunën që të nisë raketën me astronautët Doug Hurley dhe Bob Behnken drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Fluturimi i tyre i paraparë për të mërkurën u shty për shkak të motit jo të mirë. Parashikuesit e motit thanë se kushtet klimatike janë sërish të paqarta. SpaceX po bëhet kompania e parë ...

Lexo me teper »