Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Pasojat e shkarkimit të Prokurorit të Përgjithshëm te ndërhyrjet ruse në zgjedhje

“Prokurori i Përgjithshëm, Jeff Sessions dha dorëheqjen të mërkurën, një lëvizje jo e papritur. Zoti Sessions kishte qenë nën presionin e Presidentit Donald Trump për të dhënë dorëheqjen që kur u tërhoq nga hetimi për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Hetimi i Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller, që ka nxjerrë në pah shkelje nga disa prej ...

Lexo me teper »

Milani në krizë për sulmues, përgatitet rikthimi i bujshëm

Gattuso ka në dispozicion vetëm dy sulmues të mirëfilltë dhe në këtë situatë drejtuesit e klubit janë vënë në kërkim të një tjetër lojtari për fazën ofensive. Zlatan Ibrahimovic dhe Alexandre Pato janë në listën e Leonardos dhe Maldinit, me suedezin dhe brazilianin që projektohen të vishen sërish kuqezi. Gattuso, përveç Paquetás, pret edhe një përforcim tjetër në muajin janar ...

Lexo me teper »

Marrëveshja e pa arritur me Thaçin, presidenti serb: Dialogu do vazhdojë kur të hiqet taksa doganore

Ka përfunduar takimi në Bruksel ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiç. Edhe ky takim është ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Pas takimit, Vuçiç tha se nuk ka dialog me Kosovën, përderisa nuk tërhiqet taksa 10% e vendosur nga Qeveria e Prishtinës ndaj produkteve të importuara nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina. ...

Lexo me teper »

Dëmtim horror për Welbeck, sulmuesi thyen kaviljen

Skuadra e Arsenalit është duke luajtur ndeshjen me Sportingun e Lisbonës e vlefshme për Ligën e Europës. Teksa shifrat janë të barabarta te skuadra e Arsenalit janë të gjithë të shqetësuar për sulmuesin Dani Uellbek. Sulmuesit i’u nevojit menjëherë një maskë oksigjeni pas këtij dëmtimi horror. Nga pamjet e para të dëmtimit të lojtarit duket një dëmtim në kavilje i ...

Lexo me teper »

Nënshtetësia evropiane, zbulohet tregtia korruptive në Bullgari

Në Bullgari sapo është zbuluar një tregti mashtruese me nënshtetësitë. Ky nuk është i vetmi rast në BE. Shtete të ndryshme bëjnë tregti me pasaportat, edhe zyrtarisht. Nënshtetësia europiane ose leja e qëndrimit e dhënë për një vend të BE-së, janë dokumentat zyrtare më të vështira për t’u marrë në botë, por janë njëkohësisht edhe shumë të dëshiruara. Kërkesat e ...

Lexo me teper »

Berisha reagon pas thirrjeve raciste të grekëve në Bularat: E turpshme që asnjë qeveri nuk ka reaguar

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka dënuar ashpër reagimin dhe sjelljen e nacionalistëve grekë ditën e sotme në Bularat, ku gjatë varrimit të Kostandinos Kaçifas, kanë bërë thirrje antishqiptare. Në reagimin e tij Berisha shkruan se ekstremistë të tërbuar përdhosën territorin shqiptar. Ndërkohë që ka cilësuar të turpshëm dhe mungesën e reagimit zyrtar të dy qeverive asaj greke dhe asaj shqiptare. Postimi ...

Lexo me teper »

Rama këmbëngul për Lleshin: Do ia çoj sërish Presidentit për dekretim

Kryeministri Edi Rama ka folur për zhvillimet politike në vend dhe ndër të tjera është ndalur në çështjen më të rëndësishme atë të mosdekretimit të Sandër Lleshit nga Presidenti i Republikës Ilir Meta për Ministër të Brendshëm., gjithashtu ka theksuar se emri i Lleshit do dërgohet përsëri për dekretim I pyetur nga Rama rreth arsyes pse Meta nuk ka dekretuar ...

Lexo me teper »

Aleati i Merkel në krye të partive të djathta evropiane

Partitë europiane të djathta kanë zgjedhur këtë të enjte europarlamentarin gjerman, Manfred Weber, për t’i udhëhequr drejt fushatës së re elektorale të vitit të ardhshëm në Europë, e sigurisht duke i dhënë atij një shtysë për postin më të fuqishëm në BE. Weber, një aleat i Kancelares gjermane, Angela Merkel, fitoi mbështetjen e 79.2 për qind të delegatëve të Partisë ...

Lexo me teper »

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës nga Hollanda në Greqi, arrestohen dy shqiptarë

Shkatërrohet nga policie helene një organizatë që merrej me trafikun e kokainës nga Europa Perëndimore në drejtim të Greqisë. Për pasojë, 4 anëtarë të grupit janë arrestuar, dy prej të cilëve shqiptarë, 34 dhe 38 vjeç. Gjithashtu është arrestuar edhe një shtetase greke për posedim droge. Arrestimet janë kryer në Athinë dhe në zonën e Artës. Gjatë hetimeve, policia ka ...

Lexo me teper »

Aksident në Korçë, humbin jetën babë e bijë

Një aksident tragjik ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Korçës, ku dy persona kanë mbetur të vdekur, ndërsa një i tretë është plagosur. Nga të dhënat e para mësohet se dy automjete janë përplasur me njëra-tjetrën, në aksidentin e ndodhur në afërsi të unazës së qytetit, ndërsa njëri prej tyre ka përplasur më pas babë e bijë që ...

Lexo me teper »