Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Rama shpjegon identifikimin biometrik, shprehet skeptik mbi implementimin

Kryeministri Rama i ftuar sot në studion e emisionit Opinion dha detaje rreth procesit të Reformës Zgjedhore. Ai deklaroi se mazhoranca ka bërë të gjitha lëshimet e arsyeshme në këtë proces duke theksuar në mënyrë të veçantë identifikimin biometrik të aplikuar në të gjithë vendin. “Topi është në fushën e PD dhe për sa na takon ne e kemi mbyllur ...

Lexo me teper »

Rrëshqitje masive dheu në Norvegji, fundosen 8 ndërtesa

Një rrëshqitje masive e dheut fundosi tetë ndërtesa në detin e Norvegjisë, si dhe pjesa më e madhe e bregut u zhduk nën ujë. Pamjet e para nga dronët tregojnë momentin tronditës ku një pjesë e madhe e dheut filloi të rrëshqasë në qytetin verior të Altas së Norvegjisë. Rrëshqitja e dheut ishte me një gjerësi 800 metra dhe me ...

Lexo me teper »

Ministria ndryshon skemën e pranimeve në universitete, reduktohet mundësia e përzgjedhjes së degëve raund pas raundi

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë nëpërmjet një udhëzimi të datës 26 maj ka bërë disa ndryshime lidhur me skemën e pranimit të maturantëve në Institucionet e Arsimit të Lartë. Nëpërmjet ndryshimeve reduktohen fazat dhe mundësitë e përzgjedhjes së degëve pas çdo raundi. Kjo ul shanset e pranimit për aplikuesit që nuk e gjejnë veten që në raundin e parë. ...

Lexo me teper »

Vuçiç i trembet një presioni për shkak të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi se pret presion të madh mbi çështjen e zgjidhjes së problemit të Kosovës dhe se është e rëndësishme që Serbia, pas zgjedhjeve, të bëhet me një qeveri të fortë. “Por nuk do të jetë e lehtë për Serbinë”, u tha Vuçiç gazetarëve në Loznica, ku mori pjesë në hapjen e pjesës së rinovuar të ...

Lexo me teper »

Kuvendi reflekton ndryshimet e kërkuara nga Presidenti në ligjin për eurobondin, Meta letër Ruçit

Presidenti Ilir Meta me anë të një letre drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka shprehur pëlqimin për ndryshimet që pësoi ligji për marrjen e eurobondit pas kthimit që Kreu i Shtetit i bëri ligjit të mëparshëm. Në letrën drejtuar Ruçit, kreu i shtetit thotë se pas njohjes me ndryshimet e bëra nga Kuvendi ai shpreh pëlqimin e tij për ...

Lexo me teper »

Shkon në 1147 numri i të infektuarve në Kosovë, 5 raste të reja

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Fushë Kosovës 2 raste (sipas vendbanimit: 2 raste Fushë Kosovë), komuna e Vushtrrisë 1 rast (sipas vendbanimit:1 rast Oshlan), komuna e Prizrenit 1 rast (sipas vendbanimit:1 rast Tupec) ...

Lexo me teper »

Meta dekreton një tjetër ligj të qeverisë: I njihet e drejta e sportistëve për të përfituar pension të posaçëm

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ligjin e qeverisë për disa ndryshime për sigurimet shoqërore i cili ka për synim rritjen e kontributit të dhënë nga sportistët. Në njoftimin e Institucionit të Presidentit të Republikës sot më 4 qershor 2020, thuhet se “Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta ka dekretuar me shpallje Ligjin nr. 65/2020 “Për një shtesë në ligjin nr. ...

Lexo me teper »

Ishin në ndjekje të personit të dyshuar si të armatosur, policia jep detajet për aksidentin e patrullës

Policia lokale ka dhënë detaje për aksidentin e patrullës në aksin dytësor Lezhë-Zejmen. Në njoftimin e saj thuhet se patrulla ishte në ndjekje të një automjeti në të cilin dyshohet se udhëtonte një person i armatosur. Automjeti i patrullës “Shqiponja” drejtohej nga një inspektor i policisë. Nga aksidenti ka vetëm dëme materiale. Ndërkohë policia po punon për kapjen e personit ...

Lexo me teper »

Në ndjekje të një kërkuari, patrulla e policisë del nga rruga në aksin Lezhë-Laç, plagosen dy efektivë

Një makinë policie ka dalë nga rruga dhe për pasojë janë plagosur dy efketivë të cilët ndodheshin në të. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Lezhë-Laç, ku uniformat blu ishin në ndjekje të një makinë të një personi të dyshuar të shpallur në kërkim, raporton News 24. Efektivët e plagosur janë transportuar për në spitalin rajonal. Aksidenti ka ndodhur në ...

Lexo me teper »

Jo vetëm në Shqipëri, policë pa shenja identifikimi edhe në protestat në SHBA

Uashingtonasit janë bërë gjithnjë e më të paqartë nga prania e papritur e milicive të panjohura që janë vendosur në rrugët e kryeqytetit amerikan ndërsa protestat tensionohen. Videot dhe fotografitë e efektivëve misteriozë dhe të armatosura rëndë janë bërë virale për ditë me radhë në media sociale, ku shumë prej personave që janë përballur me ta kanë raportuar se nuk ...

Lexo me teper »