Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Shehi: Ky sistem është ideal për të vegjlit, duke u futur në sqetullën e partisë së madhe me 5000 vota bëhesh deputet

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi duke komentuar ndryshimet në sistemin zgjedhor tha se ky sistem i leverdis edhe të vegjëlve pasi me 5000 vota mund të bëhesh deputet. Sipas Shehit, partitë e vogla futen në sqetullën e partisë së madhe, bëhesh lehtësisht deputet. “Tashmë nuk ka dëshirë është e kuptueshme, unë do të preferoja të ndryshonim sistemin pavarësisht marrëveshjes që ...

Lexo me teper »

Maqedonia e Veriut lehtëson masat, heq orën policore dhe hap bare dhe restorante

Maqedonia e Veriut hoqi të gjitha kufizimet e lëvizjes brenda këtij shteti duke nisur nga dita e mërkurë. Ndalesa për lëvizje deri tani ka qenë nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit ndërsa fundjavave ishte aplikuar edhe karantinë shtetërore, por me propozimin e ri ajo do të hiqet tërësisht. Megjithatë kryeministri Oliver Spasovski ka bërë thirrje për respektimin ...

Lexo me teper »

9 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 3 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 9 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 1.047. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 220 mostra, prej të cilave 9 kanë rezultuar pozitive. “Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë 8 ...

Lexo me teper »

Bayern Munich fiton ndaj Borusia Dortmund

Derbi i gjermanisë mes Borusia Dortmund dhe Bayern Munich përfundoi me fitoren e miqve të cilët konsolidojnë pozitat në krye të tabelës. Mjaftoi një gol i Kimmich, në minutën e 43’ i cili i dha fitoren bavarezëve. Me këtë fitore, Bayern shkoi 4 pikë larg Borusias, dhe është më pranë titullit kampion.    

Lexo me teper »

Japonia i jep 700 mijë dollarë Kosovës për betejën me koronavirusin

Japonia ka ndarë më shumë se 700 mijë dollarë për Kosovën në luftën kundër koronavirusit, ka bërë të ditur i ngarkuari me punë në Ambasadën Japoneze në Kosovë, Mitsunori Ogasawara, sipas një njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë. Kjo u bë e ditur në një komunikatë pas takimit që ministri Arben Vitia pati me Ogasawaran. Në njoftimin për media theksohet se ...

Lexo me teper »

Hapja e autoshkollave, DPSHTRR-ja paralajmëron: Gjoba dhe mbyllje aktiviteti nëse nuk respektoni ndaj COVID-19

Autoshkollat që nuk zbatojnë rregullat anti-Covid do të penalizohen, madje rrezikojnë deri në mbylljen e aktivitetit. Prej dy javësh në të gjithë vendin janë hapur autoshkollat për përgatitjen e kursantëve të rinj, por Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor paralajmëron vendosjen e gjobave për subjektet që nuk zbatojnë rregullat. Drejtoria e Transportit në bashkëpunim me Policinë e Shtetit ...

Lexo me teper »

Një pyetje për ndërkombëtarët që duan dialog: Cilat mjete demokratike kanë shqiptarët kur…

Nga Dorian Matlija Kur dëgjoj ndërkombëtarët që kërkojnë dialog dhe mjete demokratike, kam një pyetje: Cilat mjete demokratike kanë shqiptaret në dispozicion kur: 1. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese 2. Nuk ka Gjykatë të Lartë 3. Nuk funksionojnë gjykatat e zakonshme 4. Gjyqtaret janë nën presionin e reformës 5. Nuk lejohet protesta 6. Nuk lejohet lëvizja e lire 7. Sistemi zgjedhor ...

Lexo me teper »

Pavarësisht epidemisë, Vetëvendosja kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Podujevë

Lëvizja Vetëvendosje i është drejtuar sot me një kërkesë KQZ-së të Kosovës duke kërkuar nga të njëjtët mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë me datë 14 qershor. Kreu i LVV-së në Podujevë, Bajram Ajeti sot ka dorëzuar kërkesë në KQZ për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në këtë komunë, duke dorëzuar edhe propozimin e tyre që të njëjtat të mbahen me ...

Lexo me teper »

78 viktima dhe 397 raste të reja me koronavirus në Itali

Në Itali shifrat e koronavirusit të orëve të fundit tregojnë një ritëm të ulët të rasteve të reja dhe vdekjeve gjatë 24 orëve të fundit. 78 viktima u regjistruan në orët e fundit duke e çuar numrin total të viktimave në 32,955. Ndërsa nga testimet, rezultuan 397 raste të reja të infektuar me COVID-19. Kështu numri total i të infektuarve ...

Lexo me teper »

Fëmija zbulon në Izrael pllakën 3500-vjeçare

Një 6-vjeçar, gjatë një shëtitjeje me prindërit e tij, në jug të Izraelit, zbuloi një pllakë balte 3 500-vjeçare, të përshkruar nga arkeologët si unike. “Familja po shëtiste pranë fshatit Re’im në jug të Izraelit në mars, kur djali vuri re një pllakë të vogël argjile katrore me gdhendje të dy personave mbi të”, njoftoi Autoriteti Izraelit i Antikitetit. Familja ...

Lexo me teper »