Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Atentati ndaj shefit të policisë bashkiake në Malësinë e Madhe, gjykata lë në burg dy të akuzuarit

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë për dy të akuzuarit për atentatin ndaj shefit të Policisë Bashkiake të Malësisë së Madhe, Mentor Hasanaj. Gjykata ka vendosur arrest me burg për 19 vjeçarin Ilirjan Hasanaj dhe Verzan Bajrakurtaj. Avokatët mbrojtës të të akuzuarëve kanë kërkuar masë lehtësuese për faktin se janë vetëdorëzuar nuk trupa gjykuese nuk e ka marrë ...

Lexo me teper »

Ministria e Brendshme shpall non grata shtetasin iranian

Ministria e Brendshme ka firmosur urdhrin për dëbimin e shtetasit Iranian i cili dyshohet se ishte informator i shërbimeve të shtetit të Iranit. Ehsan Bidi dyshohet se punonte për shërbimet sekrete iraniane dhe kundër MEK në kampin e Manzës. Urdhri i shpallje non grada mban firmën e ministrit Sandër Lleshaj. Në fillim të muajit gusht ishte vendosur largim vullnetar, por ...

Lexo me teper »

Policia: Zbardhen vjedhjet në Palasë, arrestohen dy autorët e dyshuar

Policia ka dalë me deklaratë zyrtare duke lajmëruar arrestimin e dy personave si autorët e dyshuar për një sërë vjedhjesh në fshatin Palasë të Himarës. Vjedhjet ishin bërë shqetësuese për banorët pasi ishin bërë të shpeshta. Policia thotë se dy shtetasit e arrestuar në bashkëpunim me njëri tjetrin kanë kryer 6 vjedhje. Zbardhen vjedhjet e ndodhura kohët e fundit në ...

Lexo me teper »

Van Dijk dëmton ligamentet, mund të mungojë deri në 7 muaj

Liverpooli nuk shkoi dot përtej barazimit 2-2 në derbin ndaj Evertonit në Goodison Park, në një përballje ku nuk munguan as polemikat për një gol të anuluar në pozicion jashtë loje milimetrik për të kuqtë. Megjithatë më shumë sesa humbja e dy pikëve, Jurgen Klopp është tej mase i shqetësuar për fatin e mbrojtësit kryesor të Liverpoolit, Virgil Van Dijk, ...

Lexo me teper »

Transportonte 30 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 25-vjeçari në Korçë

Një 25-vjeçar në përpjekje për transportimin e 30 emigrantëve të hyrë në mënyrë ilegale nga kufiri Greqi-Shqipëri, drej vendeve të BE-së në këmbim të vlerave monetare, është arrestuar. Policia ishte në ndjekje të fugonit tip “Ford” me emigrantë që drejtohej nga shtetasi R.Ç 25-vjeç banues në fshatin Fshat-Maliq. Duke pikasur ndjekjen nga policia 25-vjeçari braktisi fugonin në fshatin Zëmblak përgjatë ...

Lexo me teper »

Tabaku: Qeveria e pabesë ndaj biznesit të vogël i rriti tarifat dhe taksat vendore

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ditën e sotme është ndalur në një takim me biznesin e vogël në kryeqytet. Ajo thotë se qeveria është treguar hileqare me biznesin e vogël duke i rritur tarifat vendore dhe çmimin e energjisë elektrike. Sipas saj biznesit i janë shtuar kostot edhe me vendosjen e kontabilistit duke paguar 600 mijë lekë ndërsa pritet ...

Lexo me teper »

Sulmohet me armë makina e gazetarit në Mitrovicë

Gazetari Shkumbin Kajtazi është sulmuar nga persona të panjohur. Vetura e tij është goditur me rreth gjashtë plumba. Lajmin për sulmin e ka bërë të ditur vetë Kajtazi përmes një statusi në Facebook. “Mbrëmë u përballa me një sulm të rrezikshëm: vetura ime u qëllua me 5 ose 6 plumba. Ngjarja ka ndodhur rreth mesnatës, kur vetura ishte e parkuar ...

Lexo me teper »

Rama: Macron më ka thënë se çelja e negociatave do jetë e vështirë për shkak të Marin Le Pen

Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme se Presidenti i Francës Emanuele Macron i ka thënë privatisht se integrimi i Shqipërisë është i vështirë për shkak të Marin Le Pen. Më tej ai tha se Shqipëria është e dashuruar me Evropën. “Emanuele Macron më ka përsëritur shpesh se çelja e negociatave me Shqipëri do të jetë e vështirë për shkak ...

Lexo me teper »

Drama me rafinerinë e Ballshit, LSI-ja i drejton 5 pyetje Ramës

Lëvizja Socialiste për Integrim është angazhuar me shqetësimin e naftëtarëve të Ballshit të cilët prej dhjetëra ditësh janë futur në grevë për të ëkrkuar pagesat e tyre të prapambetura. Ditën e djeshme vetë zonja Kryemadhi ishte në grevën e naftëtarëve në Ballsh, ndërsa ditën e sotme forca politike që ajo drejton i është drejtuar me disa pyetje Kryeminstrit Edi Rama. ...

Lexo me teper »

Rama fton kompanitë gjermane të investojnë në Shqipëri: Jemi vendi me legjislacionin mjaft të favorshëm, shfrytëzoni planin 28 miliardë të Komisionit

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në Mynih në Forumin e Europa Park ftoi kompanitë gjermane të investojnë në Shqipëri. Rama i bëri me dije se vendi ynë ka legjislacion mjaft të favorshëm për investuesit. Sipas tij kompanitë kanë shans të shfrytëzojnë fondin prej 28 miliardës të prezantuar nga Komisioni Evropian. “Investuesit po bëhen gjithmonë e më të interesuar që të ...

Lexo me teper »