Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Plasari-Ramës: Nëse pupuliti është tallash, po pikturën si ta quajmë

Akademiku Aurel Plasari në një intervistë për emisionin “Opinion” në të cilin tregoi historikun e Teatrit Kombëtar tashëm të shembur, komentoi edhe justifikimet lidhur me shembjen e tij. Plasari me ironizoi deklaratat se teatri ishte ndëruar me tallash, duke thënë se “nëse pupulitit i thuhet tallash po piktura si do quhet. “Një njeri që ka ardhur nga fusha e artit, ...

Lexo me teper »

Milani i kthen përgjigje PSG-së për Hernandezin

Paris Saint-Germain do të duhet t’i ofrojë të paktën 50 milionë vetëm për ta bërë Milanin të mendojë ta shesë Theo Hernandezin, sipas mediave italiane. Drejtori sportiv i PSG-së, Leonardo nuk e ka fshehur kurrë interesimin për ish-mbrojtësin e majtë të Real Madridit, i cili i kushtoi Milanit 20 milionë euro verën e kaluar, transmeton Gazeta Express. Por sipas mediave ...

Lexo me teper »

Aurel Plasari tregon historikun e Teatrit Kombëtar

Studiuesi Aurel Plasari në emisionin “Opinion” tregoi historikun e Teatrit Kombëtar dhe godinës që u projektua që në vitin 1938. Plasari tha se godina tashmë e shembur është ndërtuar për qëllime artistike dhe kulturore. “Flitet për projektin e themelimit të rrethit italo- shqiptar “Skënderbeg”  nga mbreti Zog në vitin 1938. Është krijuar një komision, një status dhe po hidhen përvijimet ...

Lexo me teper »

Premtoi në program rikonstruksionin e Teatrit Kombëtar, Rilindja mbas 7 vitesh e shemb

Partia Socialiste në programin e saj për të fituar zgjedhjet në vitin 2013 një nga pikat për kulturën kishte në fokus rikonstruksionin e Teatrit Kombëtar. Edhe pse kryetari i saj dhe kryeministri i tanishëm Edi Rama ka një periudhë 20 vjeçare që kërkonte shembjen e Teatrit Kombëtar përsëri në partinë socialiste programi ishte rikonstruksioni sipas standardeve evropiane. Por pas 7 ...

Lexo me teper »

Aktorët Budina dhe Imami përplasen për shembjen e teatrit

Shembja e Teatrit Kombëtar ka përplasur aktorët, Edmond Budina dhe Artan Imami. Debati i ndez kur aktori Imami e quajti Budinën uzurpator të Teatrit Kombëtar. Nga ana tjetër Budina e cilësoi Imamin pjesëmarrës në krim. Pjesë nga debati: Budina: Teatri Kombëtar është një vlerë kulturore. Nuk i përket as kryeministrit as banorëve të Tiranës. Është Teatri Kombëtar dhe i përket ...

Lexo me teper »

Greqia hap sezonin turistik më 15 qershor

Greqia do të hapë sezonin turistik më 15 qershor, tha kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, duke shtuar se fluturimet ndërkombëtare do të rifillojnë më 1 korrik. “Periudha e turizmit fillon më 15 qershor. Hotelet sezonale mund të rihapen, dhe fluturimet e drejtpërdrejta ndërkombëtare në destinacionet tona turistike gradualisht do të fillojnë nga 1 korriku”, tha Mitsotakis në një fjalim televiziv. Greqia ...

Lexo me teper »

Rama nuk përfill peticionin për rindërtimin e Teatrit Kombëtar: Ishte vepër për të argëtuar ushtrinë italiane

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar peticionin e nisur në protestën e sotme për mbledhjen e firmave për rindërtimin e Teatrit Kombëtar i cili u shemb më 17 maj. Përballë pyetjes në intervistën për Euro News Albania, nëse do të dialogojë me artistët dhe aktivistët që ditën e mërkurë nisën një peticion ku kërkohet rindërtimi i Teatrit, ai la të mendohet ...

Lexo me teper »

Shkon në mbi 1000 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë, 14 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 14 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 1.003. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 208 mostra, prej të cilave 14 kanë rezultuar pozitive. “Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prizrenit 8 ...

Lexo me teper »

Meta: Shembja e Teatrit përpjekje e programuar për të ribërë historinë

Kreu i Shtetit, Ilir Meta në një intervistë për emisionin “Aktualitet” në Fax News deklaroi se çështja e teatrit është antikushtetuese pasi ishte ankimuar në Gjykatën Kushtetuese. Meta theksoi se shembja ishte programuar që para 20 vitesh duke e quajtur një përpjekje për të ribërë historinë. Presidenti shtoi, se kjo është një përpjekje për shkombëtarizuar vendin dhe për ta lënë ...

Lexo me teper »

Kronologjia se si Bashkia e Tiranës vendosi për një ditë shembjen e Teatrit Kombëtar

Emisioni “Tempora” ka përgatitur kronologjinë se si qeveria në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës vendosën nëpërmjet veprimeve të tyre për shembjen e Teatrit Kombëtar më 17 maj. Gjithçka nisi me vendimin e datës 8 maj me VKM-në e cila kaloi në pronësi të Bashkisë së Tiranës truallin dhe godinën e Teatrit Kombëtar. Ndërsa Bashkia e Tiranës në vetëm afro 24 ...

Lexo me teper »