Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb2

Kina reagon ashpër ndaj  komenteve të Pompeo për ngjarjen në sheshin Tianamen

Kina ka reaguar ndaj komenteve të Sekretarit të shtetit të SHBA-së Mike Pompeo rreth 30 vjetorit të protestave të përgjakshme në sheshin Tianamen. Pompeo kishte lëshuar një deklaratë të hënën në përvjetorin e masave të rrepta që ishin marrë ndaj këtyre protestave. “U përulem heronjëve të popullit kinez të cilët në mënyrë të guximshme kishin bërë qëndresë tridhjetë vjet më ...

Lexo me teper »

Mbappe larg PSG, Real pret në rradhë

Kylian Mbappe ka kërkuar largimin nga kampionët e Francës, PSG. Të paktën kështu ka raportuar së fundmi televizioni spanjoll “El Chiringuito”. Muajin e kaluar, 20-vjeçari u shpreh se e ardhmja e tij mund të jetë larg skuadrës franceze. Ky lajm vjen pas pretendimeve se Reali është i gatshëm të shpenzojë shuma të mëdha për të transferuar yllin francez të PSG ...

Lexo me teper »

Juncker: Disa shtete janë skeptike për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, pranoi se tani për tani nuk ka pajtim të plotë midis vendeve anëtare të BE-së për të autorizuar hapjen e negociatave të pranimit për Maqedoninë e Veriut. “Unë e di se disa shtete anëtare kanë disa shqetësime. Unë do të bëj gjithçka në fuqinë time për t’i bindur ato “, tha Juncker. Presidenti ...

Lexo me teper »

Trump dremit gjatë fjalimit të Mbretëreshës të Britanisë (Video)

Presidenti i SHBA-së i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Britaninë e Madhe është kapur në një moment të “sikletshëm”. Gjatë takimit me mbretëreshën Elisabet kur ajo po mbante fjalimin në Banketin e Shtetit, Trump është parë në momente duke e zënë gjumi. Teksa Mbretëresha fliste, Trump shihet teksa mbyll herë pas here sytë në një gjendje përgjumje. Në ...

Lexo me teper »

Ndërhyrje në rrjet, OSHEE ndërpret energjinë në 4 zona të Tiranës

Për shkak të punimeve në rrjet, OSHEE ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike ditën e nesërme në disa zona të Tiranës. Sipas njoftimit ditën e nesërme do të stakohet energjia elektrike në disa zona për shkak të investimit në kabina. Njoftimi i plotë: Si pasojë e investimit në kabina, në datën 5 qershor, do të stakohet energjia elektrike në disa ...

Lexo me teper »

Gjendet i pajetë pranë kabinës elektrike, policia jep detajet për shkakun

Një ngjarje me pasojë vdekjen është shënuar këtë të martë në lagjen “Kryengritja”, Fier. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pranë një kabine elektrike, ku dyshohet se shtetasin me inicialet V.P, e ka zënë korenti. Viktima me inicialet V.P, 45-vjeç, banues në Kuman Fier, është gjendur i vdekur dhe nuk dihen ende shkaqet e këtij incidenti. Në vendin e ngjarjes ka ...

Lexo me teper »

Lideri i Iranit: Nuk heqim dorë nga programi bërthamor

Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha të martën se Tehrani nuk do të mashtrohet nga oferta e presidentit amerikan, Donald Trump, për të zhvilluar negociata dhe se nuk do të heqë dorë nga programi i vet raketor. Irani dhe Shtetet e Bashkuara janë përplasur ashpër muajin e kaluar, një vit pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja ...

Lexo me teper »

Real Madrid blen sulmuesin Jovic

Real Madrid ka zyrtarizuar blerjen e sulmuesit Luka Jovic. Klubi madrilen ka paguar plot 60 milionë euro te Eintracht Frankfurt për një nga talentet më të mëdhenj në panoramën e futbollit euopian. 21-vjeçari në këtë sezon ka shënuar 27 gola dhe arriti deri në gjysmëfinalet e Europa League. “Bomberi” i ri ka firmosur një kontratë 6-vjeçare me klubin “merengues”. Buzëqesh ...

Lexo me teper »

Basha tregon për DW zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, ndodhet për vizitë në Berlin duke marrë pjesë në Kongresin Ekonomik të Unionit Kristiandemokrat/Kristiansocial, në bisedë për “Deutsche Welle” thekson se opozita u përmbahet kërkesave të saj dhe se kriza mund të zgjidhet vetëm përmes marrjes së përgjegjësive politike, largimit të kryeministri Rama dhe krijimit të qeverisë tranzitore për të shkruar drejt zgjedhjeve të reja. ...

Lexo me teper »

Stoltenberg: Maqedonia e Veriut merr anëtarësimin e plotë në fillim të 2020

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg në një intervistë për Alsat thotë se më së voni në fillim të vitit të ardhshëm Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotfuqishme e Aleancës Veriatlantike. Megjithatë sipas tij gjithçka varet nga ritmi i ratifikimit të Protokollit nga vendet anëtare. Stoltenberg këmbëngul se anëtarësimi sjellë stabilitet më të madh në aspektin e ...

Lexo me teper »