Templates by BIGtheme NET

Author Archives: editorweb5

“Unaza e Re”, Balla mbron Veliajn, i hakërrehet Bashës

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar menjëherë ndaj kreut të PD-së, Lulzim Basha pas deklaratave në protestën e Astirit. Balla  shprehet se Basha bën mirë të heshtë, sepse sipas tij projekti mban firmën e kryedemokratit Lulzim Basha si kryebashkiak dhe si ministër. “Lulezim! Artist je për të heshtur kur e ke mizën nën kësulë. Unaza e ...

Lexo me teper »

Si po përpiqet t’i shpëtojë burgut Gruevski, 4 lëvizjet e ish-kryeministrit

Ish-kryeministri i Maqedonisë po përpiqet me çdo mënyrë t’i shpëtuar burgut. Ai është dënuar nga Gjykata e Shkupit me 2 vite heqje lirie për blerjen e një makine me vlerë 600 mijë euro teksa ishte në pushtet. Pasi Gjykata shpalli këtë vendim Gruevski nuk e pranoi atë.  Lëvizja e parë Avokatët e Gruevskit bënë ankesa pranë Këshillit Penal për këtë ...

Lexo me teper »

Kush është Sokol Sadushi që u vendos për herë të dytë në krye të Shkollës së Magjistraturës

Në krye të Këshillit Drejtues të Magjistraturës është emëruar drejtor Sokol Sadushin. Për Sadushin ky është një mandat i dytë në krye të Magjistraturës. “Sot, më datë 14.11.2018, Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës bazuar në pikën 1/c të nenit 248 dhe 250 të ligjit nr. 115/2016, “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, pas një konkurrimi të hapur ...

Lexo me teper »

Shpërndante kokainë, arrestohet 43-vjeçari në Tiranë

  Në prangat e policisë së Tiranës ka rënë 43-vjeçari Saimir Rexha pasi akuzohet se është shpërndarës kokaine.  Nga policia janë sekuestruar 183 gramë kokainë, si dhe tre armë të ftohta thika. Njoftimi i policisë: Sekuestrohen 183 gramë “Kokainë”, si dhe tre armë të ftohta “thika”. Arrestohet në flagrancë poseduesi i lëndës narkotike. Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen ...

Lexo me teper »

Basha në protestën për “Unazën e Re”: Plehrat e Sharrës janë më të pastra se shpirti i Veliajt

Kreu i opozitës Lulzim Basha mbrëmjen e sotme ndodhet në protestën e banorëve të “Unazës së Re”. Basha u shpreh se ky është një projekt korruptiv dhe Erion Veliaj është një fundërrinë.  “Ky projekt inxhinierik është i përshtatshëm për një autostradë dhe jo për një rrugë brenda qytetit. Tenderi është korruptiv, prej 40 milionë eurosh. Del një fundërrinë dhe shprehet ...

Lexo me teper »

Nikolla Gruevskit i pranohet kërkesa për azil në Hungari

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski i ka shpëtuar dënimit me dy vite burg, të paktën për momentin, pasi i është pranuar kërkesa për azil në  Hungari. Sipas mediave hungareze Gruevskit i është pranuar kërkesa për arsye sigurie.  Këtë informacion e ka konfirmuar edhe kabinetii i kryeministrit të Hungariz, Vikor Orban. “Ish kryeministri i Maqedonisë ka deklaruar arsyet për mundësimin e statusit ...

Lexo me teper »

ME FOTO/ Veliaj e inaguroi një muaj më parë, prishen pllakat e trotuarëve te “Zogu i Zi”

Projekti i rikonstruktimit të rrethrrotullimit të “Zogut të Zi” u përurua para një muaj nga kryebashkiaku Erion Veliaj. Përveçse fotot e projektit në letër janë krejt e kundërta e asaj çfarë është realizuar, duhet të themi se sheshi ka filluar të prishtet. Siç shihet edhe në foton e mëposhtme të publikuar nga “Jeta Osh Qef” pllakat e trotuarve janë prishur, ...

Lexo me teper »

Shqipëria, me vdekjet më të larta në Europë për shkak të diabetit

Sot është Dita Ndërkombëtare e Sëmundjes së Diabetit, sëmundje e cila vlerësohet se është shkaktari i shtatë i vdekjeve në botë. Të dhënat tregojnë se në Shqipëri, numri i vdekjeve të shkaktuara nga kjo sëmundje është më e lartë se në çdo vend tjetër të Europës. Sipas përllogaritjeve të Monitor në 2017-n numri i vdekjeve të shkaktuar nga sëmundjet endokrine ...

Lexo me teper »

Kush është Fatos Ferracaku, baba i 4 fëmijëve që mbeti i vrarë sot në Shkodër

Mesditën e sotme në Shkodër ndodhi një ngjarje e rëndë ku mbeti i vrarë babai i 4 fëmijëve, Fatos Ferracaku, 40 vjeç  dhe u plagos Fatmir Mehaj. Mësohet se Ferracaku ishte dhëndri i Mehajt dhe ky i fundit kishte ndërhyrë në çastin që atentatorët qëlluan mbi  viktimën. Dëshmitarët kanë deklaruar se dy atentatorët kishin qenë me skafandër mbi një motoçikletë ...

Lexo me teper »

Vasili: Rama gënjen për Tahirin, thotë se çështja ndaj tij është mbyllur

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se kryeministri Rama gënjen ku flet për hetimet ndaj Tahirit. “Rama ç’hall ka, kush e ka kapur per fyti,ç’siklet e ka mberthyer,qe genjen paturpesisht per Tahirin dhe thote qe çeshtja eshte mbyllur.”, shprehet Vasili. Reagimi: BE e qarte,po Edi Rama ku e kane zene per fyti qe genjen ...

Lexo me teper »