Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Habjon Hasani

Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD-së

Largimi nga emisioni “Opinion” i Desada Metajt dhe bashkimi me ekipin e Lulzim Bashës nuk përbën ndonjë suprizë për shumicën e gazetarëve.  Atyre nuk u kanë shpëtuar hyrje-daljet e shpeshta të Desadës në zyrën e kreut demokrat dhe as afrimi i saj me familjen biologjike të Bashës. Lajmi qëndron tek detyra që i është ngarkuar Desadës prej Kryetarit të Partisë ...

Lexo me teper »

Forumi i ish-kuadrove të CIA-s / Belinda Balluku jep sinjal për sigurinë energjitike

Ndërsa Rusia dhe Turqia kanë inaguruar gazësjellësin TurkStream, amerikanët nga ana tjetër janë të qartë për të qëndruar të mobilizuar me të gjithë partnerët e tyre në sektorin e Energjisë. Në Abu Dhabi po zhvillohet konferenca e Atlantic Council Energy, konferencë e organizuar nga ish-zyrtarë të lartë të ushtrisë amerikane, CIA-s dhe disa koorporatave të naftës. Prezente kësaj here ishte ...

Lexo me teper »

A po vendos gjoba Partia Demokratike?

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike Enno Bozdo, në një konferencë të posaçme për shtyp rreth një javë më parë, denoncoi një raport vjetor të Sekretariatit të Energjisë, i cili fliste me nota negative për Shqipërinë. Sipas zotit Bozdo mediat fshehën lajmin e përplasjes së ministres Balluku me përfaqësuesin e Sekretariatit Janez Kopac. Ky denoncim i zotit Bozdo, në mos qoftë një ...

Lexo me teper »

Pse nuk është e lehtë të emigrosh në Gjermani?

Nga Ela Wamsler për Hashtag.al Mungesa e punonjësve të kualifikuar apo profesionistëve në Gjermani është kthyer në një problem serioz. Sipas të dhënave nga Dhoma Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë (DIHK), 56% e bizneseve gjermane vuajnë nga mungesa e stafit profesional, ndërsa 1/3 e këtyre kompanive kanë punësuar punëtorë specialistë nga vendet e BE-së dhe jashtë BE-së përgjatë viteve të ...

Lexo me teper »

Protestë për median në Tiranë? Jo, faleminderit

   Nga Habjon Hasani Jam menduar ca nëse duhej ta shkruaja këtë shkrim. Kam ngurruar thuajse 72 orë, por ndoshta nga leximi në vijim do i kuptoni dhe motivet e ngurrimit. Për lehtësi, shkrimin e kam konceptuar në 3 seksione të ndryshme, biçim “vetërrëfimi” duke trajtuar 3 problemet që mendoj se janë më kryesoret, ndërsa tregimi i përvojës personale besoj ...

Lexo me teper »

VIDEOT MISTERIOZE – Drita dhe “rrufe” në qiell të hapur gjatë tërmetit të 26 nëntorit

Të paktën tri kamera sigurie të bizneseve në Durrës kanë arritur të filmojnë fushë-pamje nga qielli gjatë momenteve të tërmetit në mëngjesin e 26 nëntorit. Të treja filmimet tregojnë se aktiviteti në qiell shfaqet “i çuditshëm”, në qiell shfaqen drita të ngjashme me rrufetë, por në ndryshim nga efekti i rrufeve, këto drita nuk janë shoqëruar më bubullima më pas, ...

Lexo me teper »

LOJA 70 MLN EURO – Çfarë dinë shërbimet franceze për lidhjen Gjiknuri-Kopac?

Disa telefonata të bëra nga “Champs Elysee” drejt autoriteteve qeveritare shqiptare, sugjerojnë se qeveria franceze dhe shërbimet e sigurisë të këtij vendi, po kërkojnë zhbërjen  e një tenderi të dyshimtë, për të cilin ata bëjnë direkt përgjegjës ish-ministrin Damian Gjiknuri dhe një zyrtar të komunitetit të energjisë në BE, të quajtur Janez Kopac.  Le ta shpjegojmë historinë nga fillimi.   Në ...

Lexo me teper »

Kryehetuesi i Enver Hoxhës: “Bravo Ambasada Amerikane, na sensibilizon për SPAK-un”

Ambasada Amerikane në Tiranë ka nisur publikimin e një seriali videosh nëpërmjet të cilave ajo tenton të shpjegojë hapat që do ndjekë në vijim reforma në drejtësi. Për shkak të ngërçit të deritanishëm të reformës dhe pasojave kolosale juridike që kulmuan me shkërrmoqjen e Gjykatës Kushtetuese, duket se shpjegimet e ambasadës nuk janë marrë seriozisht nga ndjekësit e faqes së ...

Lexo me teper »

Ish-spikerja Erjona Shehu: “Sorosi më pagoi ushqimin, Sorosi më dha dieta, i jam përjetë mirënjohëse”

Ish-spikerja e Top Channel Erjona Shehu (sot me profesion mjeke), i ka kushtuar një shkrim financierit multimiliarder George Soros, duke shprehur mirënjohjen e saj të pakufishme për të. Disa nga mediat dhe portalet në Shqipëri, janë mallëngjyer nga mirënjohja e zonjës Shehu dhe e kanë publikuar shkrimin. Shprehet ndër të tjera zonja Shehu: “…unë di të jem mirënjohëse. Pas dy ...

Lexo me teper »

Modeli sovjetik i Nomenklaturës

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Rusia pararevolucionare kishte trashëguar nga Perandoria romake e Lindjes ose Bizanti një “Katalog të Rangjeve”, që do të thotë një tablo sinoptike të ofiqeve fisnikëruese ushtarake, administrative dhe diplomatike të shtetit, i përshtatur më vonë nga Pjetri i Madh në një “Tabelë të Rangjeve”. Nën sloganet propagandistike të ndërtimit të një ...

Lexo me teper »