Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Habjon Hasani

ZBULOHET E-MAILI – Ambasadori Lu i kërkoi Adriatik Llallës që të mbronte ‘Bankers Petroleum’

Më 24 korrik 2015, ambasadori i SHBA-ve në Tiranë Donald Lu, i ka dërguar Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë Adriatik Llalla një e-mail kompromentues duke i sugjeruar kryeprokurorit që të ndryshonte akuzat ndaj koorporatës ‘Bankers Petroleum’. Kjo koorporatë asokohe ishte në epiqendër të hetimeve pasi disa shpërthime nëntokësore të zhvilluara në zonat hidrokarbure kishin shkatërruar shtëpitë dhe pronat në Patos-Marinzë. ...

Lexo me teper »

MAFIA E SADRIUT (Një vëzhgim mbi tepsinë korruptive të Rilindjes)

Javën e fundit në media janë ekspozuar dokumente që vërtetojnë (lexo këtu) se një kompani e quajtur Alko-Impex Construction shpk, e drejtuar nga nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, ka operuar në tendera me letra të falsifikuara duke shkelur në mënyrë arbitrare ligjin dhe garën. Kjo kompani nisi të fitonte një zinxhir tenderash të rëndësishëm, fill pasi deputeti Abazi hoqi ...

Lexo me teper »

TENDERAT-Nipi i Sadri Abazit fitoi dhjetëra miliona euro me një kompani të dyshimtë

Dhjetëra miliona euro të fituara në tendera direktë apo të “bekuara” nga KPP për nipin e deputetit socialist Sadri Abazi. Në fakt nuk do kishte asgjë të keqe që një firmë e njohur dhe e specializuar, qoftë dhe e drejtuar nga një familjar i një deputeti të ishte protagoniste si fituese e tenderave kryesisht të bashkive socialiste, por ja që ...

Lexo me teper »

I MIRI, I KEQI, I SHËMTUARI (Një vëzhgim pas buzëqeshjeve në Presidencë)

Nga Habjon Hasani Dje ambasadori Donald Lu shkoi në zyrën e Presidentit Ilir Meta, vetëm 24 orë pasi në media u publikua një MEMO, që ish-prokurori Adriatik Llalla kishte depozituar në Kongresin Amerikan. Llalla  kishte dëshmuar në MEMO ndërhyrjet/kërcënimet e ambasadorit amerikan dhe presionin e rrjetit Soros ndaj tij, duke pretenduar se ambasadori Lu i kishte kërkuar në mënyrë informale ...

Lexo me teper »

KU I PIKON ARTËS? (Implikimet me prokurorin Ardian Nezha)

Kryeprokurorja e vendit Arta Marku ka firmosur sot emërimin e zotit Ardian Nezha në Tiranë, në një sektor në prokurorinë e Tiranës, një javë pasi Nezha dha dorëheqjen e papritur si drejtues i prokurorisë së Elbasanit. Por ndërsa Nezha ka marrë sot emërimin në Tiranë, një heshtje e pazakontë ka shoqëruar arsyet e dorëheqjes së tij nga Elbasani. Hashtag.al ka ...

Lexo me teper »

JO, mos i bojkotoni produktet ‘Kastrati’

Nga Hashtag.al Në parantezë, vlen të thuhet se Hashtag.al nuk ka përfituar ndonjëherë asnjë qindarkë drejtëpërdrejtë ose tërthorazi nga grupi  i biznesit ‘Kastrati’ apo entitete të lidhura me të. Vazhdojmë. Në 48 orët e fundit si pasojë e ngjarjeve të zhvilluara në pikën tarifore të rrugës Rrëshen-Kalimash, protestat kanë vijuar me arrestime, deklarata dhe qëndrime, ku vëmendja është zhvendosur sidomos ...

Lexo me teper »

Fredi dhe Suela, a njihen me njëri-tjetrin? (Një skandal që po njollos Vettingun)

Idiotësia  e një gazetari  nën hetim për pastrim parash dhe nxitimi i një juristeje në konflikt interesi, kanë njollosur papritur procesin e vettingut. Le ta tregojmë fabulën e asaj çfarë ka ndodhur dhe personazhet përkatës në mënyrë të thjeshtë. Historia nis tri javë më parë, ku një portal informativ i udhëhequr nga Alfred Peza (Alpenews.al), nisi publikimin e disa dokumenteve ...

Lexo me teper »

Kallëzimi në prokurori: Spitali i Elbasanit, tendera me dokumente false

Një kallëzim penal i bërë në Prokurorinë e  Elbasanit mund të implikojë Drejtorinë Spitalore të këtij qyteti me falsifikimin e dokumenteve të tenderave dhe më keq akoma, përzgjedhjen e një kompanie që shet gaz të lëngshëm teknologjik, si furnizuese dhe për gazin mjekësor. Le ta nisim historinë nga fillimi. Në muajin shkurt 2018, Spitali i Elbasanit ka çelur një tender ...

Lexo me teper »

ZBARDHET VENDIMI – Si i shpërbleu Rama oligarkët ditën e Shën Valentinit

Më 14 shkurt të këtij viti, kryeministri Edi Rama firmosi një vendim që i sjell favore ekskluzive biznesmenëve më të mëdhenj shqiptarë, ose siç quhen rëndom, oligarkët. Vendimi i kryeministrit ditën e Shën Valentinit, realizoi dy ndryshime taktike në ligjin për prokurimin publik. Ndryshimi i parë i rëndësishëm lidhej me kriterin ekonomik që një tender të klasifikohej i nivelit kombëtar ...

Lexo me teper »

PROJEKTI 14 MLN EURO – Si po mashtron Erion Veliaj me ndërtimin e shkollave

  Renderi i shkollave me PPP në Tiranë Autor-Alias: Johannes Estrada  Skema financiare që kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka zgjedhur për financimin e godinave për 5 shkolla të reja është një skemë e paprovuar në botë, e shtrenjtë dhe, me shumë gjasa, korruptive. Nëse do të përdornim batutën tashmë popullore, “nuk keni parë gjë akoma”, kjo skemë është vërtet e paparë në botën ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful