Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Serbia do furnizohet me gaz natyror rus përmes tubacionit “Turkish Stream” brenda vitit

Puna për të zgjatur tubacionin e gazsjellësit turk ‘Turkish Stream’ në Serbi pritet të përfundojë në javët e ardhshme, tha presidenti rus Putin gjatë një takimi me homologun e tij serb, Vuçiç. “Serbia ka qenë e lidhur me rrjetin e tubacionit të gazit që është një shtrirje e tubacionit të gazit ‘Turkish Stream’” – tha Putin, duke shtuar se është ...

Lexo me teper »

Rama propozon shkarkimin e tij nga Këshilli Mbikëqyrës i Bankës, i përgjigjet Malaj

Kryeministri Edi Rama ka vendosur pezullimin e Arben Malajt nga detyra si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Vendimi është botuar në Fletoren Zyrtare ndërsa në të theksohet se do i propozohet Kuvendit shkarkimi nga kjo detyrë përfundimisht. ‘VENDIM Nr.766, datë3.12.2019 PËRPEZULLIMIN NGA DETYRA TË NJË ANËTARI TË KËSHILLIT MBIKËQYRËS TË BANKËS SË SHQIPËRISË Nëmbështetje  të  nenit  100  ...

Lexo me teper »

“Veliaj lejoi 3 kate shtesë mbi pallatin te rruga “Shkëlqim Fusha”, pronari na kërcënon” – Denoncimi

Një qytetar ka denoncuar kryebashkiakun Veliaj se ka lejuar 3 kate shtesë sipër një pallati ekzistues m,e 8 kate. Qytetari thotë se banon në rrugën Shkëlqim Fusha, te ‘Komuna e Parisit’ ndërsa pretendon se pronari i objektit e ka kërcënuar të mos flasë. Ai shton gjithashtu se pas tërmetit të 26 nëntorit të gjithë janë të trembur. ‘Denoncon Lal Plehun ...

Lexo me teper »

Përplasja me Arta Markun për “Shullazin”, profili i Kryeprokurorit Olsian Çela

Olsian Çela ka qenë pjesë e 10 prokurorëve që u përplasen më ish-kryeprokuroren e Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku dhe të besuarën e saj te Krimet e Rënda, Donika Prela lidhur me dosjen Shullazi. Pas përplasjes, Marku e transferoi Çelën në Prokurorinë e Beratit, si masë ndëshkuese për kundërshtimin që ai dhe disa prokurorë të tjerë i bënë shortit për ...

Lexo me teper »

Shpërthejnë tubacionet e karburantit në Nigeri, humbin jetën 6 persona (Video)

Të paktën gjashtë persona, përfshirë dy fëmijë, raportohet se kanë vdekur pasi një tubacion karburanti shpërtheu në zonën Ipaja të Lagosit, Nigeri. Autoritetet janë në vendngjarje në përpjekje për të vënë nën kontroll zjarret e shumta. Shpërthimi i zjarrit dhe i depozitave u shkaktua nga njerëzit që ndërhynin në një tubacion nigerian të ‘National Petroleum Corporation’ (NNPC) që kalon nëpër ...

Lexo me teper »

Sajon kufi fals për t’u marrë lekët emigrantëve, kapet në Rusi “biznesmeni” i shkathët

Një burrë i zellshëm bëri një shumë të madhe parash nga katër emigrantë të paligjshëm që po lëviznin në një pyll, duke i bërë ata të besonin se po kalonin kufirin rus. Megjithatë, grupi u kap nga rojet kufitare ruse pak më vonë. Detaje për aferën e çuditshme u zbuluan për mediat nga Shërbimi Kufitar i Shërbimit Federal të Sigurisë. ...

Lexo me teper »

Zgjidhet Kryeprokurori i ri, Olsian Çela betohet në Kuvend

Olsian Çela është zgjedhur kryeprokurori i ri i Shqipërisë. Çela ka marrë 101 vota pro, 2 kundër e 10 abstenime. Kandidatja e dytë në garë, Prokuroria e Përgjithshme deri tani, Arta Marku, mori 11 vota pro, 78 abstenime dhe pjesa tjetër kundër ndërsa kandidatja Fatjona Memçaj mori 8 deputetë pro, 16 kundër dhe 87 abstenime. Vlen të theksohet se Arta ...

Lexo me teper »

Gjendet një makinë e braktisur në Tepelenë, dyshohet se ka lidhje me vrasjen e mbrëmshme

Është gjetur makina që dyshohet se është përdorur në atentatin e mbrëmshëm në Tepelenë ku u ekzekutua një person dhe u plagos i vëllai. Mjeti është gjetur në fshatin Bënçë dhe dyshohet se autori ka provuar ta hedhë në lumë por pa ia dalë mbanë. Atentati ndodhi mbrëmjen e djeshme në Tepelenë ku u vra më armë zjarri Artur Bresho, ...

Lexo me teper »

Paralizohet Franca, qytetarët zbresin në rrugë kundër reformës së pensioneve

Një grevë mbarë kombëtare kundër reformës së pensioneve ka bllokuar plotësisht transportin në Francë. Fotografitë tregojnë mijëra punëtorë duke marshuar në atë që quhet si protesta më e madhe e këtij lloji që nga 1995. Marshimet masive të punëtorëve u thirrën me shpresën për të detyruar presidentin Macron të braktiste planet e tij për të rishikuar sistemin e pensioneve në ...

Lexo me teper »

“PPP-të si anulojmë, ekipeve tona të emergjencës s’u mungonte asnjë pajisje” – Balla

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar nga foltorja e Kuvendit se qeveria nuk do i anulojë PPP-të (Partneritet Publik-Privat) pasi ato janë vërë për t’u shërbyer njerëzve. Ai shtoi se të gjitha strukturat e shtetit ishin në këmbë pas tërmetit duke mohuar se ekipet e emergjencës civile nuk kishin pajisje. ‘Buxheti ndryshon duke krijuar në ...

Lexo me teper »