Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Kuvendi rrëzon dekretin e Metës për vetingun në polici

Kuvendi ka rrëzuar me 79 vota dekretin e presidentit Meta për vetingun në polici. Kreu i Shtetit e kishte kthyer projektligjin për vetingun në polici duke argumentuar shkeljet që kishte gjetur aty. Ndërkohë në fjalën e tyre në Kuvend në seancën e sotme, kreu i grupit parlamentar, Balla dhe ministri i Brendshëm, Lleshi thanë se vetingu në polici duhej sa ...

Lexo me teper »

Gjobiten me 1 miliard euro për pjesëmarrje në kartel 5 banka, vendimi nga Komisioni Europian

Komisioni Europian (KE) tha në një deklaratë të enjten se kishte gjobitur pesë banka me rreth 1.1 miliardë euro  për pjesëmarrjen në kartele. Në dy vendime për shlyerje, Komisioni Evropian ka gjobitur pesë banka për pjesëmarrjen në dy kartele në tregun e këmbimit valutor për 11 monedhat – Euro, Poundi Britanik, Yeni Japonez, Franga Zvicerane, Dollari SHBA, Kanada, Zelandë e ...

Lexo me teper »

Kompania e kontraktuar nga Veliaj shkatërron rrugën, e lë në gjendje lufte prej muajsh (Video)

Prej më shumë se 5 muajsh, mijëra banorë të Tiranës, Bathores, Paskuqanit, Kamzës e Institutit po përballen me një situate tejet të vështirë për sa i përket qarkullimit të mjeteve por edhe kalimtarëve. Kjo për shkak të vonesës në punime për shtrimin e linjës së ujësjellësit që nis nga rruga Dine Hoxha e përfundon në fund të rrugës Azem Galica. ...

Lexo me teper »

Lirohen nga burgu 7 protestues, akuza policisë: Na dhunuan gjatë shoqërimit

Gjykata e Tiranës ka liruar 7 personat që u arrestuan pas protestës të së hënës. Gjykata dha detyrim paraqitje është dhënë për: Arelin Ndocin, Beb Ndrekën, Besmir Pulën, Panajot Mirakën dhe Albi Gerbën, ndërsa masa arrest shtëpie është dhënë për Dritan Kukën dhe Qazim Nazerën. Të ndaluarit lëshuan akuza në drejtim të policisë se ishin dhunuar gjatë shoqërimit. Ndërsa në ...

Lexo me teper »

Soros monitoron Reformën në Drejtësi, por a është në konflikt interesi?

Fondacioni Soros po monitoron Reformën në Drejtësi që u miratua me votat e 140 deputetëve të Kuvendit në Korrik të vitit 2016. Ky process ka nisur kohë më parë dhe në vijim të tij, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Soros, Andi Dobrushi, së bashku me kreun e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi e dekanin e Juridikut, Artan Hoxha, të ...

Lexo me teper »

Habit Putin, shfaqet në takim me atlete të bardha

Nuk ka asgjë më të mirë se të veshësh një palë atlete të rehatshme, kur do jesh në këmbë gjatë gjithë ditës. Kjo ide duket se mbështetet edhe nga presidenti rus, Vladimir Putin, i cili është fotografuar duke veshur një palë atlete sportive  “New Balance”. Presidenti rus u fotografua duke veshur atletet e kompanisë së njohur sportive teksa vizitonte një ...

Lexo me teper »

Libri “Paraja, Banka dhe Shoqëria”, nominohet për çmim nga Akademia e Shkencave

Libri “Paraja, Banka dhe Shoqëria” i dy autorëve të nderuar : Prof.Dr,Aristotel Pano  dhe Akademik,Prof.Dr Anastas Angjeli është nominuar nga Akademia e Shkencave  për çmimin shkencor kombëtar  vjetor “Radovicka”, në fushën e shkencave natyrore teknike. Me një prezantim të detajuar, 10 pyetje kyçe morën përgjigjie përpara një audience personalitetesh të nderuar. Duke shpjeguar si lindi ky libër vlerat që ka ...

Lexo me teper »

Becchetti hap shampanjën, fiton gjyqin – Arbitrazhi: Edi Rama përgjegjësi kryesor i sulmeve ndaj biznesmenit

Gjykata e Arbitrazhit në Uashington ka vendosur se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është përgjegjës për sulmet ndaj biznesmenit Francesco Becchetti, lidhur me “Dosjen Agon Channel, Kompanive energjitike dhe investimeve të tjera”. Vendimi i marrë nga kjo gjykatë është mbështetur mbi 3 kolona kryesore dhe pritet t’i kushtojë Shqipërisë të paktën 100 milionë euro. Në dosjen me rreth 60 fashikuj, ...

Lexo me teper »

Franca mund të bllokojë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt. Njoftimin e ka dhënë vetë kreu i qeverisë nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebbok, shkruan Lajmi.net. Haradinaj e falenderoi Heldt për mbështetjen e Gjermanisë ndaj Kosovës “Takim i rregullt me Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë Christian Heldt, me të cilin biseduam ...

Lexo me teper »

Qeveria kalimtare është grackë për PD-në

Nga Neritan Sejamini Nëse do të detyrohej të zgjidhte mes alternativës për t’u ulur me Edi Ramën për të diskutuar një qeveri kalimtare e zgjedhje të parakohshme, nga njëra anë, dhe alternativës për të mos negociuar në asnjë rrethanë me Edi Ramën, qoftë edhe me pasojën që zgjedhjet të mbahen më 2021 me Edi Ramën kryeministër, nga ana tjetër, Lulzim ...

Lexo me teper »