Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Konçensionet, prokuroria merr dosjet për ministrin Beqaj

Njësia antikorrupsion e prokurorisë ka nisur shqyrtimin e tre dosjeve të konçensioneve të dhëna nga ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Bëhet fjalë për tre konçensionet, atë të “Check-Up”, të hemodializës dhe atë të sterilizimit të instrumenteve kirurgjikale. Më urdhër të drejtuesit të njësisë antikurrupsion në prokurori, është kërkuar sekuestrimi i dosjeve të këtyre konçensioneve, pas marrjes në konsideratë të denoncimeve ...

Lexo me teper »

Shpërndarja e pensioneve në Banka, Drejtori i Postës Lazimi kundër Klosit: Rrezikohen 1200 vende pune

Nisma e Ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Blendi Klosi për të ofruar shpërndarjen e pensioneve në institucionet bankare ka hasur në kundërshtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Postës Shqiptare, Majlind Lazimi, i cili i ka dërguar një letër zyrtare, ku gjithashtu vihet në dijeni dhe kryeministri Edi Rama. Letra zyrtare disponohet nga HashtagAlbania dhe në paralajmërohet rreziku se për ...

Lexo me teper »

Zbulohen pasuritë dhe pronat e ambasadorëve shqiptarë

“Open Spending Albania” është pjesë e projektit “Open Data Albania”, ku mund të gjenden informacione mbi shpenzimet qeveritare dhe tregues të ndryshëm socio-ekonomikë për Shqipërinë. Gazeta “Telegraf” ka botuar sot pasurinë dhe të ardhurat e ambasadorëve aktualë si dhe të ish-ambsadorëve, mbështetur në vetëdeklarimin e tyre në Inspektoriatin e Lartë të Deklarimit të Pasurive. Agim ISAKU, Ambasador i Shqipërisë në ...

Lexo me teper »

10 persona të përçmuar, që më pas u bënë dikushi

Përgjatë historisë, disa nga njerëzit më inspirues dhe më të suksesshëm që ka njohur bota, kishin nisur karrierën e tyre nga pika e dëshpërimit. Pa marrë parasysh nëse bëhet fjalë për shkencetarë, këngëtarë, aktorë… (të gjallë apo të vdekur), atyre u kishin thënë se ata nuk janë njerëz që premtojnë në zanatin e tyre. Fatmirësisht, ata nuk qenë dorëzuar dhe ...

Lexo me teper »

Gazetarja i përvishet Ramës: Lëri fyerjet për veriorët, je bërë si grua e papunë në menopauzë

Pas deklaratës së shumëpërfolur të Ramës në Sarandë mbi “tiparet e veriorëve” ka pasur shumë ndjeshmëri dhe komente, ndërsa një reagim i fortë dhe pa dorashka në drejtim të kryeministrit ka ardhur dhe nga gazetarja e ABC-News, Alma Çupi. “Trazimet brenda trupit dhe mendjes tënde lëri në shtëpi. Kur të dalësh para nesh publikisht mëso si duhet të flasë një ...

Lexo me teper »

Shorti i Champions League, Juventus përballë Bajern Mynih

I pamëshirshëm është treguar shorti për skuadrat italiane të kualifikuara në Champions League, të cilat kanë gjetur kundërshtarët më të fortë të mundshëm në këtë fazë. Në shortin e sapohedhur, Juventus ka gjetur veten përballë gjigandëve të Bajern Mynih, ndërsa Roma do të luajë përballë Realit të Madridit. Një tjetër përballje e fortë do të jetë midis Chelsit dhe Paris ...

Lexo me teper »

Manjani: “Gjykata, pushtet mbi pushtetet e tjera!”

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka kërkuar nga sistemi gjyqësor që të jetë ndëshkues i rreptë i korrupsionit në vend dhe të jetë pushtet mbi pushtetet e tjera në vend. Sipas tij parimi i pavarësisë së gjyqësorit është i padiskutueshëm dhe gjykatat duhet të jenë në shërbim të qytetarëve. Ministri pret nga gjykatatat që të jenë ndëshkuese të korrupsionit, pasi ...

Lexo me teper »

Donald Lu: Nëse keni orë më të shtrenjtë se makina ime, jeni të korruptuar!

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka pasur një mesazh të qartë për gjyqtarët e korruptuar në Shqipëri. “Ma merr mendja se shumë prej jush nuk do ta identifikonin veten si gjyqtarë të korruptuar. Më lejoni t’jua them këtë në shqip, për të qenë i qartë. Prova ime për korrupsionin është e thjeshtë: nëse keni marrë ndonjëherë para ose favore ...

Lexo me teper »

Zbardhet SMS-ja për deputetët e PD: Braktisni Kuvendin, do organizoni protestën

Deputetët demokratë janë urdhëruar për të braktisur Kuvendin deri ditën e enjte nëpërmjet një urdhri që u ka shkuar me sms secilit. Më parë nuk ka ndodhur që Partia Demokratike të tërheqë deputetët e vetë nga Kuvendi dhe sidomos nga komisionet kuvendore, për shkak të organizimit të një proteste. “Mirëmbrëma, Asnjë deputet deri ditën e Enjte nuk do të marrë ...

Lexo me teper »