Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Brindizi e Bari, “zbarkon” ushtria dhe DIGOS-i kundër xhihadistëve shqiptarë

Italianët duket se e kanë marrë seriozisht kërcënimin terrorist që u vjen nga Shqipëria. Ndërkohë që në Tiranë takoheshin ministrat Orlando dhe Tahiri, në portin e Brindizit ka zbarkuar ushtria për të përforcuar kontrollin kufitar. Sikurse shihet edhe nga fotot, ushtria ka ndërmarrë një operacion masiv në mbështetje të policisë dhe karabinierëve.   Në portin e Brindisit, krahas Polmar-it (policisë ...

Lexo me teper »

Cilët janë politikanët shqiptarë që kërkojnë spikeren me gjoks zbuluar për festa?

Greta Hoxha, spikerja e “Zjarr TV” që është bërë e famshme deri përtej oqeanit për mënyrën e veçantë me të cilën prezantohet në studion e lajmeve, rrëfen se që kur ka filluar të japë lajmet me gjoksin e zbuluar, janë rritur ndjeshëm “fansat”, madje edhe nga radhët e politikës. Pas komedianit Marlon Wayans dhe shkrimeve nga gazetarët e “Daily Mail” ...

Lexo me teper »

10 librat më të lexuar në botë

Listën e kryeson libri i shenjtë “ Bibla” ndërsa në fund të listës është “Ditari i Ana Frank” me 27 milion kopje të shitura. Në vend të 9-të renditet libri financiar “ Mendohu dhe behu i pasur” nga Napoleon Hill. “Gone With The Wind”   i shkrimtares Margaret Mitchelle cila ka shitur mbi 30 milionë kopje, ka  mposhtur librin e Hillit me 3 milion ...

Lexo me teper »

Pas dekriminalizimit, PS hap konkursin për poezinë më të bukur

E akuzuar për përfshirje në lista deputetësh dhe kryebashkiakësh të elementëve vandal dhe të fortë lagjesh, me rastin e festave të fundvitit dhe me qëllim përmirësimin e imazhit, Partia Socialiste hap zyrtarisht konkursin me poezinë më të bukur.  Një nga poezitë me shanse më të mëdha për të fituar është ajo që vjen nga baza socialiste dhe mban autorësinë e ...

Lexo me teper »

VIDEO / Ik… qërrohu… nuk bën dot show me ne (momenti kur studentët përzënë Veliajn)

Studentët e “Lëvizjes për Universitetin” protestuan dje sërish kundër ligjit të ri Për Arsimin e Lartë. Gjatë protestës së tyre, në mjediset e Universitetit Politeknik, u shfaq kryebashkiaku Veliaj bashkë me dekanin e fakultetit. Nuk është e qartë se çfarë donte të arrinte Veliaj aty, por kryebashkiaku u shkëput për një moment dhe u afrua për të komunikuar me studentët. Videoja ...

Lexo me teper »

Kur OSHEE shpërdoron paratë me reklama pa kuptim

Nga Sokol Shameti Janë mbushur mediat televizive me një reklamë të OSSHE-së. Dhe cfarë reklame madje. Kjo e fundit radhit atje gjithë sukseset e veta, investimet dhe avancimet e veta teknologjike. Dhe këtë e bën me paratë e publikut për t’i reklamuar publikut vetveten. Ky është një nga shembujt më tipikë të abuzimit me paratë publike, ku institucione të ndryshme, ...

Lexo me teper »

Rama me Baba Takun të shqetësuar për bllokimin e Whatsupp-it në Brazil

Dita nisi me siklet të madh për Edin. Një kryeministër i rëndomtë me siguri do ta kishte hallin tek protesta e opozitës, tek gropa e dëmeve në tatime e dogana, apo tek mungesa e shpërblimit për festat e fund-vitit për punonjësit e administratës. Por për një kryeministër mbi kryeministra si ai, dhe me dhunti mbiqiellore, shqetësimi i këtij mëngjesi dhjetori ...

Lexo me teper »

RAPORTI I KLSH-së / Briseida ‘e bën baltë’, 117 milionë dollarë dëmi ekonomik në Tatime

Një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit  hedh dritë mbi dështimin arbitrar të Tatimeve dhe Doganave në disa  dhjetëra miliarda lekë. Kampione e humbjeve është Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve e drejtuar nga znj. Briseida Shehaj. Dëmi deri në Tetor-2015 është vlerësuar nga KLSH-ja në shumën totale prej 11 miliardë e 786 milionë lekëve, ekuivalent i 117 milionë dollarëve. ...

Lexo me teper »