Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Rikelme dhe Ronaldinjo rikthehen në fushë, solidarizohen me tragjedinë e klubit brazilian

Pas tragjedisë së Kolumbisë ku humbën jetën 71 persona ndër të cilët 19 ishin lojtarët e ekipit brazilian të Chapecoense-s, Presidenti i klubit brazilian Gremio bëri një propozim që klubet braziliane t’i huazonin Chapecoense-s nga dy ose tre lojtarë për të shmangur shkrirjen e klubit. Ky propozim i mbështet gjerësisht nga klubet braziliane ndërsa kësaj thirrjeje i janë  përgjigjur edhe ...

Lexo me teper »

Berisha ia thotë troç Ramës: Boll e kërcënove Evropën, Shqipëria kurrë nën kthetrat e Rusisë dhe ISIS

Më tej Berisha në fjalën e tij foli edhe për përlasjen e Ramës me deputetin e Bundestagut gjerman si dhe për deklaratat e tij lidhur me rënien e mundshme të Shqipërisë në kthetrat e Rusisë apo ISIS-it nëse nuk integrohet ne Bashkimin Europian. Gjykata Kushtetues Gjermane me vendim të formë së prerë detyron gruan më të fuqishme të botës që ...

Lexo me teper »

Bien sërish depozitat në tetor, individët tërheqin 300 milionë euro në një vit

Pas një rritjeje të fortë në gusht, që vijoi me ritme më të ngadalësuara edhe në shtator, depozitat në banka kanë shënuar një rënie të fortë në muajin tetor. Sipas statistikave mujore të Bankës së Shqipërisë, kursimet e individëve, bizneseve e institucioneve arritën në 992.2 miliardë lekë, duke rënë me 2.6 miliardë lekë, apo 0.3% në raport me muajin e ...

Lexo me teper »

10 beteja të fituara çuditshëm dhe jashtë çdo parashikimi (Pjesa 3)

Beteja e Muret Strategjia e përdorur nga Aleksandri i Madh në betejën e Gaugamelas, duke tërhequr komandantin armik në një pozicion të zbuluar ku mund të sulmohej më lehtë është përdorur edhe në betejën e vitit 1213 pranë qytetit Muret ndërmjet francezëve nën Simon Montfort-in nga njëra anë dhe pushtuesve spanjollë nën Peter II. Duke qenë se francezët kishin rreth ...

Lexo me teper »

Kapet në Kakavijë 43-vjeçari nga Tepelena, po çonte 28 kilogramë kanabis drejt Greqisë

Efektivët e Policisë Kufitare të Kakavijës kanë ndaluar në flagrancë një 43-vjeçar i cili po provonte të kalonte një sasi prej 28 kilogramësh kanabis drejt Greqisë. Në pranga ka rënë Dashnor Hamza banues fshatin Xhafaj të Tepelenës. Ai e kishte fshehur lëndën narkotike në shasinë e mjetit më të cilin po udhëtonte tip ‘Lancia Phedra’ me targa AA 458 MA.

Lexo me teper »

Doni të bëni një udhëtim më ‘Titanikun’? Duhet vetëm të prenotoni biletën (Fotot)

Një kompani kineze ka vendosur të rindërtojë modelin e transoqeanikut ‘Titanik’ që u mbyt në vitin 1912 një nga tragjeditë më të rënda ujore që ka njohur njerëzimi me më shuëm se 1500 viktima. Anija me të njëjtat përmasa do të ndërtohet në provincën e Sichuan-it dhe pritet të kushtojë rreth 140 milionë euro. Kompania ndërtuese do të kërkojë të ...

Lexo me teper »

Kreu i Antimafias italiane: Droga duhet frenuar që në Shqipëri, në Itali po mbërrin sasi e madhe

Kreu i Antimafias italiane Motta i cili ndodhet në një vizitë në Shqipëri ja shprehur shqetësim lidhur me sasinë e madhe të drogës që mbërrin në Itali nga Shqipëria. Ai ka theksuar bashkëpunimin e mirë me Prokurorinë e Krimeve të Rënda në Shqipëri dhe shtoi se duhet të luftohej më shumë dukuria e kanabisit dhe krimi i organizuar në vend.

Lexo me teper »

Nis seanca plenare, Rama prezanton projektbuxhetin për vitin 2017

Kuvendi nisi diskutimin në parim të projektbuxhetit të shtetit të vitit 2017, si dhe paketës fiskale që e shoqëron atë. Ky projektbuxhet është cilësuar nga ministri i Financave, Ahmetaj, si buxheti i konsolidimit të rritjes ekonomike, financimit të reformave, uljes së borxhit dhe rritjes së pagave e pensioneve. Një fokus të veçantë buxheti i ri kushton qytetarëve dhe masave në favor ...

Lexo me teper »

Aksidenti i Lungomares në Vlorë, gjykata jep masën e sigurisë për inxhinierët e kompanisë

Gjykata e Vlorës ka dhënë sot masën e sigurisë për dy inxhinierët e kompanisë që kryente punimet në rrugën e Lungomares në Vlorë, lidhur me aksidentin tragjik të 26 nëntorit, ku humbi jetën një 18-vjeçar, ndërsa një 21-vjeçar mbeti i plagosur. Në seancën e zhvilluar paraditen e kësaj të enjteje gjykata ka lënë në burg Ilirian Tahmazin, përgjegjës i sigurimit ...

Lexo me teper »