Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Rama: Opozita ka përgjegjësi për mosçeljen e negociatave

Kryeministri Rama ka deklaruar në seancën e sotme plenare se opozita ka përgjegjësi për mosçeljen e negociatave të vendit me BE-në. Në një krahasim me Maqedoninë e Veriut, kreu i qeverisë tha se ndryshe nga opozita e atjeshme, opozita shqiptare ka marrë rrugët e Europës për t’i prishur punë vendit në çeljen  e negociatave. “Ka një ndryshim thelbësor mes Shqipërisë ...

Lexo me teper »

784 ndeshje në total e një Kupë Bote të fituar, Shvajnshtajger “var këpucët në gozhdë”

Bastian Shvajnshtajger ka vendosur të varë këpucët në gozhdë. Mesfushori 35-vjeçar i Bajernit të Mynihut dhe ish-lojtari i kombëtares gjermane e ka njftiar vendimin në faqen e tij në Instagram. “Të dashur tifozë, erdhi koha. Vendosa t’i jap fund karrierës në fund të sezonit. Ju falenderoj juve dhe ekipet e mia, Bajernin. Mançester Junajtid, Çikagon dhe ekipin kombëtar. Më keni ...

Lexo me teper »

Riatdhesohen 60 shtetas shqiptarë nga Franca e Belgjika

60 shtetas shqiptarë janë riatdhesuar nga Franca e Belgjika të cilët janë kapur duke qëndruar në mënyrë të parregullt në vendet e lartpërmendura ose u është refuzuar azili. Sipas njoftimit të policisë, 55 nga këta shtetas kanë ardhur nga Franca e 5 nga Belgjika. Në njoftim u hëhet thirrje shtetasve shqiptarë që të resektojnë rregullat e qëndrimit në Schengen dhe ...

Lexo me teper »

Ekuadori përfshihet nga protestat pas rritjes së çmimit të naftës, presidenti zhvendos qeverinë në qytet tjetër

Demonstrata të ashpra duke u zhvilluar në Ekuador pas një numri shkurtimesh shtrënguese të lidhura me një marrëveshje të zbatuar kohët e fundit me FMN-në. Policia ka lëshuar gaz lotsjellës ndaj protestuesve, ndërsa qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Ditën e hënë, rreth 477 njerëz u arrestuan pas pesë ditësh demonstrimesh të ashpra, në të cilat protestuesit bllokuan rrugët dhe ...

Lexo me teper »

Rrëzohet avioni luftarak amerikan në Gjermani

Një avion luftaral “F-16” amerikan është rrëzuar në një zonë pyjore afër Zemmerit në Gjermaninë perëndimore, sipas Forcave Ajrore Gjermane. Banorëve u kërkohet të qëndrojnë larg zonës në mënyrë që të mos pengojnë ndërhyrjen e autoriteteve që po hetojnë shkaqet e rrëzimit. Piloti arriti të dilte nga aeroplani para se ai të përplasej përtokë dhe është dërguar në spital, tha ...

Lexo me teper »

Përfundon zyrtarisht numërimi i votave në Kosovë, si do ndahen deputetët në Kuvend

Ka përfunduar zyrtarisht numërimi i votave të zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovë. Fituese e zgjedhjeve është shpallur Vetëvendosja me 25.48% të votave ose 202.968 vota. Në vend të dytë është LDK-ja me me 24.82% të votave ose 179.702 vota kurse në vend të tretë është PDK-ja me 21.25 % të votave ose  169.211 vota. Në vend të katërt është ...

Lexo me teper »

Banka Botërore: Ekonomia po ngadalësohet, janë shtuar rreziqet nga PPP-të

Ekonomia shqiptare pritet tw ngadalësohet në 2.9% këtë vit, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë nga pakësimi i reshjeve, raportoi sot Banka Botërore në prezantimin e Raportit Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor. Por, banka është optimiste se ekonomia do të rimëkëmbet në afatin e mesëm, i mbështetur nga kërkesa e brendshme, për të arritur në rreth ...

Lexo me teper »

Kurti takon ambasadorin amerikan, çfarë u diskutua mes tyre

Lideri i Vetëvendosjes, Kurti, është takuar me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Kosnett. Takimi është njoftuar nga zyra për shtypin e Vetëvendosjes ku bëhet me dije se çfarë është diskutuar gjatë tij. Sipas njoftimit, Kosnett ka kërkuar përparimin e luftës kundër korrupsionit si dhe nisjen e dialogut me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse. “Në një takim miqësor, ambasadori Kosnett ...

Lexo me teper »

Trump paralajmëron Erdogan: Nëse e kalon vijën në Siri, do e shkatërroj ekonominë turke

Në një paralajmërim të hapur e të drejtpëdrejtë për aleatin e NATO-s, presidenti amerikan Donald Trump është zotuar të “shkatërrojë” ekonominë turke, nëse ai mendon se ajo e kalon vijën e kuqe në Siri. Ai më pas i tha Ankarasë që të “vëzhgojë” luftëtarët e ISIS-it në mungesë të SHBA-së. “Nëse Turqia bën ndonjë gjë që në dijeninë time e ...

Lexo me teper »

“Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimi ka urdhëruar fshirjen e të dhënave sensitive nga serveri” – Denoncimi

Një punonjës në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, ka denoncuar fshirjen  e të dhënave të rëndësishme nga serveri i tatimeve. Ai thotë se urdhri për këtë është dhënë nga drejtoresha e institucionit, Delina Ibrahimi, e cila i kërcënon ata që nuk zbatojnë urdhërin. Denoncimi është publikuar nga ish-kryeministri Berisha në Facebook. “Denoncohet ndrikull narkodrejtoresha Delina Ibrahimi se urdheron: -fshirjen ne serverin ...

Lexo me teper »