Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Lufta për burimet në Arktik, Kina provon akullthyesen e parë të prodhuar në shtëpi (Video)

Anija e parë kërkimore polare, akullthyesja e ndërtuar në Kinë ka nisur lundrimin për udhëtimin e parë të saj 12 ditor. “Xue Long 2” u nis nga Shanghai të premten dhe thuhet se ka një aftësi të jashtëzakonshme për t’u kthyer shpejt – një tipar i dobishëm kur lundron në ujërat e mbushura me ajsberg. Anija prej 122 metrash është ...

Lexo me teper »

Meta pret Stoltenberg: Integrimi europian, e vetmja garanci për paqe e begati në rajon

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti në takim, Sekretarin e Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg. Meta shprehu kënaqësinë e veçantë që vizita e Sekretarit të Përgjithshëm përkon me 10-vjetorin e anëtarësimit të vendit në NATO, objektivin strategjik të të gjitha qeverive shqiptare të pas ‘90-ës, të të gjithë grave dhe burrave të Forcave tona të Armatosura, dhe mbi të gjitha ...

Lexo me teper »

Laptopi i infektuar me viruset më të rrezikshme në botë shitet për shumën rekord

Një laptop i mbushur me disa nga viruset më të rrezikshme në botë është shitur për një shumë rekord prej 1.3 milionë dollarësh. Laptopi ka në sistemin e tij 6 viruse që kanë shkaktuar dëme financiare në total prej 95 miliardë dollarësh. I 1uajtur “Qëndrueshgmëria e Kaosit”, Samsung NC10 u krijua nga artisti Guo O Dong. Ai i tha “The ...

Lexo me teper »

“Për ndikimin rus në Shqipëri të flasë kryeministri Rama” – Shefi i NATO-s

Shefi i NATO-s, Stoltenberg, ka theksuar se ia lë në dorë kryeministrit Rama të flasë për ndikimin e mundshëm rus në Shqipëri. Ai e bëri deklaratën  gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin pas takimit. “Iu bëj thirrje të gjithë aktorëve politikë të marrin pjesë në dialog. Ne kemi parë përpjekje të Rusisë për t’u përfshirë në proceset tona ...

Lexo me teper »

Taksitë e së ardhmes nuk do ecin më mbi asfalt (Video)

Kompania kineze Ehang dhe shoqëëria austriake aeronautike FACC në prezantuar ë mjet transporti ajror të emërtuar EHANG 216. Ky mjet i në brezi të ri është krejtësisht autonom, me motor elektrik e kësisoj me teknologji të gjelbër. Bateritë e mjetit kanë nevojë për 2 deri në 4 orë karikim dhe më pas mundësojnë një fluturim prej 20 minutash. Sipas prodhuesve ...

Lexo me teper »

Për ata që punojnë gjithë ditën para kompjuterit ka një zgjidhje (Video)

Kompjuterat janë kryefjala e pjesës më të madhe të punëve në të gjitha vendet e zhvilluara. Pa praninë e tyre është thuajse e pamundur që të kryhen shumë punë, nga ato më të thjeshtat te më të vështirat. Për t’u ardhur në ndihmë përdoruesve të kompjuterave, një kompani ka shpikur një kolltuk ergonomik që ju ndihmon të mbani një pozicion ...

Lexo me teper »

Daljet e emergjencës do ishin perfekte me një sistem të tillë (Video)

Daljet e emergjencës janë domosdoshmëri për çdo godinë, sidomos ato ku ka fëmijë dhe të moshuar. Në raste zjarri apo incidente të tjera që mund të rezultojnë fatale ato janë jetike pasi u mundësojnë personave të bllokuar që të largohen me shpejtësi. Një e tillë në formë ashensori është shpikur në Kinë. Ajo quhet ashensori i lëvizshëm pasi nuk ndalon ...

Lexo me teper »

“Rama drejt fundit, s’ndalemi deri në largimin e tij” – Basha

Kreu i Partisë Demokratike, Basha, ndodhet në zonën e ish-Kinostudios në Tiranë ku po zhvillon një takim me qytetarët dhe mbështetësit e opozitës. Ai lëshoi akuza të ashpra në drejtim të kryeministrit Rama, për të cilit tha se është në vdekje politike klinike dhe se mbahet në këmbë nga një grup oligarkësh e pronarë mediash. “Gjithë taksat tuaja në 4 ...

Lexo me teper »

Shqipëria e dyta në Europë për vdekjet e shkaktuara nga kanceri i mushkërive

Me miliona njerëz në 2018-n humbën betejën me kancerin, një ndër shkaktarët kryesorë të vdekjeve.  Ndër më vdekjeprurësit në botë është kanceri i mushkërive sipas të dhënave nga OBSH. Shqipëria renditet e dyta për peshën më të lartë të vdekje të shkaktuara nga kanceri i aparatit të frymëmarrjes në Europë, me 24.1% të vdekjeve prej tumoreve të shkaktuara prej tij. ...

Lexo me teper »