Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

CDU/CSU: Zgjedhjet pa opozitën problematike, dialog dhe të shihet mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve

Dy deputetët gjermanë, Johann David Wadephul, i cili është zëvendëskryetar i grupit parlamentar CDU/CSU në parlamentin gjerman dhe njëherazi drejtues i grupit të punës së Ballkanit Perëndimor, si dhe Christian Schmidt, CSU, raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm dhe ish-ministër federal, kanë bërë një deklaratë të përbashkët për Shqipërinë. Ata shprehin shqetësim për situatën e vështirë dhe krizën politike ...

Lexo me teper »

Çfarë duhet ditur për zgjedhjet e Parlamentit Europian

Të 28 vendet anëtare të BE-së, që përfshijnë rreth 512 milionë njerëz, do të marrin në zgjedhjet për gjithsej 751 deputetë që prej ditës së sotme e deri të dielën, por çfarë është në rrezik dhe çfarë mund të pritet? Zgjedhjet për parlamentin e nëntë evropian vijnë në një pikë kritike për politikën evropiane, me rritje të tensioneve gjeopolitike në ...

Lexo me teper »

Rikthehet kriza në ARMO, bllokohet puna nga mungesa e naftës

Kriza në rafinerinë e përpunimit të thellë të naftës, ARMO është rikthyer sërish, teksa puna është bllokuar prej 10 ditësh nga mungesa e naftës. Punonjësit e ARMO-s pohuan se po përsëritet e njëjta skemë, pasi administratorët  e rafinerisë ikin dhe vijnë duke lënë pas borxhe dhe punonjës të papunë. Nga burimet pranë ARMO-s u mësua se puna është pezulluar nga ...

Lexo me teper »

Çfarë deklaroi Haradinaj për taksën 100% ndaj prodhimeve që hyjnë nga Shqipëria

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, është deklaruar lidhur me lajmin që qarkulloi ditën e djeshme për vendosjen e një takse 100% ndaj mallrave që hyjnë në Kosovë nga Shqipëria. I pyetur nga gazetarët lidhur me këtë çështje, Haradinaj e pranoi qenien e disa mosmarrëveshjeve tregtare mes Prishtinës dhe Tiranës por pohoi se ka besim te zgjidhja e tyre. “Me Shqipërinë kemi ...

Lexo me teper »

“Parlamenti s’mund t’i ketë matematikisht 140 deputetë, në mungesë të Kushtetuese Meta ta shpërndajë”

Ish-deputeti dhe kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, i ka bërë thirrje presidentit Meta të shpërndajë Parlamentin. Në një postim në faqen e tij në Twitter, Dule i referohet nenit 64 të Kushtetutës duke argumentuar se tashmë është e pamundur matematikisht që Parlamenti të ketë 140 deputetë që të bëhet funksional. Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, Dule i kërkon Metës të ...

Lexo me teper »

Shqipëria nis grumbullimin për Islandën e Moldavinë, rikthehet Abrashi

Trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Edi Reja, nuk e ka bërë ende publike listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet kualifikuese të Euro 2020 ndaj Islandës në transfertë më 8 qershor, ndërsa 3 ditë më vonë Shqipëria pret Moldavinë në Elbasan. Ekipi është grumbulluar si përherë në Durrës ndërsa lojtarët kanë filluar të vijnë njëri pas tjetrit tashmë që ...

Lexo me teper »

Basha u drejtohet qytetarëve pas letrës së dytë të Ramës: Të largohet! Qëndrim i prerë!

Kreu i opozitës, Basha, i ka kthyer përgjigje letrës së hapur të kryeministri Rama. Në një reagim në llogarinë  e tij në Facebook, Basha, shkruan se vendi është pa Gjykatë Kushtetuese e pa Gjykatë të Lartë duke i dhënë Ramës mundësinë të grabisë ç’të mundë nga pronat e shqiptarëve. Më tej Basha shkruan se përkundër demokracië që pretendon Rama, demokracia ...

Lexo me teper »

“KQZ-ja trupë e paligjshme që po kriminalizon zgjedhjet në shërbim të qeverisë” – LSI akuza të forta

LSI ka lëshuar akuza të forta në drejtim të KQZ-së, pas vendimit të kësaj të fundit për mosregjistrimin e komisionerëve të opozitës. Në një deklaratë për mediat nga selia e partisë, zëvendëskryetari, Luan Rama, tha se KQZ-ja ëhstë një trupë e paligjshme që po ndërmerr shërbimin e radhës por njëkohësisht krimin dhe paligjshmërinë e radhës pas vendimit të marrë ditën ...

Lexo me teper »

Theresa May pritet të dorëhiqet të premten

Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, mund të njoftojë dorëheqjen e saj të premten pas një “kryengritjeje” të kabinetit dhe një tjetër dorëheqjeje të profilit të lartë mbi planin e saj të Brexit, njoftoi “Times”. Thashethemet rreth dorëheqjes së saj kanë qarkulluar prej disa kohësh, por ato janë intensifikuar ditët e fundit pasi anëtarët e kabinetit të saj iu ...

Lexo me teper »

Presidenti i PSG-së nën akuzë për korrupsion? Dyshohet se pagoi ryshfet për Botërorin e Katarit

Presidenti i PSG-së, Al Khelaifi, është akuzuar për korrupsion lidhur me vendimin për dhënien e organizimit të Botërorit 2022, Katarit. Sipas mediave britanike, bosi i klubit francez është ende duke u hetuar, por kjo gjë është hedhur poshtë nga avokatët e tij. Sipas mediave, Al Khelaifi, ka paguar një shumë prej 3.1 milionë eurosh në favor të Lamine Diack, ish-presidenti ...

Lexo me teper »