Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

“Miratimi i dekretit të teatrit nga PS-ja, taktikë e Ramës për të mos vajtur sërish te Meta” – Salianji

“Taktika e zgjedhur nga Partia Socialiste me miratimin e dekretit të Presidentit Meta dhe më pas amendimin e tij është për të mos vajtur sërish tek kreut i Shtetit.” – ka thënë deputeti i PD-së, Salianji. Ai theksoi se Teatri nuk do prishej pasi opozita do ishte në aksion, ndërsa tha se godina duhet rikonstruktuar aty ku është me lekët ...

Lexo me teper »

Zyrtarja e lartë amerikane takon Metën, çfarë u diskutua në Presidencë

Presidenti Meta është takuar me Zëvendës Ndihmësen e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Elisabeth Millard, që ndodhet në Tiranë për një vizitë 3-ditore. Gjatë takimit, Meta-Millard kanë vlerësuar rëndësinë e ecurisë së reformave për të forcuar shtetin e së drejtës. Meta i tha Millard se Shqipëria e vendosur në përmbushjen e detyrimeve që burojnë nga dokumenti i Partneritetit Strategjik Shqipëri-SHBA. Për ...

Lexo me teper »

300 nxënës e prindër braktisin mësimin në Elbasan, shkolla prej 2 vitesh e mbyllur

Rreth 300 nxënës dhe prindër të shkollës 9-vjeçare në fshatin Mengël të Elbasanit kanë braktisur mësimin për të tretën ditë radhazi. Ata janë mbledhur në oborrin e shkollës që është mbyllur prej dy vitesh, për shkak se Komisioni i Emergjencave e vlerësoi si pasigurt pas dëmeve të shkuara nga tërmeti. Prindërit e nxënësve kanë thënë se mbyllja e shkollës ka ...

Lexo me teper »

Zyrtarja e lartë e DASH-it mbërrin në Tiranë, takime me krerët e politikës

Krye zv.Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike në Departamentin e Shtetit Elisabeth Millard, ka mbërritur në Tiranë në një viztë 3-ditore. Njoftimi është bërë nga faqja e Ambasadës Amerikane në “Facebook”. Gjatë kësaj vizite, Millard, do ta takohet me udhëheqës të lartë shqiptarë si dhe do vizitojë disa projekte amerikano-shqiptare. DASH ka publikuar disa raporte për Shqipërinë ...

Lexo me teper »

“I dha “Fushës” 2.6 milionë euro për 400 pisha” – PD kallëzon penalisht Veliajn

Partia Demokratike ka denoncuar në prokurori kryebashkiakun Veliaj. Ky i fundit akuzohet se i ka dhënë kompanisë “Fusha”, pa garë 2.6 milionë euro për zëvendësimin e palmave të thara me pisha në hyrje të Tiranës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, deputeti Balliu tha se Veliaj i ka dhënë kompanisë “Fusha” rreth 25 milionë euro në 3 vitet ...

Lexo me teper »

Dhunohet te dera e shtëpisë biznesmeni në Tiranë

Një biznesmen është dhunuar mesnatën e sotme në Tiranë. Andrea Zoga, pronari i një fast-food dhe disa restoranteve është dhunuar nga një grup prej 4 ose 5 personash të cilët i kanë zënë pritë në hyrjen e banesës në rrugën “Medar Shtylla” te “Komuna e Parisit”. Zoga është dërguar në spitalin e Traumës ku po merr ndihmën mjekësore ndërsa ka ...

Lexo me teper »

Plagosje me thikë te “Astiri”, kapet autori i dyshuar

Një person është arrestuar nga policia në Tiranë, pasi ka plagosur mëngjesin e sotëm një 40-vjeçar. Përplasja ka ndodhur në zonën e Unazës së Re rreth orës 10:15, ku autori i dyshuar R.C., ka qëlluar me thikë një 40-vjeçar i cili është dërguar në spital. Autori i dyshuar është arrestuar dhe është shoqëruar në komisariat. “Tiranë Informacion Paraprak Plagos me ...

Lexo me teper »

Ministri i Jashtëm gjerman e thotë shkoqur: Kriteret janë të qarta, s’ka negociata pa u përmbushur

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, ka ritheksuar qëndrimin e qeverisë së vendit të tij për sa i përket çeljes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Në fjalën e tij, Maas tha se qershori 2019 nuk nënkupton çelje negociatash, pasi më parë duhen përmbushur kriteret e vendosura.    “Qershori 2019 nuk nënkupton çelje automatike e negociatave. Kriteret ...

Lexo me teper »

OJQ-ja e financuar nga Soros, nismë ligjore për bllokimin e referendumit pro familjes tradicionale

“Amnesty International” po ndërmerr hapa ligjorë, për të tentuar bllokimin e një referendumi në Rumani për “familjen tradicionale”, që do të përcaktojë  se martesa është bashkimi midis një burri dhe një gruaje. Referendumi është nxitur nga një peticion publik, i nisur nga grupi “Koalicioni për Familjen”, që ka grumbulluar tre milionë firma në favor të një amendamenti të Nenit 48 ...

Lexo me teper »

“Siç nxjerr në 3D rrugët që s’ke bërë, nxirr në 4K edhe dhunën në Jalë” – Vasili

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili, ka sulmuar kryeministrin Rama për dhunën ndaj banorëve të Jalit. Sipas Vasilit, ashtu siç jep me video HD apo 3D ato rrugë virtuale që nuk janë bërë ende, ashtu le të japë edhe dhunën ndaj banorëve të Jalit të cilëve u prishi ndërtesat dhe u shkatërroi pronat. “Kryeminister sklerotik, jepe me 3D edhe ...

Lexo me teper »