Templates by BIGtheme NET

Author Archives: Klodian Manjani

Meta letër Kuvendit: 30 qershori fiktiv, veprimtaria e parlamentit e orientuar verbërisht politikisht

Presidenti Meta i ka kthyer përgjigje PS-së lidhur me zgjedhjet e 30 qershorit. Në një letër drejtuar kreut të Komisionit të Ligjeve, Meta thekson se anulimi i zgjedhjeve është bërë në përputhje me Kushtetutën dhe se duhet zbatuar nga të gjitha institucionet pas botimit në Fletoren Zyrtare. Në letrën e Kreut të Shtetit theksohet se vendimi i marrë prej tij ...

Lexo me teper »

Merret në pyetje te Krimet e Rënda deputeti i PS-së

Deputeti i qarkut të Durrësit, Ilir Ndraxhi është marrë në pyetje në prokurorinë e Krimeve të Rënda. Emri i Ndraxhit del në përgjimet e publikuara nga media gjermane ‘Bild’, teksa i vëllai, Arjani, bisedon me Astrit Avdylajn. Ndraxhi është marrë në pyetje ditën e enjte dhe ka qëndruar te Krimet e Rënda për më shumë se dy orë. Në pyetje ...

Lexo me teper »

Ushtria ruse pajiset me avionët më të përparuar, godasin 10 objektiva njëherësh (Video)

Ushtria ruse ka marrë porosinë e parë të avionëve të rinj ‘MiG-35’. Aeroplani i fundit me të cilin është pajisur ushtria do zëvendësojë avionët më të vjetër të ‘MiG-29’ dhe mund të shiten edhe jashtë vendit, tha prodhuesi i saj. Katër të tjerë do të dorëzohen brenda këtij viti, njoftoi të hënën kreu i Korporatës ‘MiG’, Ilya Tarasenko. Ai shtoi ...

Lexo me teper »

Zbulohen planete të reja për kolonizim nga njeriu, 12.5 vite dritë larg

Shkencëtarët kanë njoftuar zbulimin e dy planeteve të rinj të ngjashëm me Tokën brenda galaktikës tonë, aq të ngjashme me planetin tonë, duke qenë në një nga 20 pretendentët për kolonizimin e ardhshëm njerëzor. Planetet orbitojnë një yll fqinj, Teegarden, vetëm 12.5 vjet dritë larg në konstelacionin e Aries. Teegarden është një yll xhuxh, 10 herë më i vogël se ...

Lexo me teper »

‘Bashkohemi kundër diktaturës, Rama po burgos politikisht gra, vajza e fëmijë’ – Vokshi

Albana Vokshi, u ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin masivisht në protestë për të çliruar institucionet nga krimi i organizuar. Vokshi ka theksuar në statusin e bërë në llogarinë e saj në ‘Facebook’ se gratë dhe vajzat do bashkohen për Shqipërinë si Evropa ndërsa shton se Shqipëria po rrëshqet në diktaturë dhe kryeministri Rama duhet ndalur me çdo kusht. ...

Lexo me teper »

Protesta e dhunshme në Gjeorgji, dorëhiqet kreu i Parlamentit

Kryetari i Parlamentit të Gjeorgjisë ka dhënë dorëheqjen pas tubimeve masive dhe të dhunshme që tronditën kryeqytetin e Tbilisit pas një vizite nga deputetët rusë. Irakli Kobakhidze dha dorëheqjen të premten, njoftoi kryebashkiaku i Tbilisit, ish-lojtari i njohur i Milanit, Kakha Kaladze, duke shpjeguar se “ky vendim do të thotë të jesh i përgjegjshëm ndaj popullit”. Udhëheqësi i partisë gjithashtu ...

Lexo me teper »

‘Protesta e sotme madhështore, policia të mos provokojë qytetarët’ – Endri Hasa

Ish-deputeti i PD-së, Endri Hasa, ka deklaruar se protesta e sotme e opozitë së bashkuar do jetë madhështore. Hasa ishte i ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24 ku i bëri thirrje policisë që të mos provokojë qytetarët, pasi protesta mund të dalë jashtë kontrollit. ‘E gjithë Tirana do të jetë në rrugë dhe rrugët do të gumëzhijnë nga njerëzit që ...

Lexo me teper »

‘S’është e lehtë të më zëvendësoni’ – Juncker batuta pas mosmarrëveshjeve për kreun e KE-së

Liderët europianë nuk e kanë gjetur ende marrëveshjen për të plotësuar pozicionet më të larta të BE-së, për 5 vitet e ardhshme dhe kanë kërkuar më shumë kohë për këtë. Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, bëri disa komente pasi 28 krerët e shteteve të BE nuk arriti të arrijnë një dakordësi mbi emërimet kryesore gjatë një samiti në Bruksel. ...

Lexo me teper »

Çdo dy ditë një shqiptar vdes në aksident

76 persona kanë vdekur nga aksidentet në pesë muajt e parë të vitit, sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT. Mesatarisht janë 15 persona në muaj që humbin jetën nga goditjet fatale, ose çdo dy ditë ka një vdekje nga aksidentet. Pjesa dërrmuese e aksidenteve shkaktohen si rrjedhojë e pakujdesisë së drejtuesit të mjetit, me 70 raste për 5 mujorin ...

Lexo me teper »

Mësuesi sherr me nxënësin për shkak të kapeles ‘Make America Great Again’ (Video)

Një nxënës amerikan i shkollës së mesme që kishte vënë në kokë një kapele ‘Make America Great Again’, e nxiti mësuesin e tij ta quante një ‘trap’ dhe më pas të urdhëronte daljen e nxënësve të tjerë jashtë klasës. Në një video të filmuar nga shoku i klasës, mësuesi i thotë nxënësit që të heqë kapelen, duke thënë se nxënësit ...

Lexo me teper »