Templates by BIGtheme NET

Author Archives: valmora gogo

Ministrja e Ramës nën akuzë për plagjiaturë me doktoraturën (DETAJET)

Ogerta Manastirliu, ministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale nën akuzë për plagjiaturë në disertacionin, me të cilin ka fituar gradën “Doktor”. “Krahasimi i monitorimeve të mjedisit në landfill-in e Sharrës, para dhe pas ndërhyrjes si dhe ndikimet në mjedis”, me udhëheqëse Prof.Dr. Pranvera Lazo, sipas lëvizjes “Për Universitetin” është kopje e punimit “Environmental risk assessment associated with unregulated landfills ...

Lexo me teper »

Njihni Ganimet Shalën, shqiptaren që nxit fokusin e Sllovenisë drejt botës shqiptare

Dikur cilësohej ‘xhevahiri i Jugosllavisë”, si një oaz i shkëputur nga komplikimet dhe mentaliteti ballkanas. Sllovenia ishte një përjashtim nga rregulli, pasi afrimiteti historik sidomos me botën austro-hungareze, i dha tjetër frymë dhe tjetër valencë këtij shteti. Sot Sllovenia renditet në krye të listës evropiane, për standardin e jetesës, lirinë dhe ekuilibrin shoqëror. Është vërtetë një përjashtim nga rregulli ky ...

Lexo me teper »

DOKUMENTET: Prokurori Besnik Cani pushoi dosjen për komisioneren e Vettingut

Prokurori Besnik Cani, aktualisht krahu i djathtë i kryeprokurores Arta Marku, rezulton se i ka bërë “nderin e jetës” njërës prej komisionereve të Vettingut (KPK), Valbona Sanxhaktarit. Pritet që nesër KPK-ja të japë vendimin për prokurorin Cani, ndërsa një burim i mirëinformuar i tha Hashtag.al se zonja Sanxhaktari, ndonëse nuk është formalisht pjesë e trupës që do gjykojë mbi zotin ...

Lexo me teper »

KËPUCË APO LIMONADË? – Pse Rama po i nxit analistët që ta sulmojnë

Në kulmin e një proteste me krejt një dinamikë të re në Shqipëri; agresive, e qëndrueshme dhe e gjeneruar nga qytetarë të cilëve po u grabitet prona pa dëmshpërblim, duket se historia e gishtave të prerë të një policeje të re nuk po e tërheq krejtësisht vëmendjen që kërkon makineria e propagandës. Në skenë del, pa ndonjë shkop magjik, një ...

Lexo me teper »

40 milionë euro për 2.3 kilometër, Autoriteti Rrugor Shqiptar: I gjithë dokumentacioni është bërë publik

Rehabilitimi i rrugës nga “Pallati me Shigjeta” e deri te “Sheshi Shqiponja” ka ndeshur në kritika të forta nga qytetarët dhe ekspertët e ekonomisë e infrastrukturës, jo vetëm për kostot por edhe për mungesën e transparencës në dokumentacion. Autoriteti Rrugor Shqiptar, nëpërmjet një deklarate sqaron sot se ka spekulime publike mbi këtë projekt. “I gjithë dokumentacioni në funksion të projektit ...

Lexo me teper »

Goxha mirë policia…në sektorin e videomontazhit

E keni vënë re së fundi që edhe Policia e Shtetit ka nisur të mendojë që pa pak shitje, punët nuk i duken dhe aq?! Dhe këtu fjala nuk është për shitje informacioni, apo blerje të tij, as për shitje mjetesh në ankande por për sektorin e videomontazheve. Nisi me daljet e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë por sot, pjesëtarë ...

Lexo me teper »

Çfarë po i sulmon zonat e mbrojtura?

Blog-Autor: Artan Rama Një patrullë modeste Të shtatë punonjësit me në krye drejtorin, Adrian Koçi, sapo kanë nisur patrullimin. Është një ditë e zakonshme pune në parkun natyror të ligatinës më të madhe në vend: Karavastasë. Nën uniforma të blerta, sipër së cilës shquhet logoja e Administratës së Zonave të Mbrojtura, kjo skuadër renxhërsash mbiqyr dhe mirëmban kufinjtë e mëdhenj ...

Lexo me teper »

“Spin doctor”-i i “f*ck”-ut të Kumbaros, si po e tërheq fillin e karremit Edi Rama

Që është një strategji për të tërhequr vëmendjen nga skandalet që kanë mbytur qeverinë, ajo e shprehjes  me “f*ck” të  Mirela Kumbaro, e vërteton vetë sot zoti kryeministër. Me sa duket Ramës (mbase edhe vartësit riosh, Fugës) i leverdis që opinioni publik të merret me Kumbaron dhe “moralin e ulët të treguar prej saj kur përdor shprehje që shoqëria moraliste ...

Lexo me teper »

Balliu pas deklaratës së Tahirit: Kërcënon Ramën që ta shpallë të pafajshëm

Klevis Balliu, deputeti i PD-së pas deklaratës së ish-ministrit Saimir Tahiri, thotë se drejtësia e kapur është gati për t’i dhënë atij pafajësinë. Sipas Balliut, deklarata e Tahirit sot është as më shumë dhe as më pak se një kërcënim nga ana e Tahirit për kryeministrit Rama, me qëllim që ta shpallë të pafajshëm në hetimin për trafik ndërkombëtar droge. ...

Lexo me teper »

Kopjoi fill e për pe projektin gjeorgjian, plasin memet në rrjet për Ramën

E keni para syve imazhin e kryeministrit shtatlartë Rama? Tani mendojeni atë duke pozuar, me sloganin “bindës” të tipit “plani im”. Pas kësaj mendojeni atë duke kopjuar në poster projektet e mëdha botërore. Kjo është pak a shumë ajo që ka bërë Genc Sejko në memet e fundit, i frymëzuar sigurisht nga plagjatura e sotme e shtatlartit Rama. Rama publikoi ...

Lexo me teper »