Templates by BIGtheme NET

EKSPOZIM LAJME(I vjetri)

Boçi citon nenet: Si e shkeli Nikolla ligjin për t’u dhënë pagat pedagogëve

Deputeti i Partisë Demokratike Luçiano Boçi, rikthen sërish në vëmendje çështjen për pagat e prapambetura të pedagogëve, pas lajmit të Ministres Lindita Nikolla se çështja u zgjidh dhe pagat do kalojnë brenda ditës. Boçi shprehet se Nikolla ka vepruar kundër ligjit, pasi as nuk mund t’u japë leje dhe as nuk mund të urdhërojë universitetet mbi përdorimin e të ardhurave ...

Lexo me teper »

Mesazhet e Macovei-t: Korrigjoni kodin zgjedhor konsensualisht, luftoni korrupsionin e blerjen e votës

‘Kodi Zgjedhor duhet të korrigjohet dhe kjo duhet të bëhet para zgjedhjeve dhe jo pas tyre. Një tjerër plagë është korrupsioni, pasi ai humb besimin te institucionet.’ Kanë qenë këto dy nga çështjet më të rëndësishme të cilat janë theksuar nga e deleguara BE-së, eurodeputetja Monica Macovei, në takimin e 12-të të Këshillit të Stabilizm Asociimit. Në fjalën e saj, ...

Lexo me teper »

Deputetët e opozitës nuk i ndahen Saimir Tahirit, çfarë thonë sot para ndërkombëtarëve

Sot është dita e dytë e punimeve të sesionit të 12 të Komitetit të Stabilizim-Asociimit, ku fjalën e kanë marrë deputetët e opozitës, të cilët nuk i ndahen çështjes Tahiri. Deputeti demorkat Oerd Bylykbashi, kujtoi rastet e shit-vlerjes së votave në zgjedhjet e qershorit të 2017-ës ndërsa përmendi edhe përfshirjen e ish-ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri. “20% e votuesve ...

Lexo me teper »

Pedagogët kërkojnë ndryshime në Ligjin e Arsimit: S’i duam pagat nga tarifat e studentëve

Vonesa e pagave për pedagogët e Universiteteve Publike, ka risjellë edhe një herë vëmendjen tek ligji për Arsimin e Lartë pas deklaratës së ministres Lindita Nikolla se kjo vonesë vjen për shkak të një VKM-je. Sipas pedagogëve të Universitetit të Tiranës, bëhet fjalë për një bllokim total që ka sjellë arsimi i lartë. Ditën e djeshme, dhjetëra pedagogë morën pjesë ...

Lexo me teper »

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, plagoset shoferi

Një aksident është shënuar mëngjesin e sotëm në autostradën Durrës-Tiranë. Mësohet se një automjet është përmbysur në orët e para të mëngjesit të sotëm në afërsi të Sukthit. Si pasojë e këtij aksidenti ka mbetur i plagosur drejtuesi i automjetit. Paraprakisht policia dyshon se aksidenti ka ndodhur për shkak të lagështirës në rrugë si dhe shpejtësisë tej normave. Bardhë e ...

Lexo me teper »

Para pak vitesh e akuzonte se i shiti detin Greqisë, sot Rama e emëron ambasador në UNESCO

Ferit Hoxha është emëruar ambasador i Shqipërisë në UNESCO me urdhër të kryeministrit Edi Rama. Zgjedhja e Hoxhës në këtë post ishte e papritur, pasi kur Rama ishte vetë në opozitë e akuzonte se i ka shitur detin Greqisë, pasi ka luajtur rolin e negociatorit mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke në 2009. Ferit Hoxha fillimisht u bë drejtor në ministrinë ...

Lexo me teper »

Goditet grupi i kriminal në Tiranë, tregtonin drogë pranë shkollave 9-vjeçare dhe të mesme

Mësohet se pas një operacioni policor, janë sekuestruar 68 doza më lëndë narkotike “Cannabis Sativa” ndërsa janë vënë prapa hekurave tre persona. “Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, kanë arrestuar në flagrancë shtetasit: Isuf Haka, 32 vjeç, banues në Tiranë, ...

Lexo me teper »

Afrim Krasniqi: Politikanët tanë të korruptuar mbështeten nga Brukseli

Politologu dhe drejtori i Institutit Shqiptar për Studimet Politike  Afrim Krasniqi, thotë se politikanët shqiptarë pavarësisht se janë të korruptuar sponsorizohen nga jashtë. Këtë deklaratë Krasniqi e bëri mbrëmjen e kaluar, ndërsa ishte i ftuar në emisionin “Tonight Ilva Tare” në Ora News. “Liderët tanë politikë mbahen edhe për shkak të sponsorizimit që vjen nga jashtë.  Nuk pranoj kurrë që ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful