Templates by BIGtheme NET

Ballina

Konflikti Armeno-Azer: Pse luftojnë palët në rajonin Nagorno-Karabakh dhe përfshirja e fuqive të huaja

Shqetësimi ndërkombëtar po rritet për shkak të trazirave që përshkallëzohen me shpejtësi në Kaukazin e Jugut ndërsa luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit vazhdojnë të spiralizohen, duke kërcënuar të tërheqin fuqitë rajonale dhe të destabilizojnë një zonë që shërben si një korridor i rëndësishëm i energjisë për tregjet globale. Të dyja vendet kanë shpallur ligjin e luftës në parlamentet respektivë dhe ...

Lexo me teper »

Vrasja e Azem Hajdarit, rrëfimi i plotë i Sali Berishës në 12 pjesë (Video)

Mbrëmjen e djeshme, gazetari Blendi Fevziu, riktheu në ‘Opinion’ çështjen e vrasjes së Azem Hajdarit, pranë selisë së PD-së në datën 12 shtator 1998. I ftuar për të folur për ngjarjen ishte edhe ish-kryeministri Berisha, i cili dha një dëshmi prej rreth 30 minutash mbi atë që ai e ka quajtur edhe më herët ‘Krimi i Shekullit’ i ndodhur në ...

Lexo me teper »

Basha prezanton planin me 5 pika për daljen nga kriza

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka folur sot në një konferencë për mediat, për situatën në vend duke e konsideruar të pakrahasueshme me asnjë vend të rajonit apo të Europës. “Për më shumë se 6 muaj Shqipëria po lëngon nga pandemia COVID. Këto 6 muaj kanë qenë muaj të vështirë për gjithë qytetarët, sipërmarrjen, çdokush ka ndjerë pasojat e drejtpërdrejta ...

Lexo me teper »

Siç paralajmëruan, naftëtarët e Ballshit nisin grevën e dytë të urisë

Ashtu siç kishin paralajmëruar, naftëtarët e Ballshit janë futur në grevë urie. 10 prej naftëtarëve kanë hapur derën e qendrës shëndetësore brenda rafinerisë duke vendosur t’i rikthehen grevës së urisë. Kjo është greva e dytë që naftëtarët zhvillojnë. Vendimi u mor për shkak se ata nuk kanë marrë një përgjigje nga kompania për rifillimin e punës si dhe për pagat ...

Lexo me teper »

Organizata e Financuar nga Soros: 3400 konfliktet e interesit të Presidentit Trump

Si një kandidat për president, Donald Trump u premtonte turmave të gëzuara ndalesë pas ndalese në gjurmët e fushatës, se nëse ai do fitonte zgjedhjet do të ishte shumë i zënë për të luajtur golf ose për të vizituar pronat e tij. “Unë e dua golfin.” – u tha Trump mbështetësve në Portsmouth, NH (New Hampshire), në shkurt 2016. “Por ...

Lexo me teper »

Ministrja Manastirliu: Nga 1 tetori hapen bar-kafet, restorantet dhe pishinat në ambientet e mbyllura

Duke filluar nga 1 tetori do rihapen bar-kafetë, restorantet dhe pishinat në ambiente të mbyllura. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, tha se Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar protokollet e sigurisë për lehtësimin e këtyre masave për muajt në vijim. “Në vijim të Paketës së Masave, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar Protokollet e posatshme të sigurisë për rihapjen nga ...

Lexo me teper »

Azerbajxhani dhe Armenia në prag të luftës, nisin përplasjet

Nisin përplasjet midis forcave armene dhe azerbajxhanase mbi rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me të paktën një helikopter të rrëzuar në Azerbajxhan. Armenia tha se Azerbajxhani kishte filluar një sulm ajror dhe artilerie. Më vonë shpalli ligjin dhe mobilizimin e plotë ushtarak, shkruan BBC. Azerbajxhani tha se po i përgjigjej bombardimeve përgjatë gjithë frontit. Të dy palët kanë raportuar vdekje të ...

Lexo me teper »

A po planifikon të shtojë fondet e Rindërtimit para fushatës qeveria Rama?

Këshilli i ministrave ka vendosur të shkurtojë fondet për programet e Rindërtimit të parashikuara për këtë vit. Bëhet fjalë për një shkurtim prej 1 miliardë lekësh. Sikurse thuhet në VKM, “shifra … 3 239 666 018 (tre miliardë e dyqind e tridhjetë e nëntë milionë e gjashtëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë mijë e tetëmbëdhjetë) …” zëvendësohet me “… 2 239 ...

Lexo me teper »

Skandal në KLGJ/ Si u emërua Alban Toro me të dhëna falso

Institucionet e prodhuara nga Reforma në Drejtësi, shpesh herë kanë ngjallur debat sa i përket ppërbërjes. Këshilli i Lartë Gjyqësor, kupola apo rregullatori i gjyqësorit, dyshohet se ka në përbërje anëtarë të zgjedhur në mënyrë të kundërligjshme. Njëri prej anëtarëve është Alban Toro, i cili është zgjedhur nga Kuvendi i Shqipërisë në dt 05.02.2018, si anëtar i Këshillit të Lartë ...

Lexo me teper »

Kush është Amy Barrett, e zgjedhura e Trump-it për Gjykatën e Lartë

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka emëruar për vendin e lirë të krijuar në Gjykatën e Lartë, gjyqtaren Amy Coney Barrett. Duke folur pranë saj në Shtëpinë e Bardhë , Trump e përshkroi atë si një “grua me arritje të pashembullt”. Nëse konfirmohet nga senatorët, gjykatësja Barrett do të zëvendësojë gjyqtaren liberale Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq javën e ...

Lexo me teper »