Templates by BIGtheme NET

Ballina

“Metodat speciale” të Veliajt dhe nervozizmi i Ramës kur e quajnë grabitës

Në kafe, me darka dhe thirrje tek për tek në zyrë. Këto janë “metodat speciale” të kryebashkiakut Erion Veliaj për të joshur artistët. Qëllimi: t’i bindë për teatrin ose së paku t’u ulë nervin e reagimit. Këto synon t’i arrijë nëpërmjet përçarjes: kur armiku është bashkë, duhet përçarë. Deri më tani duket se nuk ia ka dalë edhe aq mbanë, ...

Lexo me teper »

FIFA hap hetimin për Xhakën dhe Shaqirin, nuk shpëton as trajneri serb

Lojtarët me origjinë shqiptare të Zvicrës, që përmbysën edhe Serbinë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, do të jenë subjekti i një hetimi të hapur nga trupi disiplinor i FIFAs. Kjo erdhi pasi ata kur bënë golin bënë në fushë me duar simbolin e shqiponjës dhe u drejtuan nga tifozët serbë.  “Komisioni Disiplinori i FIFAs ka hapur një procedurë disiplinore ndaj ...

Lexo me teper »

Sot zgjedhjet në Turqi. A do fitojë Erdogan? Ç’thonë sondazhet

Sot në Turqi zhvillohen zgjedhjet presidenciale. Duhet të themi se janë zgjedhjet e para si të jashtëzakonshme në këtë vend, pas përpjekjes për grusht shteti që u bë në korrik të 2016. Sipas sondazheve të deritanishme thuhet se sërish Turqinë do ta udhëheq Rexhep Tayp Erdogan. Zgjedhjet fillimisht ishin caktuar për në nëntor 2019, por pas një referendumi vitin e kaluar, pas ...

Lexo me teper »

REFUGJATËT-“Lojë e ndyrë” apo alibi në rast dështimi?!

Është rikthyer edhe njëherë tema e refugjatëve në qendër opinionin publik shqiptar, ndërsa sipas informacioneve BE-ja do t’i thotë “JO” në 28 qershor çeljes së negociatave (Lexo shkrimin e Hashtag.al). Sot, një deputet gjerman i CDU-së, teksa dha një intervistë për “Deutche Welle”, në përgjigjen e tij komentoi se ishte një propozim interesant. Propozim? I kujt? Ditë më parë kreu ...

Lexo me teper »

Në Shqipëri nis shthurja fiskale

Nga Blerina Hoxha Stabiliteti fiskal ka nisur japë shenjat e para të tronditjes. Administrata fiskale nuk po mban ritmet e viteve të shkuara për grumbullimin e të ardhurave, teksa një paketë e re fiskale, e lajmëruar nga qeveria, me përjashtime të reja tatimore, rrezikon të ndërlikojë rezultatet. Nga ana tjetër, gjetja e detyrimeve të prapambetura në vlerën e 205 milionë ...

Lexo me teper »

Deputeti gjerman “shuplakë” të fortë: Xhafaj duhet të pyesë veten nëse mund ta përmbyshë detyrën i pavarur

Deputeti gjerman i CDU-së, Johann Wadephul “shuplakë” të fortë qeverisë dhe ministrit Fatmir Xhafaj. Në një intervistë deputeti flet lidhur me skandalin e vëllait të ministrit, Agron Xhafaj. “Unë besoj se ministri i Brendshëm i Shqipërisë duhet të pyesë veten, nëse mund ta përmbushë detyrën plotësisht i pavarur. Vëllai i tij është ekspozuar ndaj akuzave. Dhe unë mendoj, se një ...

Lexo me teper »

Shqiptari, shqiponja dhe Serbia- Ndeshja më e nxehtë e këtij botërori

Sfida midis Serbisë dhe Zvicrës, është edhe sfidë e shqiptarëve pasi në kombëtaren helvete luajnë 4 futbollistë shqiptarë. Por për të ngazëllyer akoma më shumë zemrat e shqiptarëve ka menduar  Granit Xhaka i cili në këtë sfidë ka shënuar golin e bvarazimit për zvicerianët me një gol të mrekullueshëm nga jashtë zone. Më e rëndësishmja përpos golit ishte festimi i ...

Lexo me teper »

Zbardhet rezoluta, këto janë kushtet e reja që Gjermania i vendos Shqipërisë

Grupet parlamentare të partive të koalicionit CDU/CSU e SPD kanë formuluar qëndrimin ndaj një nisjeje të negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë. Nisja e negociatave mbështetet, por me një sërë kushtesh.      Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel do ta informojë të enjten në një deklaratë qeveritare Bundestagun për samitin e 28 dhe 29 qershorit të BE. Në këtë samit ...

Lexo me teper »

Ku shkoi ‘Rilindja Urbane’?/ Shpërthejnë pusetat tek sheshi Skënderbej dhe në Pazarin e Korçës

Ka qënë vetëm një rebesh shiu që ka zgjatur vetëm pak minuta, ai që ka kthyer përmbytjen në gjithë territorin. Qyteti që ka pasur më shumë probleme është ai i Tiranës duke pasur shumë rrugë të përmbytura dhe Lana që për pak doli nga shtrati në zonën e Pallatit më Shigjeta. Përmbytje ka pasur edhe në sheshin e ri “Skënderbej”,që ...

Lexo me teper »

Ka ende shpresë për Argjentinën, 3 skenarët si mund të kualifikohen Mesi & Co

Humbja me Kroacinë ka tronditur tifozët, lojtarët dhe stafin e kombëtares argjentinase. Humbja është shoqëruar me tensione të shumta mes lojtarëve dhe stafit drejtues dhe mësohet se një pjesë e mirë e tyre kanë kërkuar largimin e trajnerit Sampaoli. Ndërkaq pas ndeshjes, tifozët argjentinas kanë pështyrë dhe goditur me sende teknikun e ekipit. Po kaq të ashpra kanë qenë edhe ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful