Templates by BIGtheme NET

Ballina

I miri i nënës po na e mbron Teatrin

Kryebashkiaku Erion Veliaj kërkon që godina e Teatrit Kombëtar të shembet dhe në vend të saj të ndërtohet një i ri por për të njëjtën godinë gjatë kohës kur ishte në MJAFT ai kërkonte investimin në të ku edhe e quante “tempullin më të madh të artit shqiptar”. Veliaj i MJAFT-it vlerësonte Teatrin Kombëtar dhe e mbronte atë duke kërkuar ...

Lexo me teper »

Përfaqësuesi i Holandës në BE letër Komisionit Europian: Pezulloni vizat për shqiptarët

Përfaqësuesi i Holandës në Bashkimin Europian Robert de Groot i dërgon letër Komisionit Europian, ku kërkon pezullimin e vizave për shqiptarët. Pas votimit në parlamentin holandez, që Shqipërisë t’i rikthehen vizat, Groot në letrën e tij i argumenton komisionerit Dimitris Avramopoulos se pse duhet të ndërmarrin këtë hap ndaj shqiptarëve, duke mos u dhënë vizat atyre. PJESË NGA LETRA: (Përshtatur ...

Lexo me teper »

Koalicioni qeverisës gjerman: Shqipëria nuk plotëson asnjë nga kushtet për negociatat

Grupi parlamentar CDU-CSU në Gjermani ka reaguar lidhur me raportin e Këshillit Europian dhe rekomandimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.  Zëvendëskryetari i grupit parlamentar CDU- CSU, Johann David Wadephul, në një deklaratë, thotë se Shqipëria nuk ka përmbushur asnjë nga kushtet për negociatat e pranimit në BE. Wadephul përmend mungesën e një sistemi gjyqësor funksional, mungesën e ...

Lexo me teper »

Raporti i KE-së, Cakaj: Sukses, por s’mbajmë përgjegjësi kur hapen negociatat

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ka komentuar sot në një konferencë për shtyp raportin e KE-së për Shqipërinë. Cakaj tha se raporti dëshmon suksesin e Reformës në Drejtësi por pasi numëroi sukseset që qeveria kishte arritur dhe raporti kishte nënvizuar, ministri Jashtëm në detyrë nuk mori përgjegjësi përsa i përket hapjes ose jo të negociatave në qershor.  Ai ...

Lexo me teper »

BE-ja e shqetësuar për komunitetin LGBTI, jep 7 vërejtje nëse Shqipëria do anëtarësimin

Komisioni Evropian (KE) në raportin për Shqipërinë shprehet  i shqetësuar për komunitetin LGBTI në Shqipëri. Shtatë vërejtjet, që ne duhet t’i marrim në konsideratë në rast së duam të anëtarësohemi në Bashkimin Evropian. Ato flasin për këtë komunitet dhe për ta, duket se nuk mjafton vetëm një pikë, por duhen të shtata. Në të 7 pikat, Shqipërisë i bëhet vërejtje ...

Lexo me teper »

Media greke: Shqipëria në prag të konfliktit civil, Rama e çoi vendin drejt humnerës

  Sipas gazetës greke “Prothothema“,  Shqipëria ndodhet në prag të një konflikti civil. Në një artikull me titull “Shqipëria në prag të konfliktit civil”, thuhet se kryeministri Edi Rama po e çon vendin drejt humnerës. Autorja e shkrimit Helen Bratt, shkruan se Rama ka uzurpuar të gjitha vendet dhe po qeveris sikur të ishte mbret. Ajo përmend dyshimet për përfshirjen ...

Lexo me teper »

Hahn: Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.  Eurokomisioneri Johannes Hahn, tha se Komisioni rekomandon që Këshilli të hapë negociata me këto dy vende të Ballkanit Perëndimor.  “Duhet ti përmbahemi angazhimeve tona”, tha Hahn. “Ne kemi folur për strategjinë e zgjerimit të Ballkanit Perëndimor. Raporti i këtij viti parashtron progresin që kanë bërë vendet e Ballkanit ...

Lexo me teper »

Shqipëria “mollë sherri” për BE-në, në veçanti për Gjermaninë

Bashkimi Europian kërkon të shtyjë sërish hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. “Do të jetë në tetor, derisa të merret një vendim”, tha kryetari i Komitetit të Bundestagut të Evropës, Gunther Krichbaum. Por nga ana tjetër, Ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Michael Roth (SPD), kërkon një fillim të shpejtë të bisedimeve të pranimit të dy vendeve ...

Lexo me teper »

Socialistët bashkë te Vila e Enver Hoxhës, shtrohen për zgjedhjet (FOTOT)

Ditën e djeshme, kryeministri Edi Rama mblodhi deputetët socialistë. Në një kohë kur Tirana ofron shumë ambiente për të mbajtur të tilla takimesh, Rama ka zgjedhur pikërisht vilën e ish-diktatorit Enver Hoxha. Mbledhja nisi në orën 19:00 dhe zgjati për 3 orë me radhë, ku të pranishëm ishin të gjithë ata që merren me menaxhimin e fushatës elektorale, si dhe ...

Lexo me teper »

Këshilltari i Ramës përjashtohet nga Partia Laburiste në Britani

Ish-këshilltari i ngushtë i Tony Blair, Alastair Campbell është përjashtuar nga Partia Laburiste në Britaninë e Madhe. Shkak për përjashtimin e këshilltarit të kryeministeit Rama është bërë vota për Liberal Demokratët në zgjedhjet për në Parlamentin Europian. Alastair Campbell, njihet si një aktivist i rëndësishëm për një referendum tjetër të Brexit ndërsa pas përjashtimit u shpreh se ndihej “i trishtuar ...

Lexo me teper »