Templates by BIGtheme NET

Ballina

Info-analizë: Pse media e fsheh implikimin e ambasadës amerikane me kanabizimin

Ndërsa dje pritej dhënia e vendimit të gjykatës për ish-ministrin Saimir Tahiri, në gjykatë ndodheshin dhe dy zonja, të dërguara nga ambasada e Shteteve të Bashkuara për të ndjekur seancën finale të procesit. Prezenca e tyre në këtë gjyq, në dukje tregon një lloj interesimi të posaçëm të ambasadës “për drejtësinë” në këtë vend, por një retrospektivë e mënyrës si ...

Lexo me teper »

Samir Tahiri: Nesër në 11:30 them të vërtetën time

Pas dënimit me 3 vjet shërbim provë, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ka paralajmëruar një konferencë live për mediat për ditën e nesërme. “Neser ne 11.30 shihemi live ketu, per te shpjeguar te verteten time, deri ne kete stacion te pare”, shkruan Tahiri. Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u shpall fajtor nën akuzën për “korrupsion” dhe u dënua me tre vjet ...

Lexo me teper »

Reagon më në fund Ambasada Amerikane: Dënimi i Tahirit dëshmon pavarësinë e gjyqësorit

Ambasada Amerikane në vendin tonë sapo ka reaguar lidhur me vendimin e djeshëm të Gjykatës së Krimeve të Rënda, për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Sipas një njoftimi të ambasadës, thuhet se vendimi i gjykatës për ta shpallur Tahirin fajtor vetëm për korrupsion, dëshmon rritjen e pavarësisë së gjyqësorit nga politika. “Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir ...

Lexo me teper »

Dalin foto të reja, Juan Guaido në makinë me anëtarin e kartelit të drogës

Publikohen të tjera foto të liderit të opozitës të mbështeëtur nga Amerika, Juan Guaido, i cili shihet në makinë me një anëtar të një karteli droge, i cili dyshohet se e ka ndihmuar atë të hynte i sigurt në Kolumbi. Në janar, Guaido e deklaroi veten “president të përkohshëm” dhe që atëhere ka bërë përpjekje për të marrë pushtetin me ...

Lexo me teper »

Ambasada Amerikane asnjë reagim pas dënimit të një ish-ministri shqiptar

Ditën e djeshme gjykata e dënoi ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri me 3 vjet shërbim provë, por një ditë pas Ambasada Amerikane në vendin tonë nuk ka bërë asnjë reagim. Edhe pse konsulltata amerikane mbahet ndër ithtarët e Reformës në Drejtësi në vend, nuk e ka gjykuar të nevojshme të bëjë një reagim lidhur me dënimin e ish-ministrit. Por ama ...

Lexo me teper »

Defekt i rëndë, pjesa më e madhe e Tiranës mbetet pa ujë

Problemet me ujin për Tiranën nuk kanë të sosur. Ujësjellës Kanalizime Tiranë ka njoftuar sot banorët e kryeqytetit, se për shkak të një defekti në Bovillë disa zona nuk do të kenë ujë. UKT pranon se kufizimet e furnizimit me ujë do të ndihen në pjesën më të madhe të Tiranës si dhe në zonat e Yzberishtit dhe Astirit. Por ...

Lexo me teper »

Sa kohë do qëndrojë ish-ministri Tahiri në shërbim provë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do të qëndrojë tre vjet në shërbim provë. Ky është vendimi i djeshëm i Gjykatës së Krimeve të Rënda. Tahiri akuzohet për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’. Mirëpo gjykata e shpalli ish-ministrin Tahiri ...

Lexo me teper »

Japonia thyen rekord me jetëgjatësinë, mbi 71 mijë persona janë mbi 100 vjeç

Japonia ka thyer sërish rekordin për numrin e personave që janë mbi 100 vjeç. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, në vend jetojnë 71,238 njerëz që e kanë kaluar moshën 100 vjeç. 88.1% e këtij grupi përbëhen nga femrat, me një numër që arrin në 62,775, ndërsa meshkujt që kanë kaluar moshën 100, janë 8,463. Jetëgjatësia për ...

Lexo me teper »

Tahiri dënohet me 5 vjet burg për shpërdorim detyre, bien akuzat e trafikut të drogës

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë vendimin për ish-ministrin e Brendshëm, Tahiri. Treshja e gjyqtarëve, Ardit Mustafai, Flora Hajredinaj dhe Irena Gjoka, ka vendosur që ish-ministri të dënohet me 5 vjet burg për shpërdorim detyre por për shkak të gjykimit të shkurtuar konvertohet në 3 vite e 4 muaj burg..  Për ish-ministrin kanë rënë akuzat për “trafik droge”, ndërsa ...

Lexo me teper »

Dorëhiqet drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato

Drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato, ka dhënë dorëheqjen para pak çastesh. Qato e ka bërë njoftimin në faqen e saj në Facebook, ku shpjegon edhe arsyet që e kishin çuar drejt këtij vendimi. Ish-ministrja për Mbrojtjen e Sipërmarrjes dhe tashmë ish-drejtoresha e ARRSH-së, thekson se dorëheqja vjen pas akuzave nga një kompani (Kompania Gjoka Konstruksion) lidhur me procedurë, e cila ...

Lexo me teper »