Templates by BIGtheme NET

Ballina

Protestat “gjunjëzojnë” Macron-in, tërhiqet nga reforma e pensioneve

Kryeministri francez, Edouard Philippe, njoftoi të shtunën se qeveria ishte e gatshme të hiqte masën e kundërshtuar të planit të reformës së pensioneve, në një lëvizje për të qetësuar protestat e sindikatave. ‘Për të treguar besimin tim tek partnerët socialë, unë jam i gatshëm të tërheq projektligjin që kisha propozuar, për të vendosur një moshë 64 vjeç që do nisë ...

Lexo me teper »

Basha: S’është problem sistemi, Rama nuk ndahet dot nga krimi

Kreu i Partisë Demokratike, Basha, tha se në propozimet e opozitës për Reformën Zgjedhore nuk përfshihet ndryshimi i sistemit zgjedhor. Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët në selinë blu, kryedemokrati theksoi se për aq kohë sa kryeministri Rama ka lidhje me botën e krimit, s’mund të ketë zgjedhje të lira e të ndershme. ‘Miratimi i Reformës Zgjedhje, zgjedhje të parakohshme parlamentare ...

Lexo me teper »

Profil/ Kush është Rezarta Reimann, shqiptarja që garon për këshillat bashkiakë në Gjermani

Në 15 mars në qytetin e Schwabach zhvillohen zgjedhjet bashkiake me mandat 6 vjeçar. Në këto zgjedhje për këshillat bashkiakë kandidate do jetë edhe një shqiptare. Rezarta Reiman, shqiptarja që kandidon për këshillat bashkiakë në landin bavarez është edhe motra e gazetares shqiptare Sonila Meço. Po kush është Rezarta Reiman: Rezarta Reiman është lindur dhe rritur në Shqipëri. Në vitin ...

Lexo me teper »

Ju prezantojmë ministrin Çuçi dhe llogarinë e tij në “Instagram”

Ministri i Bujqësisë dhe ministri fuqiplotë për përballimin e pasojave të tërmetit, Bledi Çuçi, ka hapur së fundmi një llogari në Instagram. Nëse shihet historiku i llogarisë që zotëron aktualisht ministri Çuçi, rezulton se ai e ka hapur atë më 6 gusht 2019. Por para pronarit aktual Çuçi, llogaria në fjalë e ka ndryshuar 36 herë pronaren duke pasur emërtime ...

Lexo me teper »

“Ka kryer 8 shkelje” – Zbulohen çështjet për të cilat shumica kërkon shkarkimin e Metës

Sipas shumicës, presidenti Meta ka bërë 8 shkelje kushtetuese, për të cilat duhet shkarkuar. Shumica pretendon se kreu i shtetit ka bërë 4 shkelje në rastin e Arta Vorpsit dhe 4 të tjera në emërimin e Marsida Xhaferllarit. A2 ka publikuar pyetjet që i janë nisur Komisionit të Venecias më 30 dhjetor 2019. Çështjet drejtuar ekspertëve të Venecias lidhur me ...

Lexo me teper »

Rama flet për median arabe pas deklaratave të Khamenei-t: Ne presim gjithçka nga ai

Mediat arabe shkruajnë sot se kryeministri Edi Rama ka dënuar “veprimtarinë e keqe” të regjimit iranian pas deklaratave të udhëheqësit të lartë Ayatollah Ali Khamenei kundër Shqipërisë në internet. Khamenei shkoi në “Twitter” javën e kaluar se Shqipëria është një vend i vogël europian, ku mercenarët dhe tradhtarët u bashkuan me disa të huaj dhe u përpoqën të komplotonin kundër ...

Lexo me teper »

PD publikon dokumentin e prokurorisë greke: Qerim Ismailaj i dënuar me tre vite burg

Partia Demokratike ka publikuar një dokument të prokurorisë greke, ku thuhet se kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj, është i dënuar në Greqi me 3 vite burg. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi thotë se Ismailaj e fshehu ndalimin dhe dënimin në formularin e dekriminalizimit. Duke iu referuar dokumenteve greke, Bardhi thotë se Ismailaj ishte dënuar për plagosje por nuk e ...

Lexo me teper »

“Libërthi online” i djaloshit të talentuar me nevoja të veçanta (FOTO)

Nëse ju pëlqen poezia, atëhere profili në “Instagram” i të riut Leonor Berisha është i duhuri për ju. Një djalosh simpatik dhe mjaft i talentuar, por sikurse tregon gazetarja Sonila Meço fati e donte që të ishte me aftësi ndryshe. Pavarësisht disa nevojave të tij të veçanta, Leonori ka aftësi dhe një talent që jo të gjithë e kanë. Ai ...

Lexo me teper »

Ç’po bëhet me premtimin e Shahinit pas tërmetit? Autobusët e shtetit nuk po i transportojnë më fëmijët në shkolla (VIDEO)

Pas tërmetit të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit Besa Shahini, patën deklaruar se shteti do t’u mundësonte fëmijëve në shkollat e dëmtuara të fshatit (si në rastin e shkollës së Bubqit, apo Bilajit) do t’u mundësonte falas transportin për në shkolla të tjera. Kjo gjë është zbatuar deri të hënën e 6 janarit që kur ka ...

Lexo me teper »

Rama propozon si përfaqësuese të Shqipërisë në OSBE, bashkëjetuesen e djalit të Fatmir Mediut

Teksa Shqipëria ka marrë drejtimin e OSBE-së për vitin 2020, kryeministri Rama po përgatitet te emërojë përfaqësuese të Shqipërisë në këtë institucion, zonjushën E.Isufaj. Lajmi është pohuar për Hashtag.al nga burime diplomatike, ndërsa vlen të theksohet se personi në fjalë rastis të jetë bashjetuese e djalit të kreut të Partisë Republikane, Fatmir Mediu. Dyshja bashkëjeton në kryeqytetin austriak, Vjenë dhe ...

Lexo me teper »