Templates by BIGtheme NET

Ballina

8 gjërat që duhet të dini rreth Raportit të Mueller-it

Nga Ben Shapiro Të enjten u publikua më në fund raporti i shumëpritur i Mueller dhe ra si “mana prej qiellit për mediat e uritura”. Mediat shpejt e zhvendosën debatin e tyre të gjatë që Presidenti Trump dhe fushata e tij bashkëpunuan me Rusinë tek ideja që Trump pengoi drejtësinë në mënyrë që të mbulonte mosbashkëpunimin e tij me Rusinë. ...

Lexo me teper »

Media italiane: Kujdes nga Shqipëria, mund të kthehet në narko-shtet

Nga Vincenzo Musacchio, Presidenti i Observatorit Antimafia të Molise Trafiqet ndërkombëtare të drogës kalojnë mespërmes Shqipërisë, nëpërmjet rrugës “Adriatik”, që përdoret për të sjellë drogë nga Italia në Evropë. Një linjë trafiku e krijuar gjatë viteve, e menaxhuar nga organizatat kriminale shqiptare, në veçanti mafia e Vlorës, Durrësit dhe e Tiranës. Shqipëria është bërë një qendër thelbësore për trafikimin e ...

Lexo me teper »

Shkencëtarët paralajmërojnë ndërrjetin e mendimeve, memorie virtuale si Matrix

Truri i njeriut sipas stilit “Matrix” sipas ndërfaqes së memories virtuale mund të bëhet realitet “brenda disa dhjetëvjeçarësh”, shprehen neuroshkencëtarët amerikanë dhe studiuesit e nanorobotëve pas hulumtimeve të reja emocionuese. Ekipi vuri në dukje zhvillimet ekzistuese në fushat e nanorobotikës dhe teknologjisë së ndërfaqes nervore të cilat, siç e pranojnë ata, janë ende vetëm në fillimet e tyre. Qëllimi përfundimtar ...

Lexo me teper »

Një metodë e sigurt si të alarmosh strategët e propagandës Rama

Pano Soko, ekspert ekonomie, ka alarmuar qeverinë dhe mediet pranë saj, pas një llogaritje televizive, që mesa duket pati efekt. Në emisionin e Adi Krastës, Soko llogariti se si krijohet buxheti i një tenderi që është dhjetrafish më i madh nga buxheti real. Si shembull mori një rrugë afër liqenit artificial, buxheti i të cilës është përcaktuar nga kryebashkiaku i ...

Lexo me teper »

Po hetohej për korrupsion, qëllon veten në kokë ish-presidenti peruan

Ish-presidenti peruan, Alan Garcia, ka qëlluar veten në kokë dhe ka humbur jetën në spital, njoftojnë mediat peruane dhe ato ndërkombëtare. Garcia, 69 vjeç, u dërgua me shpejtësi në spital në kryeqytetin Lima, tha agjencia. “Ish-presidenti mori vendimin për të qëlluar veten,” tha avokati i tij, Erasmo Reyna, jashtë mjediseve të spitalit. Ministri i Shëndetësisë, Zulema Tomas, u tha gazetarëve ...

Lexo me teper »

Der Standard: Në Berlin merr fund plani për shkëmbim territoresh në Ballkan

Më 29 prill, Kancelarja gjermane ka organizuar një samit për Ballkanin në Berlin. Ideja e ndryshimit të kufijve sipas vijës etnike pritet që të varroset njëherë e mirë aty. Ajo i fton dhe të gjithë vijnë. Më 29 prill Samiti për Ballkanin Perëndimor do zhvillohet në Berlin me nismën e Kancelares gjermane, Merkel dhe Presidentit francez, Macron. Në këtë samit ...

Lexo me teper »

Kanadaja paralajmëron turistët: Kujdes në Shqipëri, mund t’ju vjedhin!

Qeveria kanadeze ka përditësuar dje të dhënat për të gjithë shtetasit e vet që kërkojnë të udhëtojnë drejt Shqipërisë. Pas grabitjes së 10 milionë eurove që ndodhi javën e kaluar në Rinas, qeveria kanadaze paralajmëron qytetarët e vet për nivelin e lartë të krimit në Shqipëri. Në raport vihen në dukje dhe vjedhjet e zakonshme që ndodhin në mjetet e ...

Lexo me teper »

Ndërhyrja tinëzare te Bregu i Lumit, si po i rrafshon qeveria shtëpitë (FOTO/VIDEO)

  Që në orët e para të mëngjesit të sotëm, IKMT nxorri  banorët e Bregut të Lumit nga banesat për t’i shembur ato. Deri më tani janë shembur tre banesa, ndërsa parashikohet të shemben edhe katër të tjera. Por gjatë gjithë kësaj kohe, policia po i mban mediet larg, në një perimetër sigurie rreth 100 metra nga vendi ku po shemben ...

Lexo me teper »

S’lejojnë banorin të marrë rrobat nga shtëpia, ish-deputetët përplasje me policët

Ish-deputetët Klevis Balliu dhe Endrit Braimllari të cilët po qëndrojnë pranë banorëve të Bregut të Lumit, janë konfliktuar fizikisht me policinë. Ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së po qëndrojnë rreth 100 metra larg vendit ku po shemben banesat, pasi policia nuk i lejon të afrohen më afër. Konflikti nisi kur një prej banorëve kërkoi të nxirrte rrobat dhe mobiliet e veta ...

Lexo me teper »

Pse mund të duhen 40 vjet për rindërtimin e Katedrales së Parisit

Zjarri masiv në katedralen e Notre Dame në Paris shkaktoi dëme katastrofale në strukturën e saj, shigjetën ikonike dhe çatinë e lashtë prej druri. Por kur zbardhi dita mëngjesin e së martës, dhe gurët e katedrales vazhdonin të qëndronin në këmbë, të shumtë ishin ata që nisën të flisnin për rindërtim. “Do të jetë një rast i vlerësimit të dëmit, ...

Lexo me teper »