Templates by BIGtheme NET

Ballina

Një tjetër kryebashkiak me të kaluar kriminale? PD thirrje Prokurorisë të nisë hetimet për Qerim Ismailajn

Pas Shkodrës, Vorës dhe Vaut të Dejës, PD ka akuzuar një tjetër kryebashkiak socialist se ka të shkuar kriminale. Partia Demokratike i ka kërkuar Prokurorisë të verifikojë të kaluarën e kryebashkiakut të Mallakastrës Qerim Ismailaj, me arsyetimin se ai dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe se në periudhën 1999-2000 ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe ...

Lexo me teper »

Avioni ukrainas me 170 njerëz në bord rrëzohet në Iran, asnjë i mbijetuar (PAMJET)

Një aeroplan pasagjerësh nga Ukraina është përplasur afër Teheranit vetëm disa orë pasi Irani nisi një sulm me raketa balistike në bazat amerikane në Irak, në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e Qassem Soleimani. Siç shkruan Daily Mail, në bord ndodheshin mbi 170 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit dhe asnjëri nuk ka mundur dot të mbijetojë. Avioni u rrëzua në orët ...

Lexo me teper »

Irani sulmon me raketa bazat ajrore amerikane në Irak

Irani ka sulmuar dy baza ajrore që strehojnë trupat amerikane në Irak, me më shumë se 10 raketa balistike sipas Washington Post. Lajmi është konfirmuar nga Departamenti i Mbrojtjes në SHBA si dhe nga pala iraniane. TV shtetëror iranian thotë se sulmi është një hakmarrje për vrasjen e komandantit të lartë të vendit Qasem Soleimani, me urdhër të presidentit amerikan ...

Lexo me teper »

Kaos gjatë varrimit të gjeneralit Soleimani, dhjetëra të vdekur

Funerali i gjeneralit iranian Qassem Soleimani është shoqëruar me kaos dhe viktima. BBC shkruan se disa njerëz kanë humbur jetën pas dynjeve të turmave të mëdha për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit. BBC thotë s numri i saktë i viktimave është i pakonfirmuar, por zyrtarët e urgjencës konfirmuan se kishte pasur të vdekur. Ndërkohë një tjetër media britanike, ...

Lexo me teper »

Kush është Zoran Milanovic, presidenti i sapozgjedhur i Kroacisë i cili më parë këshillonte Edi Ramën

Ish-kryeministri, Zoran Milanović është zgjedhur si presidenti i ri i Kroacisë në zgjedhjet e 5 janarit, duke mposhtur lehtësisht presidenten në detyrë, Kolinda Grabar-Kitarović. Milanović fitoi 52.7 përqind të votave në balotazhin, që pritej ta fitonte zonja Grabar-Kitarović. Humbja e saj do të jetë një goditje e rëndë për partinë në pushtet – Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) të kryeministrit Andrej ...

Lexo me teper »

Një shpjegim i detajuar: Çfarë është Garda Revolucionare e Iranit

E ideuar si gardiani kryesor i revolucionit të vitit 1979, Korpusi i Gardës Revolucionare të Iranit evoluoi në një institucion me fuqi të jashtëzakonshme politike, ekonomike dhe ushtarake *Një vështrim nga editorët e Këshillit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare Korpusi  i Gardës Revolucionare Islamike u themelua si një rojtar ideologjik i Revolucionit të vitit 1979 në Iran. Detyra e tij ishte mbrojtja ...

Lexo me teper »

Erërat e forta shkulin pemë dhe tabela (Foto/Video)

Ditën e sotme moti në kryeqytet është shoqëruar me erëra të forta të cilat kanë sjellë edhe probleme. Nga erërat e forta janë shkulur pemë në disa zona në kryeqytet ku edhe kanë këputur telat e energjisë elektrike. Erërat e forta nuk lanë pa shpëtuar as pemën festive në qendër të Tiranës. Si shkak i erës edhe një depozitë e ...

Lexo me teper »

Kundërpërgjigjja? Sulm me raketa pranë ambasadës së SHBA-së në Bagdad

Pas tensioneve mes Iranit dhe SHBA-së, një raketë ka sulmuar Bagdadin në Zonën e Gjelbër ku ndodhet dhe ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe misione të tjera të huaja. Sipas Reuters, nga sulmi nuk ka viktima. Raketa ra brenda sheshit të Festimeve të Zonës së Gjelbër, pranë ambasadës së SHBA. Ky zhvillim vjen pas paralajmërimeve nga Irani, që do të ...

Lexo me teper »

Kush është Qasem Soleimani, gjenerali iranian që u vra sot me urdhër të Trump-it

Forcat amerikane në Irak kanë vrarë sot gjeneralin Qasem Soleimani, i cili është kreu i forcës elitare të Gardës Revolucionare të Iranit- Quds. Lajmi u konfirmua nga Pentagoni, ku zbulohet se urdhri është dhënë nga presidenti Donald Trump.  “Nën urdhrat e Presidentit, forcat ushtarake amerikane kanë ndërmarrë një operacion mbrojtjeje ndaj personelit të SHBA-së duke vrarë Qasem Soleimani, kreun e ...

Lexo me teper »

Profil/ Bujar Alimani: Filmat, arritjet, synimet

Nga Ela Wamsler Filmi shqiptar nuk ka njohur ndonjëherë kaq shumë sukses në skenat ndërkombëtare. Jo vetëm përzgjedhja në kompeticione ndërkombëtare të filmit është e vështirë, por edhe vlerësimi. Mirëpo këto dy vështirësi duket sikur një regjisor shqiptar i kapërcen lehtësisht. Ai është Bujar Alimani. Filmat e tij “Amnistia” (2011), “Krom” (2015) dhe “Delegacioni” (2018) janë shfaqur në shumicën e festivaleve ...

Lexo me teper »