Templates by BIGtheme NET

Ballina

Surpriza e Canit: Dogana nuk ka bërë analizë bindëse, ka kondrabandë

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ka shprehur publikisht dyshimet e tij për “analizën e thelluar” që raportoi dje Drejtoria e Përgjithshme e Doganave. Sipas tij, arsyet e mosrealizimit që jep Dogana nuk janë bindëse, pasi shkaku i vërtetë është kondrabanda dhe evazioni fiskal. Ka kontrabandë,ka evazion dhe ky është shqetësimi im. Ky shqetësim është përsa kohë institucioni i doganave nuk ...

Lexo me teper »

VËZHGIM: A po mashtron me shifrat Drejtoria e Doganave?

Në një njoftim të sotëm për shtyp, Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka bërë të ditur se ka zhvilluar një analizë të thellë për dështimin me planin të të ardhurave për vitin 2015. “Jo vetëm Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, por edhe partnerët tanë të huaj kanë arritur në konkluzionin se në mbledhjen e më pak të ardhurave gjatë vitit ...

Lexo me teper »

Auditi i KLSH: Rilindja i zhyti financat e shtetit në borxhe

  Një auditim i Kontrollit të Lartë të Shtetit në Ministrinë e Financave, zbulon rritjen e boxhit të shtetit në 2 vitet e fundit në përmasa shqetësuese. Sipas këtij raporti Ministria e Financave po kap “rekorde” në nivelin e rritjes së borxheve të jashtme dhe të brendshme.  Sipas KLSH-së, viti 2014 ishte dhe më kritiku. Shkruan raporti: “Konstatohet se Borxhi ...

Lexo me teper »

LUFTA E HESHTUR RUÇI-KOKËDHIMA (dhe disa zhvillime në konjukturën socialiste)

Ndërsa në Partinë Socialiste kanë nisur përgatitjet për mbajtjen e Kongresit, përplasja e konjukturës po bëhet gjithnjë e më e qartë. Rivaliteti mes klaneve është konfiguruar sidomos në betejën mes Gramoz Ruçit dhe Koço Kokëdhimës. Pozitat e Kokëdhimës u fuqizuan së tepërmi në strukturat e Partisë Socialiste në jug, në rajonin Vlorë-Gjirokastër, pas zgjedhjeve lokale të qershorit 2015. Kandidatët e ...

Lexo me teper »

Dënglave u del tymi… gjoba e Veliajt për PD është dokument i falsifikuar

Laboratori kriminalistik ka dalë në përfundimin se gjoba që Veliaj i vendosi Partisë Demokratike pas protestës së 8 dhjetorit 2015 është dokument i falsifikuar. Lajmi është bërë i ditur sot nga portali Lapsi.al.  Menjëherë pas protestës, Veliaj njoftoi se i kishte vendosur gjobë PD-së në shumën e 163 milionë lekëve. Madje Veliaj bëri dhe një specifikim të gjobës për secilën ...

Lexo me teper »

DOKUMENTI / Koncensioni i TVSH-së, Rama firmosi në 2014: Dixhitalizimin do e kryejë Drejtoria e Tatimeve

Një dokument i sigluar nga kyeministri Rama në Dhjetor 2014, ngre dyshime serioze mbi nismën e fundit të qeverisë për dhënien me koncension të shërbimit për mbledhjen dhe koordinimin e faturave tatimore. Dokumenti është një plan strategjik i Ministrisë së Inovacionit dhe Teknologjisë dhe përcakton për secilën ministri dhe drejtori të rëndësishme shtetërore, hapat që do të ndiqen për dixhitalizimin ...

Lexo me teper »

Transaksioni 1.7 milionë USD / Kush është Vilma Nushi, biznesmenia që Rama e mbron, ndërsa Vokshi e akuzon

Zyra e kryeministri Edi Rama shpërndau sot një njoftim për shtyp, ku bënte të ditur  se do të kallëzonte penalisht deputeten e Partisë Demokratike Albana Vokshi për shpifje. Po çfarë ka ndodhur? Prej disa muajsh Albana Vokshi, edhe në cilësinë e kryetares së Komisionit Kuvendor për Shëndetësinë, ka qenë tepër aktive në denoncimin e dhënies së disa koncensioneve në shëndetësi por ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Koncensioni i TVSH, zbardhen termat e marrëveshjes me kompaninë kineze

Specialistët e Ministrisë së Financave dhe përfaqësuesit e kompanisë M.POS të regjistruar në Hong Kong e cila synon të aplikojë teknologjinë për gjurmimin e faturave të TVSH-së, kanë arritur një marrëveshje paraprake në parim. Pasi kompania M.POS ka bërë propozimin fillestar, ekspertët e Ministrisë së Financave kanë kërkuar ndryshimin e kushteve fillestare të paraqitura nga kompania, ndërsa paketa e ndryshimeve ...

Lexo me teper »

Shpenzimet luksoze të Armando Subashit dhe Qazim Sejdinit

Në fund të Dhjetorit Bashkia e Fierit dhe ajo e Elbasanit rezulton se kanë kontraktuar të njëjtën kompani eventesh për të realizuar zbukurimin e qyteteve. Madje dhe shumat që kanë paguar këto dy bashki janë thuajse të barabarta, rreth 10 milionë lekë secila, afro 100 mijë dollarë secila. Kompania e kontrakruar është “Iceberg Communications”, ndërsa në qytetet e Fierit dhe ...

Lexo me teper »

“Mjerë familjet, se ti e ke në terezi” (Komentuesit shpërthejnë ndaj Ramës në Facebook)

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto në llogarinë e tij në Facebook me diçiturën “In Memmoriam” në nderim të viktimave të 21 Janarit 2011. Por reagimet e lexuesve kanë qenë në masë të mbushura me revoltë ndaj tij, duke i denoncuar hipokrizinë dhe paaftësinë për të vendosur drejtësi mbi këtë ngjarje. Administratorët e faqes së Ramës në Facebook, janë ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful