Templates by BIGtheme NET

Ballina

NYT: Si e financon Soros marshimin e grave kundër Trump-it

Miliarderi George Soros ka lidhje me më shumë se 50 ‘partnerë’ të Marshimit të Grave në Uashington. Gazeta amerikane ‘New York Times’ ka zbuluar se më shumë se 50 shoqata pjesëmarrëse në protestën pas inaugurimit të Presidentit Donald Trump, kanë lidhje me financuesin George Soros. Shumë media në botë e cilësuan këtë marshim të grave në Uashington si aksion spontan ...

Lexo me teper »

Karteli i ndërtimeve, si janë rritur çmimet e apartamenteve në Tiranë

Me rritjen e pritshme me rreth 100-120 euro për metër katror, çmimet e apartamenteve në qendër të kryeqytetit shqiptar pritet të bëhen ndër më të shtrenjtat në rajon, së bashku me Beogradin dhe Podgoricën. Aktualisht, çmimet e apartamenteve brenda Unazës në Tiranë variojnë nga 1200-2000 euro për metër katror, por ka dhe disa zona që janë shtrenjtuar ndjeshëm. Arben Dervishi, ...

Lexo me teper »

KLSH: Landfilli jashtë standardeve, Veliaj dështoi me pastrimin e Tiranës

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka audituar çështjen e pastrimit të Tiranës dhe kontratës së Bashkisë për dhënien me koncension të landfillit të Sharrës. Raporti evidenton një sërë parregullsish në menaxhimin e mbetjeve urbane në të gjithë territorin e bashkisë, por në mënyrë të veçantë në kontratat me firmat e pastrimit. Bashkia e Tiranës, nuk ka studim të mirëfilltë mbi ...

Lexo me teper »

Si mashtruan mediat me fotot në inaugurimin e Trump-it

  Presidenti amerikan Donald Trump dhe zëdhënësi i tij Sean Spicer, kanë akuzuar mediat amerikane, për fotot dhe shifrat e raportuara mbi pjesëmarrësit në ceremoninë e tij të inaugurimit. Gjatë vizitës në selinë e Agjencisë Qendrore të Zbulimit (CIA) në Langley, Trump ka thënë se një rrjet mediatik kishte vlerësuar një pjesëmarrje prej 250 mijë njerëzish. Mbajta një fjalim dhe, ...

Lexo me teper »

Zef Preçi: ‘Epidemi’ koncensionesh, Qeveria në shërbim të oligarkëve

Ekonomisti i njohur, Zef Preçi, në një intervistë për revistën Monitor shpreh shqetësimin se ekonomia shqiptare është në një rrugë pa krye. Sipas Preçit, Qeveria nuk është në gjendje të krojojë një stabilitet ekonomik. Mjaftoi një ndryshim ligjor në disa lloje biznesi (call center) në Itali dhe është vënë në pikëpyetje sigurimi i mjeteve minimale të jetesës për 25 apo ...

Lexo me teper »

Niku kërcënon Edin: Më 2 mars ta tregoj qejfin

Kryetari i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, ka kërcënuar kryeministrin Rama. Në një protestë me disa dhjetëra aktivistë në bulevard, AKZ ka hedhur disa fishekzjarre, ndërsa policia shoqëroi disa protestues. Nëse deri më 2 mars nuk vendos drejtësi jo për ata 4 familjarë, por për të gjithë Shqipërinë dhe nuk largon kriminelët, më 2 mars do jemi atje, këtë herë jo ...

Lexo me teper »

Trump vë firmën e parë: Bllokon të gjitha rregulloret e fundit të Obamës

Si një nga vendimet e para, presidenti i ri amerikan, Donald Trump ka vendosur ngrirjen e përgjithshme të rregulloreve të reja më 20 janar, duke ndaluar kështu urdhërat e nisura nga parardhësi i tij, Barack Obama. Ngrirja aplikohet ndaj një numri të gjërë të rregullave prej atyre që kanë qëllim ndalimin e ndryshimeve klimatike, ndërprerjen e krimeve në “Wall Street” ...

Lexo me teper »