Templates by BIGtheme NET

Ballina

Turqia kërcënon BE-në: Na liberalizoni vizat ose hapim kufijtë për emigrantët

Tensionet mes Turqisë dhe Brukselit vijojnë të mbeten të larta. Para pak javësh zyrtarë të rëndësishëm të qeverisë turke u ndaluan të hyjnë në vendet e BE-së dhe presidenti Erdogan kërcënoi se ato do e paguanin shtrenjtë turpërimin që u kishin vërë turqve. Ndërkaq situata e vendeve të Bashkimit Europian lidhur me emigrantët që kërkojnë të hyjnë në kontinent nuk ...

Lexo me teper »

Inteligjenca gjermane përgjon Interpol-in që prej vitit 2000

Shërbimet inteligjente gjermane (BND) e kanë përgjuar Interpol-in që prej vitit 2000. Sipas një artikulli të publikuar nga revista gjermane ‘Spiegel’, inteligjenca gjermane i ka përgjuar zyrat qendrore të Interpol-it në Lion të Francës si dhe zyrat e shpërndara në Austri, Danimarkë, Belgjikë, Greqi, Spanjë, Itali dhe SHBA. Shërbimi inteligjent ka kontrolluar e-mailet, telefonat si dhe fax-et e këtij institucioni. ...

Lexo me teper »

Punonjësit shqiptarë, ndër më të pamotivuarit në Europë

Punonjësit shqiptarë janë punëtorët më pesimistë në Europë, sipas një raporti të Komisionit Europian lidhur me perspektivën e avancimit në karrierë. Vetëm 1/3 e të anketuarve kanë pranuar se kanë një perspektivë të mirë për të ecur në karrierë. 40% e tyre mendojnë se nuk kanë mundësi për të ecur para në punë. Shqiptarët renditen ndër më të pamotivuarit së ...

Lexo me teper »

PAMJET EKSKLUZIVE – Drejtori i Albpetrol-it urdhëroi kontrabandimin e naftës, zbulohet ndotja ekologjike

Prej katër ditësh vendburimi i naftës në Amonicë të Vlorës ka ndotur kanalizimet dhe rezervuarin e zonës, ndërsa arsyet lidhen me një konflikt mes kompanisë Albpetrol dhe koncensionarit ‘Phoenix’. Hashtag.al ka hulumtuar mbi këto zhvillime ndërsa të dhënat sugjerojnë se konflikti mes grupeve të interesit ka bërë që drejtori i Albpetrol-it, zoti Endri Puka të  urdhërojë marrjen e naftës nga ...

Lexo me teper »

Zbulohet një tjetër firmë fantazmë e lidhur me kioskat e Veliajt

Shtimi i kioskave në Tiranë është një shqetësim i cili prek njerëzit që sigurojnë jetesën nga këto biznese. Deklaratat kontradiktore të Bashkisë së Tiranës kanë bërë që të ngrihen dyshime se shtimi i kioskave në mënyrë kaq masive dhe jo transparente po mbështet interesat e dikujt dhe po dëmton interesat e qytetarëve të thjesht të cilët nuk kanë njerëz me ...

Lexo me teper »

DOKUMENTET- EKSKLUZIVE /  Biznesi që lidh Vilma Nushin me drejtoreshën e Edi Ramës

Një kompani e lidhur me Drejtoreshën e Farmaceutikës në Ministrinë e Shëndetësisë, zonjën Shpresa Bello, ka përfituar miliarda nga koncensionet dhe prokurimet dhëna nga ministria në 4 vitet e fundit. Bëhet fjalë për kompaninë ‘Pegasus’ shpk, e cila pritet që pas pak ditësh të shpallet dhe fituese e koncensionit të laboratorëve. Kompania ‘Pegasus shpk’ rezulton në letra si 100% në ...

Lexo me teper »

Henri Çili ndërsen Muç Nanon, shënjestra është sërish Lubonja

Pronari i UET-së, Henri Çili, është përfshirë në javët e fundit në një valë polemikash me analistin Fatos Lubonja. Çili, në harkun kohor të 2 javëve, ka përfshirë në këtë debat, shumë personazhe të njohur, për ti bërë ‘gjyq’ publik, Lubonjës. Ngjarja në fjalë është e pabazuar, pasi dosja e Lubonjës në gjyqin e babait të tij, ende nuk është ...

Lexo me teper »

Tillerson: Irani duhet mbajtur nën kontroll, mund të bëhet si Koreja e Veriut

Administrata Trump po rishikon qëndrimin e saj ndaj Iranit. Ka qenë Sekretari i Shtetit, Tillerson, i cili në një deklaratë për shtyp ka akuzuar Teheranin si financues të terrorizmit dhe nxitjes së dhunës në disa vende të Lindjes së Mesme. ‘Kudo ku ka dhunë, milici që destabilizon, furnizon terroristët me armë të shkatërrimit në masë, aty ndodhet Irani, që shpenzon ...

Lexo me teper »

Tarifat e arsimit, INSTAT zbulon mashtrimin e Lindita Nikollës

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka reaguar në Facebook lidhur me rritjen e tarifave për arsimin e lartë. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dy javë më parë publikoi raportin mbi rritjen e të ardhurave në buxhet nga arsimi i lartë.   Sipas shifrave të publikuara rezulton se rritja e të ardhurave nga rritja e tarifës për regjistrim, ka sjellë ...

Lexo me teper »