Templates by BIGtheme NET

Ballina

Rusia shpall “non grata” dy diplomatë gjermanë, Moska i përgjigjet Berlinit

Moska ka vendosur të dëbojë dy diplomatë gjermanë që punojnë në ambasadën në Rusi, njoftoi Ministria e Jashtme të enjten. Aksioni ishte parashikuar pasi një veprim i ngjashëm u bë nga Berlini javën e kaluar. Gjermania shpalli dy diplomat rusë që shërbenin në Ambasadën Ruse ‘persona non grata’ për mungesë bashkëpunimi me një hetim penal gjerman. Mungesa e bashkëpunimit, beson ...

Lexo me teper »

“E kuptoni ku po shkojmë?” – Pedagogët e gazetarisë braktisin komisionin pas debatit me deputetët

Ka degraduar debati në Komisionin e Medias, ku ishin të ftuar pedagogë të gazetarisë për të diskutuar mbi paketën antishpifje që kërkon të miratojë qeveria Rama. Profesorët e gazetarisë dhe përfaqësues të tjerë të medias, u kërkuan deputetëve të mos e miratojnë këtë ligj, pasi sipas tyre cënon rëndë lirinë e medias. Por pas një debati ata u ngritën në ...

Lexo me teper »

Teatri Kombëtar përfshihet në listën e 14 objekteve të rrezikuara të Trashëgimisë Europiane

Teatri Kombëtar ëshë bërë pjesë e listës paraprake të 14 vendeve me të rrezikuara për vitin 2020 të trashëgimisë europiane. Programi Europa Nostra organizohet nga Zëri i Trashëgimisë Kulturore në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investimeve. Vendimi përfundimtar i përzgjedhjes së 7 nga 14 vendet do jepet në mars të vitit tjetër. ‘Lista është dorëzuar nga shoqëria civile ...

Lexo me teper »

“Si u përdor Ardian Dvorani për kapjen e Gjykatës Kushtetuese” – Meta publikon videon

Presidenti Meta ka publikuar videon e parë të paralajmëruar prej tij për të treguar të gjitha shkeljet e kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, në skemën e kapjes së Gjykatës Kushtetuese nga mazhoranca. Në fillim të videos tregohet mënyra e përcaktuar nga Kushtetuta për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe roli i KED-së në këtë ...

Lexo me teper »

Ishte nisur nga Shqipëria, kapet në brigjet italiane drogë me vlerë 4 milionë euro

Guardia di Finanza italiane ka kapur në brigjet e Brindizit, pas një operacioni të suksesshëm një ngarkesë të madhe droge. Sipas ‘Leggo.it’, gjatë një patrullimi të zakonshëm dega e GdF-së së Brindisit ka kapur një motoskaf disa milje larg bregut. Pas shoqërimit të mjetit detar në port, efektivët kanë kryer një kontroll të imtësishëm të mjetit detar janë gjetur 186 ...

Lexo me teper »

Të shtëna me armë në një spital në Çeki, vriten gjashtë persona

Gjashtë persona kanë mbetur të vrarë pas të shtënave me armë në një spital në Republikën Çeke. Siç shkruan “The Independent”, sulmi ndodhi në qytetin Ostrava rreth orës 07:19 të mëngjesit të sotëm. Policia tha se ende është në kërkim të sulmuesit ndërsa shtoi se ka forcuar sigurinë në të gjithë vendin. Policia çeke publikoi një foto të një burri ...

Lexo me teper »

OSBE kundër ligjit të qeverisë për mediat

Përfaqësuesi i OSBE-së për lirinë e medias në Shqipëri, Harlem Desir, ka rekomanduar përmirësimin e mëtejshëm të Ligjit të Mediave online në vendin tonë. Ai i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare që të rishikojë ndryshimet më të fundit në Ligjin për Mediat Audiovizuale dhe atë për Komunikimet Elektronike. ‘Ishte e rëndësishme të sigurohej që agjensia rregullatore, Autoriteti i Mediave Audiovizive ...

Lexo me teper »

Rusia përjashtohet nga të gjitha kompeticionet madhore sportive për 4 vjet

Rusisë i është ndaluar pjesëmarrja për 4 vjet nga ngjarjet e mëdha sportive, përfshirë Olimpiadën dhe Kupën Botërore të Futbollit, pasi Komiteti Ekzekutiv i Agjencisë Botërore të Anti-Dopingut (WADA) miratoi sanksionet të hënën. Në takimin në Lausanne, Zvicër, Komiteti Ekzekutiv 12 anëtarësh i WADA-s votoi njëzëri për masat kundër Rusisë të rekomanduara më herët nga Komiteti i Pajtueshmërisë së organizatës, ...

Lexo me teper »

Italia në panik nga tërmetet – Njerëzit e kalojnë natën jashtë, mbyllen shkollat

Italia është përballur me panik pas një tërmeti të fuqishëm që goditi mbrëmjen e kaluar provincën e Firences. Tërmeti u regjistrua në orën 4.37 të mëngjesit me magnitudë 4.5, dhe u ndie fort në Firence, Prato, Pistoia, Empoli, San Miniato dhe Montecatini, por edhe në Bolonjë, Perugia, Siena dhe Pisa. Tërmeti i parë u pasua dhe nga 5 goditje të ...

Lexo me teper »

Profil – Kush është Sanna Marin, kryeministrja më e re në historinë e Finlandës

Socialdemokratët e Finlandës, të cilët udhëheqin qeverinë e koalicionit, zgjodhën ministren e Transportit, 34-vjeçaren Sanna Marin si kryeministren e ri të vendit në historinë e kombit nordik. ‘Kemi shumë punë për të rindërtuar besimin,’ u tha Marin gazetarëve pasi fitoi votën e ngushtë me lidershipin e partisë. Antti Lindtman, kreu i grupit parlamentar të partisë, ishte kandidati i dytë. ‘Ne ...

Lexo me teper »