Templates by BIGtheme NET

Ballina

Dorëhiqet Avokatja e Shtetit Alma Hicka, si u padit për “dosjen CEZ”

Jep dorëheqjen nga detyra Avokaten e Shtetit, Alma Hicka. Ende nuk dihet arsyeja se përse është larguar Hicka, ndërkohë që mësohet se kush do ta zëvendësojë. Artur Metani, është Avokati i ri i Shtetit i emëruar nga Rama, i cili më parë mbante postin e drejtorit të Departamentit të Legjislacionit, Monitorimit të Programeve dhe Antikorrupsionit. Mësohet se emri i tij ...

Lexo me teper »

“Qeveri e drogës”, Rama pritet me protesta në Has dhe Kukës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama sot në veri të vendit u pritur me protesta nga qytetarët. Në Has dhe në Kukës, ku Rama zhvilloi dy aktivitete u prit me protesta nga qindra qytetarë.  Me pankarta në duar, jashtë ambienteve ku do zhvillohej aktiviteti, të rinjtë kanë kundërshtuar mënyrën si po qeveris qeveria Rama dhe kanë kërkuar largimin e tij nga drejtimi i ...

Lexo me teper »

Po në këtë audio, zoti Lleshi, si ju duket Rama?! Intelektual?!

Mbrëmë servilizmi i ministrit të ri të Brendshëm Sandër Lleshi, ka arritur kulmin. Ndërsa ishte i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, Sandër Lleshi i interpretuar sipas asaj që tha, e ka quajtur kryeministrin Edi Rama një intelektual të kalibrit të lartë. Ja se çfarë nxori nga goja dje ministri i ri i Brendshëm: “Çfarë kam vënë re ...

Lexo me teper »

Rama jep me koncesion Tiranë-Durrës, 1 kilometër Kashar-Rrogozhinë 18 milionë €

Qeveria shqiptare ka planifikuar të nënshkruaje edhe tre kontrata të reja koncensionare në infrastrukturën rrugore dhe aeroportuale. Ndër to spikat dhënia me koncesion e Autostradës, Tiranë- Durrës kundrejt vlerës 49 miliardë lekë ose rreth 385 milionë euro. Projekti përfshin ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës. Projekte të reja janë autostrada Kashar-Rrogozhinë me 84 miliardë financim ose 660 milionë euro. Gjithashtu kontrata ...

Lexo me teper »

Kush do e pasojë Angela Merkel-in?

Tërheqja e Angela Merkel-it nga politika nuk është më një lajm suprizë. Humbjet e fundit politike kanë bërë që prej muajsh në korridoret e politikës gjermane të përflitet një tërheqje e mundshme e saj, gjë që sot është bërë zyrtare. Merkel nuk do kandidojë më si kryetare partie në zgjedhjet e dhjetorit ndërsa ka thënë se ky do jetë mandati ...

Lexo me teper »

Kush është presidenti i ri i Brazilit, që e quajnë “Donald Trump-i i tropikut”

Presidenti i ri i Brazilit, Balsonaro, është një figurë i së djathtës ekstreme dhe ish-ushtarak, i njohur për qëndrimet e tij polemizuese ndaj grave, minoriteteve dhe indianëve të Brazilit. Jair Bolsonaro është një figurë e thellë polarizuese, që i ka mbijetuar një atentati para zgjedhjeve dhe arriti të bëhej lideri i ekonomisë më të madhe amerikano-jugore në më pak se ...

Lexo me teper »

Nga vrasja te protestat raciste, si u ndez flaka e ekstremizmit (FOTO/VIDEO)

Një minoritar grek ka humbur jetën dje pas një përplasjeje me armë me policinë.  Humbja e jetës së Kostandinos Kacifas shkaktoi shumë bujë e zhurmë në Shqipëri dhe në Greqi. Ekstremizëm në reagime, protesta dhe thirrje raciste ndaj shqiptarëve në vendin fqinj dhe gëzimi i pakuptimtë i shqiptarëve për vrasjen e minoritarit.  Në rrjetet sociale ka pasur një shpërthim të gjuhës së  ...

Lexo me teper »

Fatmir Xhafaj jep dorëheqjen, kush e zëvendëson

Ministri i Punëve të Brendshme Fatmir Xhafaj ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e ka bërë publik kryeministri Edi Rama, i cili thotë që e ka pranuar dorëheqjen e tij dhe se propozon për ministër Sandër Lleshin. “Pranova dorëheqjen e ministrit Xhafaj, të cilin e falenderoj për kontributin e çmuar.Gjeneral Sandër Lleshi do të sjellë një energji të re pozitive në krye ...

Lexo me teper »

Vangjush Dako nën hetim nga Krimet e Rënda për blerje votash

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, është nën hetim nga Krimet e Rënda. Sipas “Report TV”, hetimet ndaj Dakos kanë nisur që prej qershorit të vitit 2017. Në të njëjtin hetim përfshihen edhe disa anëtarë të familjes Avdylaj. Dako po hetohet për blerje votash, për ndikim të paligjshëm në formën e grupit kriminal dhe për punësime të paligjshme. Emri i Dakos ...

Lexo me teper »

Cilët janë dy prokurorët që u “rrodhën” përgjimet për Vangjush Dakon

Ditën e djeshme janë publikuar disa transkriptime të përgjimeve të “Dosjes Avdylaj”, ku dyshohet se është i përfshirë edhe kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako. “Dosja Avdylaj” e ka zanafillën në vitin në fund të vitit 2016 dhe prokuror i çështjes asokohe ka qenë Anton Martini. Pas tij, dosja i kaloi ish-kreut të Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj. Ky i fundit ...

Lexo me teper »