Templates by BIGtheme NET

Ballina

Law-360: Shqipëria do i paguajë 111 mln euro Becchettit

Law-360, një entitet me autoritet dhe i specializuar në informacionet precize mbi zhvillimet e jurisprudencës në SHBA i ka kushtuar sot një artikull gjyqit të Becchettit me qeverinë shqiptare. Sipas Law-360, Shqipëria duhet t’i paguajë Becchettit një dëmshpërblim prej 111 milionë eurosh (ose 125 milionë dollarësh).   Për më tepër lexoni shkrimin e plotë: Shqipëria duhet të paguajë 125 milion ...

Lexo me teper »

Si ndodhi atentati ndaj mikut dhe kunatit të Lul Berishës në Durrës

Në përplasjen e sotme me armë në Durrës ka mbetur i plagosur edhe Plaurent Dervishaj, i cili është kunati i Lul Berishës. I plagosuri tjetër, siç e kemi raportuar edhe më përpara është miku i Lul Berishës, Julian Meçaj, një emër aspak i panjohur për policinë. Të dy të plagosurit ndodhen jashtë rrezikut për jetën në spital. Atentati ndodhi mesditën ...

Lexo me teper »

Meta deklaratë të jashtëzakonshme për shtyp

Presidenti Meta ka bërë një deklaratë urgjente lidhur me situatën politike në vend. Në deklaratë kreu i shtetit thekson se dekreti i tij për shtyrjen e zgjedhjeve kishte si qëllim qetësimin e situatës politike dhe krijimin e mundësive për dialog. Meta thekson se nuk është momenti për prova force, retorikë përçarëse dhe provokuese por për maturi. Në fund presidenti bën ...

Lexo me teper »

10 përgjimet e Bild, nga bisedat e Gjiknurit me Imer Lalën, te mbledhja e kartave të identitetit

Mbrëmjen e sotme Bild ka publikuar 10 përgjime nga dosja 184 e cila ka materiale në lidhje me shit-blerjen e votës në Dibër në vitin 2016 ku janë të përfshirë, ministra, ish-ministra, drejtora policie, njerëz të krimit dhe qytetarë. Në përgjimin e parë është duke folur shefi i Komisariatit të Peshkopisë Robert Aga me Damian Gjiknurin. Në këtë përgjim një ...

Lexo me teper »

Policët përballë policëve për KZAZ-të, cilat janë vatrat e nxehta

Pas kërkesës të disa bashkive të drejtuara nga opozita, për lirimin e KZAZ-ve dhe largimin e materialeve zgjedhore, ka shpërthyer kaosi në disa qytete. Në fillim ishte Shkodra, pastaj Tropoja, Kamza e Kavaja dhe përplasjet mes qytetarëve e policëve bashkiakë dhe atyre të rendit kanë shpërthyer dhe në KZAZ-të nëpër qytetet e tjera. Përplasje në Korçë e Pogradec, rrethohet KZAZ-ja ...

Lexo me teper »

Breshëri plumbash në Martanesh, fëmija 6 vjeç në gjendje të rëndë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Krastë të Martaneshit, ku një fëmijë është plagosur me armë zjarri. 6-vjeçari ndodhet në spitalin e Peshkopisë në gjendje të rëndë, pasi ka marrë tre plumba në pjesën e fytyrës. Personi që ka qëlluar me armë është identifikuar si Jetmir Koxherri, 27-vjeç. Mësohet se Koxherri  dhe babai i djalit ishin konfliktuar me njëri-tjetrin ...

Lexo me teper »

Hahn i shmanget pyetjes së gazetarit për përgjimet e ‘Bild’, flet për suksese imagjinare (VIDEO)

Komisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn, iu shmang pyetjes së gazetarit të Financial Times lidhur situatën e fundit politike në Shqipëri dhe publikimit të përgjimeve të ‘Bild’ për zgjedhjet e vitit 2017 në Shqipëri. ‘Doja të pyesja komisionerin Hahn lidhur me shqetësimet për disa zhvillime të fundit në Shqipëri. Psh kriza e fundit politike, si dhe disa akuza të publikuara nga ...

Lexo me teper »

Rudina Hajdari vetëprezantohet si lidere e PD-së te amerikanët (FOTO)

Deputetja Rudina Hajdari, vetëprezantohet si lidere e Partisë Demokratike në këtë kohë të krizës politike në vend. Hajdari ka publikuar një artikull në median amerikane “USNews”, të titulluar “Shqipëria nuk duhet ta tolerojë demokracinë të negociuar me dhunë”. Në fund të këtij shkrimi, ku kritikon protestat e opozitës të organizuara nga PD, deputetja prezantohet pikërisht si lidere e PD-së dhe ...

Lexo me teper »

Sot vendoset fati i Shqipërisë dhe i Maqedonisë për hapjen e negociatave

Sot liderët e vendeve të Bashkimit Europian do të vendosin nëse Shqipërisë dhe Maqedonisë do t’u jepet drita jeshile për hapjen e negociatave. Mirëpo sipas një shkrimi të publikuar ditën e djeshme nga “EURACTIV”, pothuajse të gjitha vendet janë përgatitur t’i japin dritën e gjelbër Shkupit, ndërsa Tirana ende mbetet me përgjigje “JO” për disa vende. Vitin e kaluar, shtetet ...

Lexo me teper »

Dosja 184 – 16 audiopërgjimet e ‘Bild’ të transkriptuara (E plotë)

Gazeta gjermane ‘Bild’ ka publikuar audio-përgjimet e reja lidhur me zgjedhjet e vitit 2017. Kësaj here janë publikuar audio-përgjime lidhur me dosjen 184 për zgjedhjet në Dibër. Në këto audio-përgjime tregohet sesi kriminelë, zyrtarë policie dhe zyrtarë të lartë të PS-së, ish-ministrat Tahiri e Gjiknuri, deputetët Ulsi Manja e Xhemal Qefalia, ish-deputeti Pjerin Ndreu si dhe kreu i grupit parlamentar, ...

Lexo me teper »