Templates by BIGtheme NET

Ballina

Pas akuzave për përfitime tenderash, reagon Koni: Kam pasur presion institutcional

Pas takimit të djeshëm të senatit të Universitetit të Tiranës me kryeministrin Rama, akuza të shumta janë ngritur drejt rektorit Koni nga katër dekanët e 4 dekanët e universitetit të Tiranës, për firmosje tenderash me qëllim përfitimin duke i kërkuar ministrisë së arsimit shkarkimin e tij. Ky i fundit ka vendosur të pranojë për herë të parë se i është ...

Lexo me teper »

Loja e ‘vockël’ e Ramës për të amortizuar akuzat dhe komenti për Asqeriun

Një sërë akuzash të forta janë bërë këto ditë ndaj Edi Ramës dhe të besuarve të tij: Mirela Kumbaros etj, lidhur me lëvizjen e artistëve nga Teatri Kombëtar duke hedhur dyshime të forta për një plan të fshehtë të përvetësimit të tij. Artistë të njohur kanë dalë kundër kësaj lëvizje dhe kundër një projektligji që është duke u përgatitur nga ...

Lexo me teper »

Meta mesazh të qartë Ramës: Komunikimi arrogant me pedagogët nuk ndihmon

Presidenti Meta ka kërkuar autonomi të plotë universitare si dhe shmangien e komunikimit arrogant, që nuk ndihmojnë për jetësimin e reformave. ‘Komunikimi arrogant nuk na ndihmon për të jetësuar reformat. Standartet e autonomisë universitare dhe lirive akademike janë jetike për demokracinë. Arsimi i lartë përballet me sfida të vështira dhe për zgjidhjen e tyre kërkohet reflektim pozitiv e jo arrogancë. ...

Lexo me teper »

Refuzimi për të hyrë në SHBA dhe disa detaje për akuzat e Llallës ndaj Lu-së

Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson, e ka futur publikisht ish-Prokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë, Adriatik Llalla, nën nenin 7031 (c) të Ligjit për Buxhetin e Konsoliduar të FY 2017, për shkak të përfshirjes së tij, sipas tyre, në korrupsion të rëndësishëm, duke i ndaluar hyrjen në SHBA. Neni 7031 (c) parasheh që në rastet kur Sekretari i Shtetit ka informacion ...

Lexo me teper »

Gjiknuri i përgjigjet Tabakut: Nuk i dhamë lekët kot, bëmë parapagim

Në interpelancën e sotme që po zhvillohet në Kuvend, Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri i përgjigjet deputetes Jorida Tabaku, lidhur me cështjen e tre inceneratorëve, në Fier, Elbasan dhe Tiranë. “Në impiantet teknologjike, ata që janë marrë me këtë biznes e kuptojnë, linjat teknologjike duhen porositur një vit më parë, duhet të bësh parapagim. Po të shikoni të gjitha kontratat, ...

Lexo me teper »

Aktrimi i sistemeve, përmes batutash

Edhe pse takimi i sotëm mes kryeministrit Rama e ministres Nikolla me Senatin e Universitetit të Tiranës pritej të kishte debate të ashpra mbi mënyrën e funksionimit të universiteteve, ligjin e arsimit të lartë dhe problematika të tjera, ai është shoqëruar me batuta mes palëve. Që në fillim të fjalës së tij, Rama tha se ky takim u kërkua nga ...

Lexo me teper »

Rama sulm frontal Universitetit të Tiranës: ‘Bëmë akreditimin dhe nuk doli mirë! Jeni ‘Bishti i Fundit i Kavallit!’’

Një takim me Senatin e Universitetit të Tiranës ka nxjerrë në pah sulmin që kryeministri i vendit Edi Rama u ka bërë atyre. Rama ka evidentuar mungesën e disa pedagogëve në takimin me të, teksa ka thënë se nuk e di se si justifikohet mungesa e atyre që kërkuan takimin por se dinte një gjë: ‘Askush nuk e merr dot ...

Lexo me teper »

Deputeti i Merkelit, Frei: Parlamenti duhet t’i hiqte imunitetin Saimir Tahirit!

Thorston Frei, deputeti gjerman i CDU-së, partisë së Angela Merkelit, njëkohësisht raportuesi për Shqipërinë në KE deklaron sot se Parlamenti Shqiptar duhet t’i hiqte imunitetin Saimir Tahirit. ‘Kam ndjekur me vëmendje rastin Tahiri. Parlamenti duhet t’i hiqte imunitetin Tahirit pa diskutime! S’ka pse të mbrohen disa njerëz në situata të tilla politike! Para ligjit jemi të gjithë të barabartë. Është ...

Lexo me teper »

Refuzimi i tretë i Nikollës – Pse ka frikë ministrja nga deputetët?

Ministrja e Arsimit, Nikolla, nuk është paraqitur sot në Komisionin Parlamentar për Arsimin, ku ishte thirrur nga përfaqësuesit e opozitës në këtë komision, në një seancë dëgjimore. Sipas kryetares së komisionit, deputetes së PD-së, Vokshi, kjo është e disata herë që Nikolla nuk i përgjigjet thirrjes së komisionit. Arsyeja e mungesës në mbledhjen e komisionit sipas njoftimit të Ministrisë së ...

Lexo me teper »

Fshatra të bllokuara dhe rrëshqitje dherash-Moti sjell probleme për Shqipërinë

Reshjet e vazhdueshme të shiut dhe të dëborës ditën e djeshme, shkaktuan probleme në qarkullim në disa akse rrugore në vend, ku mjaft problematike paraqitej situata në Qafë-Thanë. Mirëpo sot, situata duket të jetë duke shkuar drejt normalizimit, pasi ky aks rrugor tanimë është bërë i kalueshëm. Por në mjaft akse të tjera paraqiten mjaft probleme, jo vetëm nga dëbora ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful