Templates by BIGtheme NET

Ballina

Kryebashkiakët me nga 3 mandate mund të rikandidojnë përsëri

Kryebashkiakët me nga 3 mandate mund të rikandidojnë për një tjetër mandat në krye të bashkive. Vendimi është marrë nga Komisoni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e sotme. Në vendim theksohet se të gjithë kryebashkiakët që kanë tashmë 3 ose më shumë mandate në krye të bashkive respektive, kanë të drejtën të rikandidojnë. Partia Socialiste kishte bërë kërkesë që kryebashkiakët ...

Lexo me teper »

Tensionet e rrezikshme mes fuqive bërthamore në Azi, përplasja Indi-Pakistan

India njoftoi se ka kryer sulme ajrore në një kamp trajnimi terrorist përgjatë Linjës së Kontrollit (LoC), në kufirin “de facto” mes Indisë dhe Pakistanit në rajonin e kontestuar të Kashmirit, në një përshkallëzim të rrezikshëm ndërmjet dy fuqive bërthamore. Sulmi i ushtrisë indiane u krye në orët e para të mëngjesit të së martës dhe erdhi si përgjigje ndaj ...

Lexo me teper »

Banorët e Bregut të Lumit paralajmërojnë Veliajn: Qëndro larg shtëpive tona

Bashkia dhe INUV-i kanë vajtur mëngjesin e sotëm për të prishur banesat në zonën e Bregut të Lumit, si zgjatim i Bulevardit të ri. Banorët e më shumë se 40 banesave kanë dalë në rrugë dhe kundërshtojnë fuqishëm prishjen e banesave të tyre dhe daljen në rrugë të madhe, pasi nuk u është ofruar asnjë dëmshpërblim. Ata kërkojnë që të ...

Lexo me teper »

Fredi nga Peqini zbulon komplotin sovjetik

Portali AlpeNews i kontrolluar nga ish-gazetari Alfred Peza, ka raportuar dhe sponsorizuar një artikull tërësisht të rremë duke deformuar dhe tjetërsuar të dhëna elementare që mund të gjenden lehtësisht nga kushdo me një kërkim në Google.  (Lexoni këtu artikullin e AlpeNews) Artikulli ka në shënjestër një autore të huaj, aktive në Shqipëri, ajo quhet Alice Taylor, e cila shkruan periodikisht ...

Lexo me teper »

Kërkesa e opozitës për shkarkimin e Arta Markut, Gent Ibrahimi “heq dilemat”

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, i është përgjigjur kërkesës së Partisë Demokratike për shkarkimin e kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku. Sipas Ibrahimit, shqyrtimi dhe vendimi lidhur me kërkesën e opozitës i takon Inspektoriatit të lartë të Drejtësisë. “Procedimi disiplinor nuk shqyrtohet nga KLP-ja por nga Kolegji i Apelimit. Procedimi për kryeprokuroren Arta Marku mund të nisë ...

Lexo me teper »

Kush e urdhëroi ATSH-në të publikonte lajmin e pavërtetë për Lulzim Bashën?

  Dje, në orën 19:29, Partia Demokratike shpërndau një njoftim në grupin e “Whatsup”-it, ku ka gjithë gazetarët që mbulojnë zhvillimet në këtë parti. Njoftimi tingëlloi i çuditshëm, sepse nuk ishte fjala vetëm për përgënjeshtrim për disa medie në Shqipëri, por në trupin e mesazhit përmendej “Russia Today”. Sipas PD-së, disa medie në vend kishin përhapur lajmin se kryedemokrati Lulzim ...

Lexo me teper »

Çfarë kanë italianët me Edi Ramën?

Ditët e fundit, që pas nisjes së protestave të opozitës dhe lajmërimit për dorëzimin e mandateve, është vënë re një prani e shtuar e kronikave të medieve italiane për Shqipërinë. Janë të paktën 3 kronika dhe 2 shkrime, (për të  cilat Hashtag.al ka raportuar) që sjellin në mënyrë të përmbledhur thelbin e problemeve në vend, thënë ndryshe “vënë gishtin në ...

Lexo me teper »

Ju prezantojmë anëtaren e KLP-së: Kur keni dilema më pyesni mua. Ua heq fare se kam intuitë

Një ditë më parë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, shpalli moskompetencë për sa i përket shqyrtimit të kërkesës së opozitës së bashkuar për shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku. Kërkesa e opozitës kishte të bënte me faktin se Arta Marku, kishte çuar si kandidat për të qenë anëtar i KLP-së, prokurorin Bujar Sheshi, pa marrë më parë përgjigje lidhur me pastërtinë ...

Lexo me teper »

Maria Zakharova – Si po e ndihmon Edi Ramën deklarata e lojtares së preferuar të Putinit

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova, i ka konsideruar deklaratat e fundit të kryeministrit Edi Rama mbi bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë si të papranueshme dhe sipas saj komplikojnë negociatat ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Sipas Zakharovës, Rama në një nga intervistat e tij të fundit tha se “për të, Kosova është pjesë e Shqipërisë”, ndërsa “bashkimi i Shqipërisë ...

Lexo me teper »