Templates by BIGtheme NET

Ballina

Qëllohet me plumb në kokë 26-vjeçari në mes të Myslym Shyrit

Një 26-vjeçar është qëlluar me armë zjarri paraditen e sotme në mes të Myslym Shyrit. Plumbi e ka kapur të riun në kokë. Ngjarja ka ndodhur pranë një objekti në rikonstruksion dhe i riu mësohet se ishte punonjës ndërtimi. Policia ka marrë në pyetje pronarin dhe punëtorët e pallatit për sqarimin e rrethanave, por thuhet se në këtë onjekt kishte ...

Lexo me teper »

Dosja 184 – Arta Marku shet prokurorin e çështjes Klodian Braho

Pas shpalljes së moskompetencës së Prokurorisë së Përgjithshme për “Dosjen famëkeqe 184”, vjen një reagim nga kryeprokurorja Arta Marku. Përmes një njoftimi të shpërndarë në redaksitë e mediave, Marku sqaron vendimin e saj: “nga ana e Prokurorisë për Krime të Rënda Tiranë, pas kryerjes së veprimeve hetimore në tërësi dhe përfundimit të plotë të transkriptimit të përgjimeve, më datë 12.07.2019, është ...

Lexo me teper »

PD kërkesë Prokurorisë: Verifiko kryebashkiakun e Vorës, i arrestuar në Greqi

Partia Demokratike i bën thirrje Prokurorisë për verifikimin e një tjetër eksponenti të Partisë Socialiste. Sipas PD-së, kryebashkiaku  i Vorës kapet nga ligji për dekriminalizimin. Kërkesa mban firmën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Gazment Bardhi, i cili thotë se për shkak të ligjit për dekriminalizimin, Kajmaku nuk mund të ushtrojë funksion publik.  “Ai dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar ...

Lexo me teper »

Kryehetuesi i Enver Hoxhës: “Bravo Ambasada Amerikane, na sensibilizon për SPAK-un”

Ambasada Amerikane në Tiranë ka nisur publikimin e një seriali videosh nëpërmjet të cilave ajo tenton të shpjegojë hapat që do ndjekë në vijim reforma në drejtësi. Për shkak të ngërçit të deritanishëm të reformës dhe pasojave kolosale juridike që kulmuan me shkërrmoqjen e Gjykatës Kushtetuese, duket se shpjegimet e ambasadës nuk janë marrë seriozisht nga ndjekësit e faqes së ...

Lexo me teper »

Arrestohet Prokurorja Speciale në Maqedoni, Katica Janeva (VIDEO)

Pak kohë pas publikimit të audiopërgjimeve nga “La Verita”, arrestohet Prokuroria Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva. Policia ka rrethuar sot shtëpinë e Janevës në Kozle, Shkup, për shkak të një urdhëri për arrestimin e saj. “Alsat” jozyrtarisht mëson se përveç Katica Janevës pritet të arrestohen edhe tre persona të tjerë, mes tyre mund të ketë edhe dy politikanë. ...

Lexo me teper »

Krimet e Rënda heqin dorë nga “Dosja 184”: S’e kemi ne kompetencë

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka hequr dorë nga dosja famëkeqe “184”, duke ia kaluar atë Prokurorisë së Dibrës. Kjo me argumentin se Prokuroria e Krimeve të Rënda nuk ka kompetencë për të zhvilluar hetimet për çështjen pasi në këtë rast, gjykon se s’kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal. Prokuroria e Dibrës pritet të caktojë prokurorin që ...

Lexo me teper »

U hodh mbi fugonin e turistëve spanjollë, IKMT prish restorantin e Mihal Kokëdhimës – Tani u kujtua se ishte pa leje

Duhet të ndodhte një incident që Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit të vendoste të prishë bar-restorantin “Panorma” në Porto-Palermo, nën arsyetimin se objekti rezulton pa leje. Restoranti i Mihal Kokëdhimës, i cili iu hodh sipër fugonit të disa turistëve spanjollë dhe dy shoqëruesve të tyre shqiptarë, po shembet në këto momente nga IKMT. Ky restorant është 2 mijë metër ...

Lexo me teper »

“Shqiptarët, skllevërit modernë në Britani”, shifrat alarmante detyrojnë ambasadën të marrë masa

Ambasada Britanike në Tiranë ditët e fundit ka bërë thirrje për të bashkëpunuar me organizata të ndryshme, për të trajtuar dhe luftuar skllavërinë moderne në Shqipëri. “Ambasada Britanike në Tiranë pranon propozime projektesh në kuadër të programit për Skllavërinë Moderne. Aplikimet pranohen deri më dt 6 shtator 2019. Më shumë informacion mund të gjeni në faqen tonë të internetit.”, thuhet ...

Lexo me teper »

Gazeta gjermane artikull për protestat nga Tirana në Moskë: Lajme të mira!

Gazeta liberale gjermane “Der Tagesspiegel” i ka kushtuar një artikull çështjes së demokracisë në vendet e Europës lindore dhe juglindore dhe protestave që po zhvillohen nga Tirana në Moskë. Nën titullin “Demokracia në Europën lindore është më e mirë se sa mendohet”, gazeta rradhit reagimet në vendet ish-komuniste si Shqipëria, Rumania, Çekia, Serbia madje edhe Rusia ku pushteti është sfiduar ...

Lexo me teper »

Socialistët zgjedhin Briseida Kadian si kryetare të Këshillit të bashkisë së Shkodrës

Konfirmohet Briseida Kadia si kryetare e Këshillit Bashkiak qytetit të Shkodrës, në mbledhjen që po mbahet në ambientet e bibliotekës së universitetit ‘Luigj Gurakuqi’. “Ndihem e nderuar të marr këtë pozicion. Dua të falenderoj PS, deputetët dhe këshilltarët për besimin”, tha Kadia gjatë fjalës së saj. Po ashtu ajo u zotua se do të tregohej “e drejtë dhe e paanshme” ...

Lexo me teper »