Templates by BIGtheme NET

Ballina

Ministri britanik firmos ekstradimin e Assange në SHBA

Ministri i Brendshëm i Britanisë së Madhe, ka zbuluar se ka nënshkruar një kërkesë për ekstradimin e bashkëthemeluesit të ‘WikiLeaks’, Julian Assange, në SHBA, ku ai është akuzuar për shkelje të ligjit të spiunazhit. Duke folur në programin e ‘BBC Radio 4’, Sajid Javid, tha se ai kishte hedhur firmën për ektsradimin e tij duke vërtetuar kësisoj atë që kishin ...

Lexo me teper »

Pas Holandës, edhe Zvicra nis diskutimin për heqjen e vizave për shqiptarët

Pas Holandës dhe politikanët zviceranë po eksplorojnë mundësinë e heqjes së vizave për shqiptarët. Siç raportohet nga Corriere Del Ticino, këshilltari kombëtar nga Kantoni i Ticinës, që i përket partisë kombëtare të ligës, Lorenzo Quadri, kërkoi një interpelancë me Këshillin Federal pasi rikujtoi se parlamenti holandez në javët e fundit ka miratuar me shumicë të madhe një mocion për ripërtëritjen ...

Lexo me teper »

Meta nis konsultimet me partitë politike për datën e zgjedhjeve lokale

Presidenti Meta do nisë sot konsultimet me partitë politike lidhur me krizën në vend. Takimet pritet të nisin sot, 2 ditë pasi kreu i shtetit firmosi shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit dhe pas vendimit të mazhorancës për nisjen e procedurave për shkarkimin e tij. Konsultimet kanë të bëjnë me caktimin e datës së zgjedhjeve lokale. Takimi i parë ...

Lexo me teper »

Regjistrime bisedash, takime sekrete dhe mesazhe për ndërkombëtarët, deklaratat e forta të Metës

Presidenti i Republikës Ilir Meta, doli sot në një Konferencë të Jashtëzakonshme për mediat, ku dha një mesazh të rëndësishëm pas deklaratave të maxhorancës se ai “ka shkelur Kushtetutën me shfuqizimin e datës së zgjedhjeve” dhe debateve për synimet e Ramës për shkarkimin e tij. Meta u bëri thirrje palëve politike që kishin dyshime në kushtetutshmërinë e aktit të tij, ...

Lexo me teper »

INTERVISTA E PLOTË – Anti-sorosiani Altin Goxhaj përballë Adi Krastës

Nuk ndodh shpesh ta shohësh Altin Goxhajn në ekranet e televizioneve kryesore të vendit. Duket sikur ka një marrëveshje të pashkruar për përjashtimin e tij. Duhet të ketë armiq të fuqishëm Goxhaj.  Mirëpo dhe Adi Krasta është një lloj përjashtimi në vetvete, Goxhaj u shfaq në një intervistë përballë Krastës në A-Show, në një intervistë që duket se shkaktoi shumë ...

Lexo me teper »

Dhe pse pa gjykatë Kushtetuese, socialistët 5 orë debat të enjten për të shkarkuar Metën

Ka përfunduar Konferenca e Kryetarëve e mbledhur nga kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ku është vendosur për të mbajtur të enjten në Parlament një debat 5 orë për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Kjo konferencë u mblodh pas vendimit të presidentit për të shfuqizuar dekretin për datën e zgjedhjeve. Debati mësohet se do të ndahet në mënyrë proporcionale mes grupeve ...

Lexo me teper »

Fjalë për fjalë – Të gjitha argumentet e Metës për shtyrjen e zgjedhjeve

Presidenti i Republikës Ilir Meta publikoi sot argumentet e tij se pse vendosi të shtyjë zgjedhjet pa një afat të caktuar. Përmes një Konference të Jashtëzakonshme për mediat, Meta tha se për shkak të krizës politike vendi po shkonte drejt një konflikti social dhe se siguria kombëtare ishte në rrezik. Data 30 sipas presidentit nuk garantonte garën në zgjedhje, me ...

Lexo me teper »

Studimi që nxjerr zbuluar motorin “Google”

Presidenti Trump dhe republikanë të tjerë shpesh herë e kanë akuzuar motorin e kërkimit “Google” për anshmëri kundër konservatorëve gjatë viteve të fundit. Por gjigandi i teknologjisë është përgjigjur se algoritmi i tij dhe punonjësit as nuk e llogarisin ideologjinë në nxjerrjen e rezultateve të kërkimit. Gjatë dëshmisë së tij para Komitetit Gjyqësor të Dhomës në dhjetor, CEO i Google-it, ...

Lexo me teper »

Rama-Metës: Nga dje e ke humbur të drejtën të qëndrosh në atë zyrë!

Kundërpërgjigjet ndaj Ilir Metës nga fushata Edi Rama, pas vendimit të presidentit për të anuluar zgjedhjet. “Dje Ilir Meta e ka shkruar fatin e tij si një president që e ka humbur të drejtën të qëndrojë në atë zyrë!”, u tha qytetarëve të Burrelit kryeministri Edi Rama, duke paralajmëruar në këtë mënyrë një shkarkimin të mundshëm të presidentit. E kishte ...

Lexo me teper »

Mediet afër qeverisë: Meta nuk ka të drejtë të anulojë zgjedhjet, PS-ja po përgatit shkarkimin

Mediet afër qeverisë Rama që nga dita e djeshme kur presidenti Meta anuloi datën e zgjedhjeve vendore kanë nisur të publikojnë ato që sipas tyre janë “argumente”, se ky vendim i presidentit është nuk dhe nuk mund të zbatohet. “Referenca kushtetuese për caktimin e datës së zgjedhjeve të 30 qershorit është konsumuar për këto zgjedhje dhe nuk mund të  merret ...

Lexo me teper »