Templates by BIGtheme NET

Ballina

'RAPISCAN' PAGOI LOBISTË AMERIKANË PËR SHANTAZH NDAJ QEVERISË RAMA

Kompania amerikano-shqiptare ‘Rapiscan’ (e cila ka koncensionin e skanimit doganor) ka paguar lobistë amerikanë, për të penguar nismën e qeverisë së Edi Ramës për anulimin e koncensionit. Konflikti mes kompanisë dhe qeverisë Rama nisi në fillim të vitit 2014, ndërsa qeveria shqiptare kërkoi ta çonte konfliktin në Arbitrazh. Në disa dalje publike gjatë kësaj kohe, Edi Rama e konsideroi këtë ...

Lexo me teper »

PROKURORIA: ENERGJINË ELEKTRIKE E VJEDHIN TË PAPUNËT (Zbardhet raporti mbi arrestimin e fukarenjve)

Vjedhja e energjisë elektrike zuri një peshë të lartë në grupin e veprave penale për vjedhjen e pasurisë dukë përbërë 16,5 %, të totalit të procedimeve të regjistruara, njoftoi Prokuroria e Përgjithshme në raportin e punës për vitin 2015 drejtuar Kuvendit të Shqipërisë. “Në analizë të të dhënave për të pandehurit e regjistruar për këtë vepër penale, mund të nxjerrim ...

Lexo me teper »

BLLOFI QEVERITAR ME PORTALET (si u diskretitua nisma e Haritos me 2 shkrime)

Nisma e ministres Harito për ‘disiplinimin’ e mediave on-line po shndërrohet në një përpjekje qesharake, kryesisht për mungesën e seriozitetit të vetë atyre që e përkrahën dhe e shndërruan në projektligj. Kanë mjaftuar dy shkrime të analistëve Mero Baze dhe Andi Bushati për të zbërthyer absurditetin e një projektligji që ngatërron informacionin me tregtinë dhe që është në kundërshtim edhe ...

Lexo me teper »

RAPORTI: SI PO E USHQEN QEVERIA MJERIMIN

Avokati i Popullit ka surprizuar me raportin e fundit të dorëzuar në Kuvend, duke folur për herë të parë për difekte dhe probleme në themel të sistemit shoqëror dhe shtetëror. Në një analizë të qartë mbi shkaqet që nxisin varfërinë në Shqipëri, institucioni ofron konstatime të qarta mbi mënyrën se si qeveria dhe politikat qeverisësë nxisin fukarallëkun. Zakonisht, Avokati i ...

Lexo me teper »

FIRMA QË NDËRTON TEK LIQENI, U SEKUESTRUA NGA ANDROKLI KOKTHI

Data 18 Shkurt i gjeti protestat tek Liqeni duke u intensifikuar nga grupet qytetare. Pasditen e 18 Shkurtit, lajmi i arrestimit të Androkli Kokthit bëri xhiron e mediave, ishte arrestuar kreu i Tatimeve për Tiranën. z.Kokthi u akuzua se kishte përvetësuar në mënyrë të paligjshme disa mallra të sekuestruara nga Tatimet. Por procesi gjyqësor që do vlerësonte masën e arrestit ndaj tij ngriti ...

Lexo me teper »

VIDEO – LIQENI / Aktivistët kërkojnë lejen e ndërtimit, por marrin grushta (dhe policia që fshihet)

Pavarësisht nga prania e shumë uniformave blu te parku i liqenit, punonjësit e firmës që po vendos skelat për ndërtimin nuk kanë ngurruar të përdorin grushtet mbi aktivistët e shoqërisë civile. Shoqëria civile ka vendosur çadra mbrëmë për të ndaluar punimet, por edhe punonjësit kanë vazhduar punën, të mbrojtur nga policia. Në rrjetet sociale, aktivistët e shoqërisë civile kanë postuar ...

Lexo me teper »

ÇFARË MERAKU KA SAIMIRI? (detajet e një biznesi 80 milionë euro me kamerat e sigurisë)

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri reagoi sot në lidhje me arrestimin e bujshëm të policit që kishte grabitur një taksist. Tahiri tha se ky ishte një shembull perfekt i bashkëpunimit mes policisë dhe qytetarëve, duke bërë dhe një prapashtesë paksa të cuditshme: “Ja përse miratimi i Ligjit për Sigurinë Publike është i domosdoshëm.”, u shpreh Tahiri. Vënia e theksit tek ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE – SENATORI MASHTRUES I KOÇO KOKËDHIMËS (dosja e FBI zbulon skandalin)

Nga Habjon Hasani Një lobist amerikan i cili është i lidhur me deputetin shqiptar Koço Kokëdhima, u arrestua të dielën më datën 13 Mars në SHBA. Cary Lee Peterson, një 36 vjeçar që bënte lobistin dhe pretendonte se kishte ndikim dhe lidhje në Uashington, në fakt rezulton sipas një hetimi të FBI-së, një mashtrues klasi. Ai akuzohet për mashtrim dhe ...

Lexo me teper »

GËRDECI, 10 FAKTE QË MEDIA NUK I THOTË

Çdo 15 Mars media ofron detaje dhe fakte të përsëritura mbi dosjen ‘Gërdeci’. Fakte të stërthëna apo detaje të përzgjedhura nga dosja që tregojnë diçka, ndonëse kjo dosje fsheh ende disa të panjohura dhe probleme thelbësore, që media nuk preferon asnjëherë t’i eksplorojë. HashtagAL ofron në vijim 10 fakte dhe ngjarje, të verifikuara, të cilat japin një tjetër këndvështrim, të ...

Lexo me teper »