Templates by BIGtheme NET

Ballina

EDHE FËMIJË TË PUNËSUAR PËR HASHASHIN, FURGONËT NISEN ÇDO DITË NGA KAMZA

  Një qytetar nga një zonë e Krujës, me emrin T., ka denoncuar në gazetën ‘Shekulli’ nisjen nga Kamza të furgonëve me punëtorë, që ikin nëpër zonat ku duhet të punojnë çdo ditë në korrjen dhe tharjen e kanabisit. Sipas denoncuesit, i cili e ka të vështirë të identifikohet pasi ka frikë për jetën, furgonët mbushen me njerëz të moshës ...

Lexo me teper »

KLIMA PËR BIZNESIN, PSE SHQIPËRIA ZBRITI NË NIVELIN E ZIMBABVES

‘Lufta’ e shumë vendeve në botë për të tërhequr sa më shumë investitorë të huaj ka arritur të tregojë se në thelb të të gjithave qëndron besimi se në të ardhmen, investitorët mund të arrijnë të tërheqin fitimin e investimit të tyre. Në vite të ndryshme, raporti i vendeve të cilat kanë tërhequr më shumë kompani nga jashtë është përmbysur ...

Lexo me teper »

BIZNESI I PISËT I TENDERËVE PËR PASTRIMIN E TIRANËS DHE HESHTJA E VELIAJT

  Të dhënat e administruara nga BIRN, tregojnë që tenderët e bashkisë së Tiranës për pastrimin e qytetit, janë mbajtur shpesh me procedura të destinuara për situata emergjente, duke shtuar kostot dhe prishur konkurrencën mes operatorëve. Me 22 shkurt 2016, një komision i përbërë nga zyrtarë të bashkisë së Tiranës, u mblodh për të shpallur fituesin e një tenderi për ...

Lexo me teper »

PO MARTOHET ‘PRINCI’? EPO NUK ËSHTË I VETMI…

  Leka Zogu, i vetëshpallur Princ Leka II i shqiptarëve, martohet sot. Për ceremoninë e tyre martesore do të shfrytëzohet edhe rezidenca e Pallatit të Brigadave, ku aktualisht ka rezidencën Presidenti i Republikës. I cili nga ana e tij është një nga të ftuarit në dasmën e këshilltarit të tij politik me vajzën e aktores Yllka Mujo. Në ceremoni janë ...

Lexo me teper »

GJOBAT DHE TAKSAT PO MBYSIN BIZNESIN, 3 MIJË TË FALIMENTUAR NË 8 MUAJ

Rreth 1500 biznese kanë bërë kërkesë për çregjistrim në QKR, pa kaluar ende 12 muaj nga fillimi i aktivitetit. Sipas një vëzhgimi të Monitor, shumë prej tyre u detyruan të regjistrohen kur filloi aksioni antiinformalitet, por shpejt e kuptuan që të formalizuar nuk mund të mbijetonin. Arsyet? Kriza, konkurrenca e shtuar, gjobat, taksat e larta, kalimi nga biznes i vogël ...

Lexo me teper »

DOKUMENTI – PSE BRUKSELI RRËZOI KANDIDATËT E RAMËS: NUK PLOTËSONIN KRITERET

Arsyet e refuzimit të 3 kandidatëve të Qeverisë shqiptare për gjyqtar në Strasburg kanë lidhje me procedurat e përzgjedhjes së tyre. Këshilli i Europës ka publikuar dokumentin që solli vendimin për rrëzimin ‘në bllok’ të emrave të Sokol Berberit, Gent Ibrahimit dhe Ina Ramës. Zyrtarisht KiE sqaron se refuzimi i kandidaturave të Sokol Berberit, Ina Ramës dhe Gent Ibrahimit është ...

Lexo me teper »

‘KANABISI ËSHTË 5-FISHUAR, MA KONFIRMUAN ZYRTARISHT ITALIANËT’

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka analizuar raportin e Guardia di Finanzia që duket se është pasuruar posaçërisht për opozitën me shifra të ofruara nga partnerët italianë. Opozita është informuar zyrtarisht nga autoritetet ligjzbatuese italiane se pas vrojtimit të 17% të territorit nga ajri, rezulton 8% e mbjellë”, tha Basha. Sipas tij, kjo do të thotë 5-fishim i sipërfaqes ...

Lexo me teper »

FOTO – VIDEO / PËRMBYTET VLORA, UJI MBULON RRUGËT PAK METRA NGA LUNGOMARE

Ka mjaftuar pak shi dhe rrugët e Vlorës janë përmbytur. Pamjet në foto dhe video që kanë mbërritur në redaksinë e HashtagAl tregojnë se shiu ka mbuluar rrugët. Pamjet i përkasin një zone pranë bregdetit, disa dhjetëra metra nga ku fillon projekti i Lungomares, pranë portit detar. Ndërsa vijojnë investimet në fasada, sistemi i kanalizimeve në këtë qytet mbetet problematik.  

Lexo me teper »

PO KËTA ÇFARË JANË?

Raporti i Guardia di Finanzias italiane për kanabisin në Shqipëri ishte jashtë çdo pritshmërie: Vetëm fjalë të bukura dhe falenderime për Policinë e Shtetit, por asnjë shifër konkrete. Kolonel Minuto, shefi i zyrës së veprimeve pranë Guardia di Finanzia në Durrës raportoi sot në Tiranë për rezultatet e punës kundër trafikut të drogës deri në datën 15 shtator të këtij ...

Lexo me teper »