Templates by BIGtheme NET

Ballina

Meta jep dorëheqjen nga LSI-ja: Nuk e di çfarë do ndodhë për 4 vitet e ardhshme

Presidenti i ri i republikës, Ilir Meta, në një konferencë për mediat nga kryesia e Kuvendit, bëri me dije se do të japë dorëheqjen që sot në mbrëmje nga posti i kryetarit të LSI-së, kjo për arsye etike dhe morale. Meta tha: Dua të falënderoj opozitën për bashkëpunim që kemi pasur gjatë kësaj periudhe në krye të Kuvendit të Shqipërisë ...

Lexo me teper »

Ilir Meta, Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë

Kuvendi vendosi sot pasdite, që kreu i ri i shtetit të jetë kreu i LSI-së dhe njëkohësisht dhe kreu i Kuvendit të Shqipërisë, të marrë në dorë drejtimin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Meta ka marrë votat e 87 ligjvënësve shqiptarë dhe vetëm dy vota kundër. Meta do të marrë nisë mandatin e tij të Presidentit në datën 24 ...

Lexo me teper »

Intervista-Ndriçim Xhepa: Jeta jonë ishte propagandë, nuk kemi pse kërkojmë falje…

Artisti i Merituar Ndriçim Xhepa, në një intervistë për GSH.al shpjegon raportin e tij me të shkuarën dhe të tashmen, propagandën e sistemit komunist dhe rolet e indoktrinuara në shumë filma. Xhepa shpjegon rolin e çdo artisti në ato vite, duke sqaruar se sipas tij asnjë aktor nuk ka pse të kërkojë falje, për rolet e tij nëpër ato filma, ...

Lexo me teper »

PD-Vlahutin-it: Mos fshih faktet, ke gënjyer partitë e vogla

Partia Demokratike ka reaguar pas takimit që ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, e shoqëruar nga Lu dhe Borchard zhvilluan me partitë e vogla. PD-ja me anë të një deklarate  bën me dije se Vlahutin iu ka thënë partive të vogla se PD-ja nuk ka paraqitur ofertë në tavolinë. Në deklaratën e PD-së thuhet se ky është një shtrembërim i të ...

Lexo me teper »

Basha: Protestat do përshkallëzohen, nëse provokohemi nuk mbajmë përgjegjësi

I ftuar në studion e emisionit “Opinion” lideri i opozitës Lulzim Basha duke treguar se në vend do të ketë përshkallëzim të protestave, ka thënë se nuk do të ketë zgjedhje në vend, pasi forcat e qytetarëve të bashkuar nuk do e lejojnë një gjë të tillë. Jo. PD dhe qytetarët do sabotojnë dhe shkatërrojnë farsën elektorale. Të drejtën e ...

Lexo me teper »

Donald Lu: Zgjedhjet pa opozitën konsiderohen të ligjshme

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori i SHBA-së në vendin tonë ka folur për krizën politike në Shqipëri. I pyetur në do të ishte i shqetësuar nëse do të kishte zhgjedhje pa opozitën, Lu u shpreh se ka ende kohë për zgjidhjen e krizës që ka pushtuar politkën në vend prej disa kohësh, dhe se sipas tij, zgjedhjet ...

Lexo me teper »

Analizat sekrete zbulojnë mashtrimin e kompanive të naftës

Nga Merxhan Daci /Anxhela Ruçi Cilësia e naftës shqiptare është shumë e ulët, nëse ajo krahasohet me atë të vendeve fqinje. Ky pohim nuk është legjendë urbane, por arriti të provohej nga PSE në rrugë laboratorike. Një investigim, i shtrirë në disa muaj, provon qartësisht se nafta, e cila shitet në pikat e karburantit përreth Shqipërisë dhe furnizon rreth 430 mijë ...

Lexo me teper »

Kryeministri hungarez akuzon Soros-in: Je armiku i vlerave evropiane, ke zhvatur miliona njerëz

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, i ka cilësuar si të pabaza akuzat ndaj tij se kërkon të mbyllë një Universitet të financuar nga miliarderi amerikan, George Soros. Reagimi i Orban vjen ndërkohë që Bashkimi Europian ka hapur një çështje ligjore ndaj Hungarisë lidhur me një ligj polemizues për arsimin e lartë. Orban foli në Parlamentin Europian për t’iu përgjigjur kritikave se ...

Lexo me teper »

Lubonja: Institucionet janë personalizuar, mjafton që Rama të mbajë karrigen

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në news 24 ka folur mbi situatën politike dhe ngërçin e negociatave. Lubonja ka thënë se pozicionimi i kryeministrit Edi Rama është skandaloz, pasi tregon personalizimin e institucioneve shtetërore. Është skandaloze kjo që ndodhi me Ramën, që deklaron se “i heq disa ministra menjëherë, vetëm unë të mos iki nga kryeministër. Ç’do më thënë kjo ...

Lexo me teper »

Haradinaj pas lirimit: Jam mirë e bukur, thjesht sa çuam dëm katër muaj

Ish-kryeministri dhe lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, është liruar sot nga gjykata e Kolmarit në Francë. Haradinaj ishte arrestuar pas një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia në aeroportin e Basel-Mulhouse. Sipas Serbisë, ndaj Haradinajt kishte akuza shtesë lidhur me luftën në Kosovë në vitin 1999, por gjykata e ka lënë të lirë në seancën e sotme. Ndaj kreut të ...

Lexo me teper »