Templates by BIGtheme NET

Ballina

Blushi i tregon Braçes një gjëegjëzë (me mace dhe Taulant)

Gjatë seancës së sotme plenare ka patur replika midis Ben Blushit kryetarit të LIBRA-së dhe deputetit të PS, Erion Braçe. Koncesionet e dhëna nga qeveria janë kthyer në temën e debatit, por dhe çështja e pengimit që LIBRA pati për t’u regjistruar në KQZ. Blushi i drejtoi një gjëegjëzë Braçes: LIBRA është regjistruar për të marrë pjesë në zgjedhje, por ...

Lexo me teper »

Incidenti në CNN, moderatori mbyll emisionin pas akuzës për ‘Fake News’

Moderatori  i CNN Don Lemon i preu fjalën  analistit politik Paris Dennard, ndërsa ky i fundit po fliste rreth kostos që paguajnë amerikanët për sigurinë e familjes së Presidentit Trump. Diskutimi ishte përqëndruar rreth kostove të udhëtimit të presidentit Donald Trump në Florida, pas një raportimi nga ‘Politico’, ku sugjerohej se kostoja e këtij udhëtimi mund t’u kushtonte  taksapaguesve mbi ...

Lexo me teper »

INSTAT / Në janar çmimet u rritësh sa 2-fishi i mesatares europiane

  Niveli i çmimeve për janarin në vendin tonë është rritur 2 herë më shumë sesa përqindja e rritjes në vendet e Bashkimit Europian. INSTAT ka publikuar sot Indeksin Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit (IHÇK), i cili mat ndryshimin e çmimeve për familjet shqiptare dhe të huajve në tregjet e pakicës. Ky indeks i analizuar nga revista Monitor rezultoi 4% për Shqipërinë, ...

Lexo me teper »

Zbulohet dokumenti / Fondacioni Soros: ‘Knut Fleckenstein është i besuari ynë’

Paraditen e së mërkurës, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut  Fleckenstein gjatë një prononcimi të pazakontë në Tiranë, i cilësoi si përralla akuzat e bëra nga ish-kryeministri Berisha për rolin dhe ndikimin e rrjetit Soros. Deklarata e zotit  Fleckenstein ishte eksplicite. Ai u shpreh: Më lejoni të tregohem edhe më i drejtpërdrejtë në lidhje me një shfaqje televizive që ...

Lexo me teper »

Fleckenstein: Berisha të mos flas më për Soros-in

Në një konferencë për shtyp eurodeputeti dhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian Knut Fleckenstein , foli për reformën në drejtësi dhe për rëndësinë që ka procesi i Veting-ut për realizimin e reformës. Ndër të tjera ai përmendi edhe çështjen Soros, një çështje e përmendur jo vetëm në Shqipëri. Mediat më prestigjioze të botës shkruajnë çdo ditë për ndikimin e ...

Lexo me teper »

Protesta / Hervin Çuli fyen “Robert Ndrenikën”

Drejtori i Përgjithshëm i Teatrit Kombëtar, aktori Hervin Çuli, i ka kushtuar vëmendje një prej protestuesve që mbajti fjalë në protestën e 18 shkurtit. Në postimin e tij, ku Çuli mundohet të denigrojë figurën e protestuesit, i cili deklaroi se ishte një aktor nga Fushë-Kruja, në ironi shprehet se nëse e njeh njeri si aktor ta vënë në dijeni. Në ...

Lexo me teper »

Zharrzë/ Grevistët kërkojnë ndihmë nga Llalla

Numërohet sot dita e 17-të e grevës së urisë për 9 banorë të Zharrzës. Grevistët kërkojnë dëmshpërblim për shtëpitë e shkatërruara nga operacionet e naftës. Të shumta janë edhe dëmet që po i bëhen mjedisit nga ndotjet e naftës, duke filluar që nga uji, që sipas banorëve është i pakonsumueshëm për shkak të mbetjeve të naftës.  Grevë e cila po ...

Lexo me teper »

Italianët: Të bësh biznes në Shqipëri është njësoj si në Kubë

Shqipëria është pjesë e listës së vendeve që sugjerohen për të investuar për vitin 2017. Economia-italia.com e krahason vendin tonë me Kubën dhe jo pa arsye. Për secilin nga vendet e sugjeruara jepen detaje për sektorin e investimeve. Në artikull shkruhet se në Shqipëri operojnë rreth 400 kompani italiane, dhe perspektivat janë të favorshme për të ardhmen. Të investosh në ...

Lexo me teper »

Intervista/ Kadare: Nuk më intereson t’i them vetes disident

Intervistoi: Mentor Nazarko Shkrimtari Ismail Kadare, gjeniu i letrave shqipe ka rrëfyer në një intervistë për Konica.al raportin me Enver Hoxhën, personazh i romaneve të tij, nëpërmjet një paravolie gjeniale të raportit që shkrimtarë të mëdhenj rusë si Pasternak apo Mandelshtam kanë patur me Stalinin. Kadare shkon dhe më larg në histori duke rrëfyer fabulën e vetëvrasjes së Senekës me ...

Lexo me teper »