Templates by BIGtheme NET

Ballina

Hije skandali me reformën, dyshohet falsifikimi i draftit nga ekspertët

Askush nuk mund ta imagjinonte se tryeza e sotme e reformës në drejtësi do të bëhej objekt i dyshimeve të gazetarëve për falsifikim të draftit. Shkak është bërë një dokument ku paraqitej ndryshimi i Nenit 179 (paragrafi 9) të draftit pasi sipas një eksperti të OPDAT-it (misioni amerikan për drejtësinë) ishte bërë një gabim në përkthim. Rastin e denoncoi në llogarinë e ...

Lexo me teper »

Reforma në Drejtësi – Ku qëndron problemi këtu?!

  Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot një intervistë në Top-Channel në lidhje me Reformën në Drejtësi. Ai është shfaqur i qetë, argumentues, i mirëkuptueshëm e gjithëpranueshëm në shfaqjen e tij përpara opinionit publik shqiptar. Ai është përpjekur fort  që procesin e reformës në drejtësi ta prezantojë të qetë dhe pozitiv, ndonëse ky proces po shoqërohet me mungesë të thellë ...

Lexo me teper »

Raporti i ekspertëve: Konferencat e Gjermenit janë pa lidhje, të paqarta, vetëm me militantë

Instituti APPA në Tiranë, një organizëm i disa ekspertëve të rinj që monitorojnë aktivitetet e ministrive ka “kryqëzuar” konferencat luksoze të Ministrisë së Zhvillimit Urban për “ndërgjegjësimin mbi territorin”. Një raport i këtij instituti i siguruar nga HashtagAL bën skanerin e këtyre konferencave për muajin Nëntor-2015, konstatimet e ekspertëve janë pa ekuivok, ata i cilësojnë këto konferenca si të paqarta ...

Lexo me teper »

VËZHGIM – Dosja CEZ / Kush po e censuron gazetarin Hoxha dhe kush po e fsheh biznesmenin Mane?

Në emisionin e mbrëmshëm Opinion, gazetari Artan Hoxha, ka ekspozuar një sms që interceptimet e prokurorisë e kishin kapur duke mbajtur në përgjim numrin e biznesmenit Kastriot Ismailaj. Sot paradite, gazetari Hoxha i ka hedhur në Facebook-un e vet fashikujt e përgjimeve. Atje ekspozohet më qartë dhe sms-ja:  “Nëser në darkë duhet të takohemi patjetër. Më duhen 200 mijë patjetër. ...

Lexo me teper »

Të gjithë gati për Carapulin, edhe Belinda i jep një tender tek drejtoria e vet

Më 17 nëntor të vitit 2014, ish-Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror (sot Albkontrol) ka shpallur një tender me objekt “Rikonstruksioni i godinës Teknologjike të “Albcontrol” për përmirësimin e kushteve”. Vlera e tenderit ishte 73 milionë e 876 mijë lekë pa TVSH ose rreth 530 mijë euro. A ishte e domosdoshme shpenzimi i mbi 500 mijë eurove “për përmirësimin e kushteve” ...

Lexo me teper »

SPECIALE – 8 tezat mediatike që nuk duhet t’i besoni për Reformën në Drejtësi

Po shkruhet çdo ditë media për Reformën në Drejtësi, sidomos nga gazetarë të strukturuar në kolonat e komenteve në gazeta ose portale. Këndvështrimet ose qëndrimet janë legjitime në çdo rast, por ajo çka vihet re është se ka pak ose aspak analizë teknike ose profesionale të asaj që po ndodh me reformën dhe ka overdozë interpretimesh politike. Ky shkrim i HashtagAL ...

Lexo me teper »

VIDEO – Leksion nga kryeministri: Si të shfrytëzosh një hallexhi të përmbytur

Kryeministri ka bërë dy ditë më parë një vizitë në zonën e Sukthit ku u regjistruan përmbytje të banesave dhe bizneseve. Rama shoqërohej nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe ministri i Mirëqenies Sociale Blendi Klosi. Por ajo çfarë bën përshtypje është se të nesërmen kryeministri ka shfrytëzuar bashkëbisedimin me një banor të dëshpëruar të zonës dhe e ka hedhur ...

Lexo me teper »

EDITORIAL: Tenderi u zbulua, por të paktën kërkojini ndjesë Sandrit

Ky editorial nuk do ishte konceptuar fare, nëse nga portali qeveritar Transparenca.al, një faqe organike e kryeministrisë, nuk do ishte bërë reagim ndaj shkrimit në HashtagAL për tenderin 517 mijë euro të prodhimit të spoteve për “Planifikimin e Territorit”. Fakti që direkt kryeministria u tregua e vëmendshme ndaj problematikës së shkrimit, është për t’u vlerësuar si shenjë përgjegjshmërie (dhe këtu ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Sheikët e qeverisë, 517 mijë euro për të realizuar….5 konferenca

Transaksionet e thesarit të shtetit(SpendingData.al) kanë zbuluar dy kalime të dyshimta fondesh të Ministrisë së Zhvillimit Urban të konsumuara në fundin e muajit Dhjetor 2015. Më datën 18 Dhjetor, ministria e znj.Gjermeni, nëpërmjet agjencisë AKPT, i ka kaluar një kompanie të quajtur “Kube Studios” shumën e 11 milionë e 207 mijë lekëve. Ndërsa natën e vitit të ri, më 31 ...

Lexo me teper »

“Perla” në Komisionin e Ekonomisë: INSIG-un duhet ta shesim… meqenëse shteti e vjedh (!)

Tabela në të djathtë, tregon planin  e Ministrisë së Ekonomisë për privatizimet që ka ndërmend të kryejë në dy vitet e ardhshme. Tabela është publikuar javën e fundit. Siç shihet, qeveria ka plan për privatizimin dhe shitjen e dy kompanive jo të zakonshme: Albpetrolin dhe INSIG-un. Janë dy kompani strategjike, njëra në sektorin e hidrokarbureve dhe tjetra në sektorin e ...

Lexo me teper »