Templates by BIGtheme NET

Ballina

ZHEJI SHPËRTHEN KUNDËR RAMËS: BISHË E PANGOPUR DHE BUDALLAQE, DUHET NDALUR

Analisti Artur Zheji, ka publikuar një shkrim të ashpër kundër Kryeministrit Rama në portalin ‘360 gradë’. Ai e cilëson Ramën ‘një Bishë të Pangopur dhe Budallaqe, që nuk pyet për asgjë dhe shpërfill gjithshka’. Sipas Zhejit, në kushtet kur opozita dhe Lsi kanë dështuar ta ndalin këtë delirant pa fre, duhet të jetë shoqëria civile ajo që duhet ta luajë ...

Lexo me teper »

RAMA BËN AUTOKRITIKË: ME KONCENSIONET JEMI AKOMA MBRAPA (dhe disa çudi të tjera)

Në një fjalim të gjatë në mbledhjen e Asamblesë së Partisë Socialiste, kryeministri Rama ka bërë ‘paradën e sukseseve’ të Qeverisë së tij në këto 3 vjet, duke e cilësuar “Inventari më i plotë i reformave në 25 vitet e fundit”. Ai foli për reformën në territor, për energjinë elektrike, për shëndetësinë, arsimin dhe shumë aspekte të tjera. Por një ...

Lexo me teper »

KU FSHIHET HILJA E ‘USTAIT’ RAMA NË LIGJIN E PLEHRAVE: LEJOHET TË DIGJEN NË SHQIPËRI

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka zbardhur një nen shumë interesant të ligjit të ri që lejon importin e plehrave. Në një postim në profilin e tyre në facebook, aktivistët thonë se neni 48/1 i kamufluar nga ligjvënësit, lejon ‘ustallarët’ që të asgjesojnë me djegie këto plehra në inceneratorët që po ngrihen në qytetet e Shqipërisë. Ligji lejon importin e ...

Lexo me teper »

BASHKIA E KORÇËS KËRKON NJË TAKSË TË PADËGJUAR…PËR ATA QË NUK HAPIN DYQANET

Në qoftë se dyqanet nuk i vini në punë, do të paguani një taksë prej 100 lekësh për metër katror në muaj. Propozimi është bërë nga Bashkia e Korçës, që i ka kërkuar këshillit bashkiak të miratojë këtë taksë të re. Arsyeja është konflikti ndërmjet Bashkisë së qytetit dhe pronarëve të dyqaneve, pas ndërhyrjes për rivitalizimin e objekteve tregtare. Bashkia ...

Lexo me teper »

AKUZA E SPITALIT AMERIKAN: ‘KARLO BOLINO NA KËRCËNOI, NA VURI GJOBË’

  Pak orë pas zjarrit të rënë në Spitalin Amerikan, mediat e botuesit Italian Karlo Bolino pretenduan se kishin marrë një telefonatë kërcënuese nga pronari i Spitalit Amerikan. Sipas Bolinos, pronari i spitalit i kishte kërkuar mediave të tij që të mos përmendnin emrin e spitalit, nëse donin të kishte vazhdimësi reklama. Pretendonte Bolino: Kur një sipërmarrës merr në telefon një media ...

Lexo me teper »

AMNISTIA FISKALE – DO PËRFITOJNË PRAPË ATA…OLIGARKËT

Të paktë ishin ata që ndiejnë keqardhje nga lajmi i bujshëm i ministrit të Financave se do të falen një pjesë e mirë e detyrimeve tatimore dhe doganore. Në projektligjin që u hartua, u vendos të përfshihej edhe fshirja e taksave të automjeteve, të cilat e kishin çuar borxhin në Drejtorinë e Transportit Rrugor 53 milionë dollarë. Së bashku me ...

Lexo me teper »

ZJARRI NË SPITALIN AMERIKAN, DREJTORI NË MINISTRI: S’E DINIM QË QENDRA E DIALIZËS ISHTE ATY

Tuba që lidhin trupin në një pajisje. Pamundësi për të lëvizur. Zjarr. Hekura në dritare. Mjafton kaq për të krijuar një panik të tmerrshëm te kushdo që mund të ishte i pranishëm në zjarrin e rënë në Spitalin Amerikan mëngjesin e së hënës, 25 korrik 2016. U përfol mungesa e një sistemi kundër zjarrit, por pak u kuptua. Por kangjellat ...

Lexo me teper »

A U NDALUA GJUETIA PËR TË MBROJTUR PARCELAT ME KANABIS?

Në Mars-2016 qeveria shqiptare mori një vendim për të ndalur gjuetinë deri në vitin 2021. Vendimi shtynte me 5 vite të tjera moratoriumin e vendosur në vitin 2014. Në moratorium përcaktoheshin zonat dhe luginat ku ishte rreptësisht e ndaluar të shkelnin gjuetarët. Vendimi është firmosur nga ministri i Mjedisit Lefter Koka, por ‘çuditërisht’ nisma për shtyrjen e moratoriumit është nxitur fillimisht ...

Lexo me teper »

KRAHASIMI / E-MAILI I FATMIR XHAFËS PËRGËNJESHTRON AMBASADORËT LU-VLAHUTIN

Nëpërmjet një deklarate për mediat dy ambasadorët Lu dhe Vlahutin kanë kërkuar miratimin sa më të shpejtë, brenda afateve kushtetuese të 7 ligjeve. (sidomos ligjin e Vetingut) Por në fund të deklaratës së dy ambasadorëve bie në sy një detaj. Ambasadorët shprehen se deputetët e opozitës janë njohur me draftin që në gjysmën e dytë të muajit qershor. Shprehen ambasadorët ...

Lexo me teper »

ANALIZA E EXIT – GAFAT E QEVERISË ME PROJEKTIN 5 MILIARDË EURO NË KAVAJË

Një port në ujërat e thella, me një zonë ekonomike prej 1 700 hektarë ku do të ndërtohen një kompleks rezidencial, një impiant i rigazifikimit të gazit të lëngshëm, një termocentral, një serë teknologjike dhe në fund një akademi sportive. Mungon vetëm një aeroport dhe një stacion për lëshimin e raketave! Investimi me vlerë prej pesë miliardë dollarë duhet të ...

Lexo me teper »