Templates by BIGtheme NET

Ballina

Punonjëset e Tahirit i kap nostalgjia, kujtojnë momentet me të

Një nga punonjëset e Ministrisë së Brendshme, Fatjola Lubonja, që mban postin e drejtores së Integrimit dhe Projekteve, ka publikuar një video në Facebook. Ajo tregon për momentet më të mira me ministrin Tahiri dhe me gjithë bashkëpunëtorët e tjerë të ministrisë gjatë këtyre katër viteve punë. Teksa Tahiri ka bërë një status të paqartë në Facebook, ku as përgënjeshtron ...

Lexo me teper »

Përgjimet e CIA-s, Moska i kërkon ‘llogari’ Uashingtonit

Moska i ka kërkuar shërbimeve inteligjente amerikane që të japin një përgjigje të hollësishme lidhur me akuzat e WikiLeaks, për vepimtarinë ‘hackuese’ të CIA-s. Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova, këto lajme janë një kërcënim serioz për sigurinë ndërkombëtare dhe duhet të sqarohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne do dëshironim që shërbimet e sigurisë ...

Lexo me teper »

Shkrimi në Hashtag.al: ‘Shërbimet gjermane hetuan lidhjet e Tahirit me kanabisin’

Në nëntor të vitit 2016, Hashtag.al publikoi një info-analizë e cila hidhte dritë mbi punën operative të shërbimeve gjermane në Shqipëri në lidhje me kanabisin dhe implikimin e zyrtarëve të rëndësishëm policorë në trafik. Ndërkohë nga burime diplomatike mësohet se muajin e fundit dy ambasadorë të rëndësishëm të shteteve të BE-së i kanë kërkuar në mënyrë eksplicite kryeministrit Rama që të shkarkonte ministrin Tahiri.  ...

Lexo me teper »

Konfirmohet: Saimir Tahiri jep dorëheqjen

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka zhvilluar një takim paraditen e sotme me Kryeministrin Edi Rama. Burime nga brenda takimit kanë treguar se Tahiri i ka dorëzuar dorëheqjen Ramës. Pritet që në orët e pasdites Tahiri të dalë në një konferencë për shtyp. Burimet nuk konfirmojnë nëse Kryeministri Rama e ka pranuar këtë lëvizje. (Vijon)

Lexo me teper »

Gazeta ‘Dita’: Sajmir Tahiri pritet të japë sot dorëheqjen

Gazeta Dita ka publikuar mesditën e sotme një shkrim, ku sipas saj Ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri do të dalë para mediave për të dhënë dorëheqjen. Sipas gazetës kjo lëvizje është një hap i mazhorancës për zgjidhjen e krizës politike që ka përfshirë vendin.’Dita’ është gazetë e majtë dhe posedon burime të dorës së parë në rangjet drejtuese qeveritare. Shkrimi ...

Lexo me teper »

Ministri i Beqaj “lë nam” në konferencën në Shkodër (video)

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj, ka qenë i pranishëm në një konferencë të zhvilluar për “Ditën Ndërkombëtare të Veshkave” në Shkodër por që siç duket edhe nga fjala që ka mbajtur, ka qenë në një situatë aspak të pëlqyeshme. Në një sallë me një prani të pakët të “bluzave të bardha”, Beqaj ka qenë tërësisht i trullosur, si duket nga ...

Lexo me teper »

DOKUMENTET E DOGANAVE / Mbetjet – Vetëm 3 ngarkesa të regjistruara nga Italia drejt Maqedonisë

Në sistemin doganor shqiptar rezulton të kenë kaluar vetëm 3 ngarkesa tranzit (Durrës-Qafë Thanë) me vend origjine Italinë dhe vend destinacioni Maqedoninë në vitet 2016-2017. Ngarkesat nuk rezulton të jenë të deklaruara si mbetje. Hashtag.al ka mundur të sigurojë tabelat e deklarimeve ‘Asycuda-Dogana Shqipëri’, ku shfaqen të gjitha ngarkesat e tranzitit të deklaruara vitet e fundit. Disa ditë më parë ...

Lexo me teper »

Mbyllja e Call Center-ave/ Qeveria shqiptare ende pa strategji

Puna në Shqipëri nuk është diçka që mund ta gjesh lehtësisht dhe çdo mundësi punësimi ndikon në ekonominë e individit por edhe në ekonominë e vendit. Një nga alternativat e punësimit është puna në Call Center. Këto kompani kanë hapur mijëra vede pune për të rinjtë të cilët pasi mbarojnë studimet nuk gjejnë dot hapsirat e duhura për të punuar ...

Lexo me teper »

Kush e pengoi Arbitrazhin me Bankers? / Manjani shënjestron Ramën

Ish-ministri Manjani, pas lajmit se ai është përgjegjës për mos-hapjen e çështjes me Bankers Petrolium nga Gjykata Ndërkombëtare e Arbirazhit, me anë të një reagimi për Opinion.al,  ka sqaruar se përgjegjësinë shtetërore e ligjore për të mbrojtur shtetin në çdo procedrurë gjyqësore, e ka Avokatura e shtetit dhe jo Ministria e Drejtësisë. Manjani tregon, se kohë më parë, e ka ...

Lexo me teper »

WIKILEAKS – Çfarë mendon CIA për antivirusin e kompjuterit tuaj

Agjensia Amerikane e lajmeve Associated Press, ka publikuar një shkrim të detajuar mbi informacionet e publikuara nga Wikileaks në lidhje me përgjimet e CIA-së. Në këtë artikull janë përmbledhur të gjitha të dhënat që CIA dhe hakerat e saj kanë nxjerrë në lidhje me sistemet e sigurisë dhe konkretisht: Anti-viruset. Sipas CIA-së asnjë prej anti-viruseve më të përdorura në botë ...

Lexo me teper »