Templates by BIGtheme NET

Ballina

ZBARDHEN BILANCET – SI PO PASUROHEN KOMPANITË E MATËSAVE TË ENERGJISË

Dy kompanitë e kolaudimit dhe blerjes së matësve të energjisë kanë deklaruar fitime dhe norma shumë të larta kthimi në vitin 2015. HTT – High Tech Tests, që është e licencuar nga Drejtoria e Meteorologjisë dhe Kalibrimit për kolaudimin e matësve dhe Ital-Project që bën blerjen e matësve kanë deklaruar të dyja fitime që arrijnë në 5.5 milionë euro, sipas ...

Lexo me teper »

BANORËT E MBROSTARIT VAZHDOJNË REZISTENCËN: NUK I ZËMË BESË QEVERISË

Banorët e zonës së Mbrostarit në Fier kanë dalë në protestë në rrugën kombëtare. Më parë, ata kanë patur një takim me prefektin e Qarkut të Fierit, Xhevit Bushaj, i cili ka premtuar anulimin e vendimit për ndërtimin e impiantit të asgjesimit të plehrave, të parashikuar për t’u ndërtuar në këtë zonë. Por mediat raportojnë se banorët i janë rikthyer ...

Lexo me teper »

‘ÇFARË NA THA POLICIA KUR GODITËM MINISTRIN ME VEZË’ (INTERVISTA)

Flet organizatori i sulmit të sotëm ndaj ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqajt, I cili së bashku më 9 shokë të tij hodhi vezë, domate dhe paracetamol para Ministrisë së Shëndetësisë. Rigert Kapllani bashkë me 9 shokë të tij, mes të cilëve dhe Endrit Memija flet për Hashtag.al, duke treguar pse ndërmorën këtë sulm si dhe detaje nga organizimi. Përshëndetje Rigert, ...

Lexo me teper »

DIXHITALIZIMI – SI DO TA PËSOJNË TELEVIZIONET LOKALË DHE KABLLORËT

Në 10 vitet e fundit, vendet europiane kanë kaluar nga transmetimi analog në atë numerik, duke pasur përfitime ekonomike dhe sociale. Nga një studim i Komisionit Europian rezultoi se përfitimet e dixhitalizimit në BE mund të llogariten deri në 700 miliardë euro në 15 vitet e ardhshme. Shqipëria është një realitet i vogël. Zbatimi i këtij procesi duhet të përmbushet ...

Lexo me teper »

PROBLEMI REAL I RAMËS ME TRUMP

Nga Çim Peka Fitorja e Donald Trump, duket se e ka zënë krejt të papërgatitur Edi Ramën. Opinion publik është rreshtuar kundër tij, duke marrë hera-herës edhe forma folklorike tipike shqiptare, duke i kujtuar atij, se tani presidenti i ri amerikan do të hakmerret për deklaratat ekstreme kundër këtij të fundit. Në fakt, angazhimi i Edi Ramës në debatin e ...

Lexo me teper »

NISHANI RRËZON RAMËN PËR JERONIM BAZON: NUK INFORMON DHE KEQPËRDOR PRONAT E USHTRISË

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, refuzon propozimin e Kryeministrit Rama për dhënien e një mandati të dytë shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Jeronim Bazos. Propozimi ka mbërritur pak ditë më parë në zyrën e kreut të shtetit, pas përfundimit të mandatit trevjeçar të gjeneralmajor Bazos.  Burime të “Panoramës” bëjnë me dije se Presidenti Nishani ka refuzuar ...

Lexo me teper »

FACEBOOK I SHPALL ‘LUFTË’ PORTALEVE ME LAJME TË RREME

Facebook mund t’i besojë një pale të tretë me verifikimin e përmbajtjes për të ndaluar  ‘lajmet e rreme’ nga përhapja, – tha kreu i saj në një postim. Rrjeti social, i cili është burimi kryesor i informimit të shumë njerëzve, ka qenë kohët e fundit i kritikuar për përhapjen e dezinformacionit. Presidenti amerikan Barack Obama kritikoi publikisht ‘lajmet e rreme “, duke ...

Lexo me teper »

ZYRTARI KOSOVAR GODET SAMITIN E RAMËS: ‘PO PËRDORET PËR AMBICIE POLITIKE’

Kosova shpërthen në kritika ndaj Shqipërisë për Samitin e Diasporës që po mbahet në Tirane. Përfaqësuesi i Prishtinës zyrtare, zv/ministri i Kulturës Rexhep Hoti, tha se qeveria shqiptare ka përjashtuar Diasporën e Kosovës nga ky aktivitet. Numri dy i kulturës së Kosovës e cilësoi samitin ambicie politike të kryeministrit Edi Rama. Zv/ministri Hoti vijoi kritikat edhe për bashkëpunimin ne fushën ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE – INTERVISTA E CENSURUAR / RRËFIMI I SOROS: ‘JAM SPEKULANT, POR NUK NDIHEM NË FAJ’

  Sot ka mbërritur në Tiranë Riccardo Hausman. Ai është një profesor i Harvardit, por njëkohësisht drejton një grup nëpunësish që këshillojnë qeverinë Rama për reformat dhe koncensionet. Instituti i Hausmanit është një partner zyrtar i qeverisë shqiptare. Hausman përfaqëson një nga strategët kryesorë të konglomeratit financiar të drejtuar nga George Soros. Por paralelisht me zhvillimet në Tiranë, disa organizata të ...

Lexo me teper »

‘TAKSIMI I NDERSHËM’ – SI DO ULEN TAKSAT PËR MAKINAT E PASANIKËVE (ndërsa po rritet çmimi i gazit për të varfrit)

Në projektin e ri për taksat, parashikohet që shqiptarët të ‘lehtësohen’ nga 77 milionë lekë taksa në total për automjetet. Por kjo nuk është për të gjithë. Përfituesit janë pasanikët shqiptarë, që nuk do të paguajnë më taksa për makina luksi, nëse këto kushtojnë nga 5-7 milionë lekë të reja. Ndryshimi i përkufizimit të makinave të luksit, lidhur me kriterin ...

Lexo me teper »