Templates by BIGtheme NET

Ballina

Socialistët i kthehen popullit – Për zgjedhje

Kryeministri Rama, ministrat e qeverisë së tij, deputetë e kryebashkiakë janë derdhur drejt elektoratit. Vitin tjetër janë zgjedhjet lokale dhe kreu i qeverisë është bërë më i dhembshur se zakonisht. Ai është shfaqur në kanalin e tij në “Facebook” ERTV, por edhe në televizionet kombëtare në misione bamirësie. Ka vizituar disa familje në varfëri ekstreme duke u premtuar rindërtimin e ...

Lexo me teper »

Propaganda qeveritare shpërndan leximin e gabuar të letrës së KE-së, çfarë thotë në të vërtetë

Orkestruesit e propagandës qeveritare kanë nxituar të përhapin për publikun sot letrën e KE-së, sigurisht sipas leximit që ata dëshirojnë që publiku t’i bëjë asaj. Orë më parë në disa medie, si “Top Channel” dhe “Balkanweb” ka qarkulluar lajmi se BE-ja ka dhënë dakordësinë për ndërtimin e teatrit.                         ...

Lexo me teper »

Stiglitz vs Summers, debati i “gjigantëve” mbi stanjacionin ekonomik amerikan

Gjatë rimëkëmbjes së ngadaltë pas krizës financiare të vitit 2008, Larry Summers, drejtori i Këshillit Kombëtar Ekonomik të presidentit amerikan Obama argumentoi se ekonomia amerikane ishte në zgrip të “stanjacionit sekular”: as punësimi i plotë dhe as rritja e fortë nuk mund të arriheshin nën kushtet e një ekonomie të qëndrueshme nga ana financiare. Në këtë, Joseph E. Stiglitz argumenton ...

Lexo me teper »

“Guinea s’është Shqipëria e Afrikës” – Koncesionet e Ramës kapërcejnë kontinentet

Sindikata e punëtorëve të Portit Autonom të Conakryt (kryeqyteti i Guinesë) ka organizuar të hënën, më 3 shtator, një protestë përpara ambienteve të Drejtorisë së Përgjithshme. Ata kërkuan shpjegime për dhënien koncesion të portit Conventionnel tek një kompani turke. Të mbledhur para Autoritetit të Portit, këta punonjës ishin duke pritur më kot Drejtoreshën e Përgjithshme. Ajo nuk preferonte të dilte. ...

Lexo me teper »

A u zbythën përfundimisht për teatrin Veliaj dhe Rama?

Kreu i Bashkisë së Tiranë e ka thënë qartë dy ditë më parë se projekti i Teatrit Kombëtar duhet të krijojë bazën ligjore të dakortësuar me KE-në që të realizohet si projekt. Pra rezulton se ligji për teatrin duhet të ketë edhe miratimin e KE-së dhe se ai aktuali mesa duket paska probleme, në të cilat po ndërhyn KE.  Vetë Veliaj ka ...

Lexo me teper »

Tensionohet situata, Vuçiçin s’e lejojnë të shkojë në Drenicë, bllokohen rrugët

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ndodhet në Kosovë, ku do zhvillojë një vizitë dy ditore. Presidenti mbërriti dje në pjesën veriore të Kosovës, por duket se ardhja e tij ka tensionuar situatën. Ai sot nuk është lejuar nga policia e Kosovës që të shkojë drejt Banjës në Drenicë, për shkak të protestave. Por presidenti serb nuk i është bindur urdhërit ...

Lexo me teper »

“Kultura e Shkodrës më fortë se plumbat e drogës” – mijëra protestojnë kundër krimit

Qindra qytetarë shkodranë, drejtues të pushtetit lokal dhe përfaqësues të komuniteteve fetare po zhvillojnë një marshim-protestë kundë rngjarjeve të fundit kriminale që kanë tronditur qytetin muajt e fundit. Ndryshe nga çdo protestë tjetër, në këtë protestë kanë marrë pjesë Arqipeshkvi i Shkodrës, imzot Angelo Massafra, Hoxha i xhamisë së Rusit, Fejzi Zaganjori dhe përfaqësuesi i Kishës Ortodokse, të cilë mbështesin ...

Lexo me teper »

Me zë dhe figurë – Dikur Rama kërcënonte me vetting politikën, po tani do e pranojë? (Video)

Para se të votohej reforma në drejtësi, në 22 korrik të vitit 2016, kryeministri Rama shënjestronte vazhdimisht opozitën duke thënë se nuk e donte vettingun dhe reformën pasi nuk mund të shkëpuste lidhjet e saj me personat që kishin probleme me ligjin. Në një nga fjalimet e tij në Kuvend, në seancën e 9 qershorit 2016, Rama shigjetonte asokohe deputetët ...

Lexo me teper »

Firma ‘Fusha’ merr 1,56 milionë euro të tjera për Sheshin Skënderbej

Kompania Fusha shpk do të përfitojë edhe 1,56 milionë euro të tjera për punimet në sheshin Skënderbej, që duket se po i kushton qytetarëve gjithnjë e më tepër para. Më 3 shtator 2018, Bashkia Tiranë njoftoi një shtesë kontrate për kompaninë Fusha shpkme objekt “Rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, faza e dytë”. Kujtojmë se për fazën e dytë, e cila do të ishte ...

Lexo me teper »